SZMME A Szociális Munkások Magyarországi Egyesületének hivatalos közösségi médiafelülete.

A szociális ágazat szakmai és érdekképviseleti szervezeteivel mai nap folytatódtak az egyeztetések a Szociális és Család...
12/06/2026

A szociális ágazat szakmai és érdekképviseleti szervezeteivel mai nap folytatódtak az egyeztetések a Szociális és Családügyi Minisztériummal, ezúttal a Gyermekjogi és Gyermekvédelmi Államtitkársággal. A megbeszélés online formában zajlott több mint 100 szakember részvételével, a Szociális Munkások Magyarországi Egyesületét az egyesület elnöke, Meleg Sándor képviselte.

A 90 perces időkeretbe a téma méretéhez és összetettségéhez képest is rengeteg információ hangzott el Gyurkó Szilviától. Tájékoztatást kaptunk a minisztériumi struktúra és működés folyamatban lévő kialakításáról, a szakterület már zajló állapotfelmérésről, a horizontális egyeztetések kialakításáról.

Nagy örömünkre az SzCsM ezen a területen is nagyon intenzíven tervez építeni a civil szektor aktivitására és tudására, ennek megfelelően a jövőben kialakuló struktúrában különböző formákban lesz lehetőség az együttműködésre, már eddig is több száz tapasztalat, vélemény, javaslat, koncepció érkezett be, amiknek a feldolgozása folyamatban van és erre a jövőben is lesz lehetőség.

Az SzMME részéről is jeleztünk néhány javaslatot, mi első sorban – eddigi profilunknak megfelelően - az ágazat munkavállalónak érdekvédelmében és támogatásában, illetve az ellátórendszeri működés kapcsán igyekszünk intenzívebben bekapcsolódni a folyamatokba.

Az SzCsM még születőfélben van, de már most intenzív munka zajlik az ágazat helyzetének pontos felmérésére és az intézkedési stratégiák kidolgozására, a feladatokra megfelelő emberek megtalálására.

Részünk alapvetően megnyugtató volt hallgatni a területtel kapcsolatos fejleményeket, bár valóban hatalmas munka áll az államtitkárság előtt, de a bemutatott elképzelések alapján már látható a szakmai elvek gyakorlatba való átültetésének esélye. A minisztériumi munkatársaknak sok erőt kívánunk a munkához és az SzMME részéről nyitottak vagyunk a közös munkára!

A szociális ágazat szakmai és érdekképviseleti szervezeteivel kezdődtek meg ma az egyeztetések a Szociális és Családügyi...
11/06/2026

A szociális ágazat szakmai és érdekképviseleti szervezeteivel kezdődtek meg ma az egyeztetések a Szociális és Családügyi Minisztériumban. A Szociális Munkások Magyarországi Egyesületét Érczi Zsolt, az egyesület elnökségi tagja képviselte.

Dr. Kátai Németh Vilmos Miniszter köszöntőjében kiemelte, hogy elengedhetetlennek tartja a szakmai szervezetekkel való folyamatos egyeztetést annak érdekében, hogy a terület megbecsülését vissza lehessen szerezni és a problémák beazonosításában elengedhetetlen az ilyen párbeszéd. Fontosnak tartotta, hogy 21. századi szociálpolitikát kell csinálni, és ebbe a gondoskodáspolitika nem illeszthető be, azt ki kell vezetni. A beígért 25%-os fizetésemelés a Miniszterelnök előtt van egyeztetésen.

Az Államtitkár legfontosabb bejelentései:
• a bölcsődék kikerülnek a szociális területről, az oktatásügyhöz kerülnek,
• felülvizsgálják a családsegítés jelenlegi rendszerét,
• minden területen prioritás az alapellátások megerősítése,
• a gyermekvédelmi szakellátás mellett az összes szociális szakellátás ugyan olyan átvilágítást kap,
• Szociálpolitikai Tanács létrehozása, megyei, járási, települési szintekkel,
• EU-s költségvetés tervezési időszakában az egyeztetések anyaga bekerül a pályázatokba,

Az elhangzott legfontosabb javaslatok a szakmai szervezetek részéről (teljesség igénye nélkül):
• nulladik lépés a 25%-os béremelés,
• szükséges a hosszú távú kiszámítható bérfejlesztési koncepció,
• fenntartói formától független szektor semleges finanszírozás,
• alap- és után képzési rendszer igényekhez igazítása,
• az alapellátások eszközrendszerének felzárkóztatása,
• civil szervezetek megerősítése,
• kutatási keret létrehozása,
• Ágazati Érdekegyeztető Tanács felállítása
• Szociális Szakmai Kamara felállítása
• a jelenlegi pótlékok rendszerének fokozatos kivezetése, hogy az alapbér közelítsen a nemzetgazdasági átlagbérhez.

