04/04/2024
Wołomin niezrewitalizowany 5
Ul. Kościelna, Miła, Sędzikówny "Inki". Na ul. Kościelnej mamy szereg błędów w zabudowie skutkujących wrażeniem chaosu i bałaganu - przerwy w zabudowie, brak trzymania linii zabudowy. Istnieją tu też - powiedzmy sobie szczerze - śmieciowe budynki typu mały sklepik z cegły, buda/garaż, szpecące to miejsce. Warto też zauważyć, że pod numerem 36 mamy relikt drewnianej zabudowy Wołomina, który powinien być zachowany.
Przy ul. Miłej między Sikorskiego i Mickiewicza stoi cały szereg zachowanych domów przedwojennych, przy czym cała ulica ma charakter trochę ogrodowy. Warto to zachować! Niestety, między Mickiewicza a Wileńską kamienice zostały wyburzone, na to miejsce wkroczyła zabudowa współczesna. Zapiszmy na plus, że przynajmniej trzyma standardy zabudowy miejskiej.
Wielkim wyzwaniem i szansą dla miasta jest "plac po Globim". Powinien zostać zagospodarowany w taki sposób, by ożywić centrum miasta. Z pewnością powinna pozostać mu funkcja parkingu, bo bez tego nie bardzo wiadomo gdzie właściwie w Wołominie można by parkować. Samorząd powinien wykorzystać tę możliwość wybudowania budynku pasującego do otoczenia, do sąsiedniej Biblioteki i do budynku zajmowanego przez Starostwo. Wraz z przebudowaniem parterowego baraku na rogu Wileńskiej i Legionów, mogło by to całkowicie zmienić obraz tej części miasta.