17/06/2026
🐾Betyár in da house
Sokáig töprengtünk. Mérlegeltünk, vitatkoztunk, újraterveztünk.
Aztán végül meghoztuk a döntést: érkezett hozzánk egy negyedik erdélyi kopó.
Ismerőseink közül többen tudják, hogy nem egyik napról a másikra határoztunk így. Rengeteg kérdés kavargott bennünk. Hogyan változnak majd a mindennapok? Mennyire borul fel a megszokott rend? Hogyan alakul át a falkánk élete? És vajon milyen lesz ő?
Nos, az első napok alapján úgy tűnik, hogy Betyárnak erről határozott elképzelései vannak.
Mintha mindig is itt lett volna. Magabiztos, kíváncsi, játékos, kedves kölyök, aki meglepő természetességgel találta meg a helyét a nagyok között. Mi pedig napról napra fedezzük fel benne azokat a tulajdonságokat, amelyek miatt annyian beleszeretünk ebbe a különleges magyar kutyafajtába.
Betyár Székelyföldről, a Csíki-medence szívéből, Csíkpálfalváról érkezett hozzánk, vadászó felmenőkkel, klasszikus erdélyi kopós küllemmel, kiváló szőrzettel, gyönyörű szemekkel és azzal a nehezen megfogalmazható kisugárzással, amit a régi kopós emberek egyszerűen csak úgy neveztek: „van benne valami”.
A döntés mögött persze nemcsak érzelmek álltak. Az elmúlt években az erdélyi kopó a mindennapjaink meghatározó részévé vált. Előadásokat tartunk, cikkeket írunk, rendezvényekre járunk, a Kopóvilágot építjük, és amikor csak lehet, vadászatokon is dolgozunk a kutyáinkkal.
Azt is tudjuk, hogy egy jó kopó felnevelése hosszú évek munkája. Nem szerettük volna megvárni, amíg egyszerre kell majd generációt váltanunk. Fontos szempont volt, hogy a falkában mindig legyen egy fiatal, lendületes tag, aki a nagyoktól tanulhat, és idővel átveheti tőlük mindazt a tudást és tapasztalatot, amit könyvből nem lehet elsajátítani. Mert a kopós tudás jelentős része nem emberről kutyára, hanem kutyáról kutyára száll.
Betyárnak most még minden új és izgalmas. Egyelőre a kert, a lakás, a játékok és a nagyok farkának kergetése jelenti számára a világot. De reméljük, hogy néhány év múlva már ő is teljes jogú tagja lesz annak a falkának, amelyet Dongó, Cohárd és Zete évek óta formálnak.
Hogy milyen kutya válik majd belőle? Azt még mi sem tudjuk.
Talán éppen ez benne a legizgalmasabb.
Egy biztos: új kaland kezdődik nálunk. Mi pedig igyekszünk ebből is minél többet megmutatni nektek – az örömökkel, a nehézségekkel, a sikerekkel, a hibákkal és a tanulságokkal együtt.
Isten hozott nálunk, Betyár! 🐾