Ma 38 éves az SzMME.A chatGPT ezt a szépet rajzolta nekünk :)
04/06/2026

Ma 38 éves az SzMME.

A chatGPT ezt a szépet rajzolta nekünk :)

Két nagyon fontos esemény történt a mai napon.Egyrészt szervezetközi egyeztetés zajlott a SZMME, a Magyar Családsegítő é...
03/06/2026

Két nagyon fontos esemény történt a mai napon.

Egyrészt szervezetközi egyeztetés zajlott a SZMME, a Magyar Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálatok Országos Egyesülete, a SZÁD - Szociális Ágazatban Dolgozók Szakszervezete és az MKKSZ között, melyen közösen kepviselendő szakmai álláspontokat, szakpolitikai elvárásokat beszéltük meg.

Ugyanakkor megérkezett a Minisztérium részeről a levél, melyben Dr. Tóth Kinga Dóra, a Szociális és Családügyi Minisztérium Szociális, Család-, és Idősügyi Államtitkára meghívta egyeztetésre a szakszervezeteket és szakmai érdekképviseleti szervezeteket.

Bízunk benne, hogy ez egy hosszú távú, partneri együttműködés kezdete az SzCsM és a szakmai szervezetek között, amiben sikerül mind az aktuális problémák, mind az ágazat egészét erintő fejlesztések területén érdemi párbeszédet és közös gondolkodást kialakítani.

MI MINDEN TÖRTÉNT MÁJUSBAN?Rövid összefoglaló az SzMME tájáról...--- --- ---Május elején nagy port kavart fel a MiHazánk...
01/06/2026

MI MINDEN TÖRTÉNT MÁJUSBAN?
Rövid összefoglaló az SzMME tájáról...

--- --- ---
Május elején nagy port kavart fel a MiHazánk javaslata, ami szerint a családi pótlék emelését munkaviszonyhoz kellene kötni. Ezzel kapcsolatban mi is megszólaltunk:
https://nepszava.hu/3321445_csaladi-potlek-munkaviszony-mi-hazank-mozgalom

--- --- ---
Május legvégén készített egy összeállítást a Telex a szociális területhez, amiben mi is megszólaltunk.
https://telex.hu/belfold/2026/05/31/tisza-kormany-szegenyseg-idosellatas-gyermekvedelem

--- --- ---
Szakszervezetek és szakmai érdekképviseleti szervezetek közös levelet írtak a leendő szociális és családügyi miniszternek. Erre viszonylag gyorsan választ is kaptunk. Június elején a szervezetek ismét egyeztetnek a következő lépésekről – egyelőre nagyon keveset tudunk az SzCsM konkrét terveiről.
https://szmme.hu/2026/05/11/kozos-nyilatkozat/

--- --- ---
Gerencsér-Szegezdi Gabriella tagunk nagyszerű írásban fejtette ki gondolatait az alakuló kormányzat szakmai működését illetően:
https://merce.hu/2026/05/13/miniszterium-mar-van-de-lesz-mogotte-kozos-mukodo-szocialpolitika/

--- --- ---
Csatlakoztunk a Gyermekjogi Civil Koalíció által készített szakmai anyaghoz, melyben egyéni szakértők és civil szervezetek közösen fogalmaztak meg szakpolitikai javaslatokat.
https://gyermekjogicivilkoalicio.hu/gyermekjogi-nyilatkozatok/integralt-szakpolitikai-reformjavaslatok/

--- --- ---
Májusi elnökségi ülésünkön az egyesületi munkára jelentkezőket tekintettük át. Az etikai kódexhez beérkezett javaslatokat a hónapban rendeztük, ehhez kapcsolódóan munkacsoport ülés megtartása szükséges. Ennek tervezett időpontja: június 5.
Júniusban esedékes (06.23-24.) az IFSW küldöttgyűlése Nairobiban (Kenya) – ezen online veszünk részt, az erre való felkészülést is megkezdtük.
Megindult 2026. évi Szociális Munka Napja konferencia szervezése is.

A több mint száz oldalas reformcsomag célja, hogy rendszerszintű válaszokat adjon a magyar gyermekvédelmi, oktatási, egé...
31/05/2026

A több mint száz oldalas reformcsomag célja, hogy rendszerszintű válaszokat adjon a magyar gyermekvédelmi, oktatási, egészségügyi, szociális és fiatalkorúak igazságszolgáltatási rendszerében tapasztalható hiányosságokra, és a gyermekjogokat ágazatokon átívelő szakpolitikai alapelvvé tegye.
A reformjavaslatok egyik alapvetése, hogy a gyermekeket érintő problémák – a mentális egészség romlásától a szolgáltatásokhoz való egyenlőtlen hozzáférésen át a családok túlterheltségéig – egymással összefüggő rendszerszintű kihívások. A reformjavaslatok ezért kiemelt hangsúlyt helyeznek a mentális egészség támogatására, a traumatudatos szemlélet erősítésére és a gyermekek érdemi részvételére az őket érintő döntésekben.

https://gyermekjogicivilkoalicio.hu/gyermekjogi-nyilatkozatok/integralt-szakpolitikai-reformjavaslatok/

A 2026. május 20-án benyújtott, Magyarország Alaptörvényének tizenhatodik módosítása címet viselő törvényjavaslat hatály...
21/05/2026

A 2026. május 20-án benyújtott, Magyarország Alaptörvényének tizenhatodik módosítása címet viselő törvényjavaslat hatályon kívül helyezné az Alaptörvény R) cikk (4) bekezdését. Ezen bekezdés szerint „Magyarország alkotmányos önazonosságának és keresztény kultúrájának védelme az állam minden szervének kötelessége. Az alkotmányos önazonosság védelme érdekében sarkalatos törvénnyel létrehozott, független szerv működik”.

A módosítással gyakorlatilag megszűnik a Szuverenitásvédelmi Hivatal, ami az elmúlt 2 évben leginkább összeesküvéselméleteket gyártott és civil szervezetek zaklatásában járt élen.

2025 január végén a Szuverenitásvédelmi Hivatal listába tett 33 oktatási és szociális érdekvédelmi szervezetet, többek között a Szociális Munkások Magyarországi Egyesületét is, mint "politikai nyomásgyakorló szervezet", amit a Soros-hálózat pénzel.

Az elmúlt napokban az új Országgyűlés csendben leállította a "közélet átláthatóságáról" szóló törvényt is, ami alapján az ellehetetlenülés határára sodorták volna a civil szervezetek jelentős részét, akik bármilyen nemzetközi forrást felhasználtak a működésükhöz.

"...az állam gyakorlatilag elszabotálta, hogy a szociális dolgozók törvényesen sztrájkolhassanak a követeléseikért"
20/05/2026

"...az állam gyakorlatilag elszabotálta, hogy a szociális dolgozók törvényesen sztrájkolhassanak a követeléseikért"

Fontos pert nyert Strasbourgban a Szociális Ágazatban Dolgozók Szakszervezete.

Érdekképviseleti siker.
18/05/2026

Érdekképviseleti siker.

Meghívó - nemzetközi sztrájkper kapcsán

A Szociális Ágazatban Dolgozók Szakszervezete ( SZÁD ) pert nyert a Magyar Állammal szemben, a Magyar Helsinki Bizottság jogi képviseletének segítségével. A per a sztrájkjog korlátozásával kapcsolatban indult, az Emberi Jogok Európai Bíróságán.

Az esetről sajtótájékoztatót tartunk, melynek időpontja és helyszíne: 2026.05.20. szerda 13.00 óra
1134 Budapest, Dózsa György út 152. BMSZKI.
A sajtótájékoztatón részt vesz a perben SZÁD-ot és a munkavállalókat képviselő Helsinki Bizottság képviseletében Kádár András társelnök, valamint a SZÁD képviseletében Köves Ferenc elnök, továbbá jelen lesznek a perben résztvevő és érintett munkavállalók.

Várjuk a sajtó munkatársait!

Szociális Ágazatban Dolgozók Szakszervezete - Magyar Helsinki Bizottság
✌️✊❗️

Cím

Kecskemét
6000

Telefonszám

+36302928432

Értesítések

Ha szeretnél elsőként tudomást szerezni SZMME új bejegyzéseiről és akcióiról, kérjük, engedélyezd, hogy e-mailen keresztül értesítsünk. E-mail címed máshol nem kerül felhasználásra, valamint bármikor leiratkozhatsz levelezési listánkról.

A Szervezet Elérése

Üzenet küldése SZMME számára:

Megosztás