Greenpeace Česká republika

Greenpeace Česká republika Naše planeta a všechno na ní si zaslouží ochranu. Potřebuje náš hlas, naše zapojení, naše odhodlání.

“Až bude poražen poslední strom, poslední řeka otrávena a poslední ryba vylovena, uvědomíme si, že peníze se nedají jíst...”

50 000 podpisů. 50 000 hlasů, které říkají dost.Dost politiky, která ničí ochranu přírody. Dost vyhazování odborníků z M...
17/06/2026

50 000 podpisů.
50 000 hlasů, které říkají dost.

Dost politiky, která ničí ochranu přírody. Dost vyhazování odborníků z Ministerstva životního prostředí a dosazování lidí bez kvalifikace. Dost škrtů v rozpočtech národních parků. A dost předstírání, že klimatická krize je jen otázka názoru.

A dost ignorování z vaší strany, pane premiére Andrej Babiš. Je to vaše vláda, vaše koalice, vaše zodpovědnost. Nemůžete dělat, že se vás to netýká.

Často čteme v komentářích: „Je to demokraticky zvolená vláda, respektujte to." Fajn. Ale demokracie není jen jednou za čtyři roky hodit lístek do urny a pak mlčet. Demokracie je i 50 000 lidí, kteří řeknou: takhle ne. Kterým není jedno, co bude s českou přírodou za deset, dvacet let.

💚Děkujeme za vaše hlasy!

Budeme i nadále tlačit na to, aby na ministerstvu seděli lidi, co tomu rozumí. Budeme chtít, aby se příroda chránila, ne rozkrádala. A budeme pořád dokola opakovat to, co Andrej Babiš nechce slyšet: tahle vláda nese zodpovědnost za každý jeden škrt, za každého vyhozeného odborníka, za každé popření faktů.

👉Přidej se.
Podepiš výzvu a ukaž, že česká příroda stojí za víc než politické hry: https://podpora.greenpeace.cz/obrana-mzp/

❗Motoristé dál obsazují státem placená místa lidmi ze svého okruhu.Na Ministerstvu životního prostředí vedeném Igorem Če...
12/06/2026

❗Motoristé dál obsazují státem placená místa lidmi ze svého okruhu.

Na Ministerstvu životního prostředí vedeném Igorem Červeným (🤡) má nově nastoupit Matyáš Fučík – autor instagramu Hranatost, dlouhodobý fanoušek a propagátor Filipa Turka.

Výběrové řízení? Zase nebylo.
Funkce? VEDOUCÍ oddělení sociálních sítí.

Jinými slovy: komunikaci ministerstva, které má řešit klimatickou krizi, ochranu přírody bude řídit člověk, jehož dosavadní kariéra je politický fanouškovský účet 🫠
Když se říká „odbornost na prvním místě“, zjevně záleží na tom, čí, že Ministerstvo životního prostředí?

Člověk by si řekl, že tohle už musí někdo vysvětlit. Tohle přece není normální. Stát není PR agentura pro politické fanoušky.
Nebo je Andrej Babiš?

Zatímco se na ministerstvu životního prostředí rozdělují funkce mezi loajální okruh lidí, kteří mají k odbornosti asi stejně blízko jako instagram k vědě, vy Andrej Babiš to ukázkově ignorujete.
Nebo vám je to prostě jedno?

Tahle „sranda“, která už dávno není k smíchu, musí skončit.

Motoristé ven z MŽP, podepište výzvu na ➡️ https://podpora.greenpeace.cz/obrana-mzp/ ⬅️

Real survivor roku 2026... teda, jsme v půlce, tak snad to dopadne.
11/06/2026

Real survivor roku 2026... teda, jsme v půlce, tak snad to dopadne.

❗32 878 lidí se postavilo za ochranu světových lesů. Každý z těch podpisů je hlas, který říká, že nám na pralesích zálež...
10/06/2026

❗32 878 lidí se postavilo za ochranu světových lesů. Každý z těch podpisů je hlas, který říká, že nám na pralesích záleží.
Dnes jsme tuhle výzvu předali Ministerstvu zemědělství. Děkujeme všem, kdo se přidali. Zástupci ministerstva nás ujistili, že Česko nebude podporovat další odklady ani oslabování zákona proti odlesňování (EUDR).

Budeme dál hlídat, jestli se slova promění v činy a jestli EUDR opravdu dostane šanci chránit lesy tak, jak má.

Protože to, co se děje tisíce kilometrů daleko, není vzdálený problém. Když mizí pralesy, mizí domovy ohrožených druh a mizí kus rovnováhy, na které stojí i náš svět. A právě proto má EUDR smysl i tady u nás v Česku. Zastavuje tok zboží, které může být spojené s ničením lesů, a dává jasnou hranici: na evropský trh nepatří produkce na úkor přírody.

Díky, že jste se ozvali. Teď to hlídáme společně💚

Náměstí v polském městě Bartoszyce. Vzrostlé stromy, trávníky, záhony... pryč. Místo nich žula a dlažba. Oficiálně kvůli...
10/06/2026

Náměstí v polském městě Bartoszyce. Vzrostlé stromy, trávníky, záhony... pryč. Místo nich žula a dlažba. Oficiálně kvůli „zvýraznění historické hodnoty náměstí".

Ale o Bartoszyce tady ve skutečnosti nejde.

Tenhle vzorec sledujeme pořád dokola. V Polsku, u nás, ve střední Evropě. Veřejný prostor se nepřestavuje pro lidi, kteří v něm žijí, ani pro přírodu, která ho dělá snesitelným. Přestavuje se proto, že na dlažbu a žulu se dají čerpat dotace, že beton je „bezúdržbový" a že někdo na zakázce vydělá.

Přitom čísla mluví jasně: vzrostlý strom dokáže za den odpařit stovky litrů vody a ochladit své okolí: zatímco nad betonem se vzduch v třicetistupňovém vedru rozpálí klidně na 45 °C. V klimatu, které se otepluje, jsou stromy ve městech klimatizace zadarmo.

Bartoszyce nejsou selhání jednoho úřadu. Jsou symptom: krátkodobý zisk pár jednotlivců, lidé na špatných pozicích s rozhodovací mocí. V ochraně přírody to vidíme stále dokola a je nutné se hlasitěji ozývat a požadovat opravdová řešení.

08/06/2026

Proběhl Den oceánů🌊
Den, který připomíná, jak výjimečný je svět pod hladinou.

Jsou zdrojem života na Zemi. Regulují klima. Dávají domov milionům druhů. A ovlivňují každý náš den, i když je nevidíme.

Jenže to, co působí nekonečně, má své hranice.

Oceány jsou pod tlakem, jaký tu ještě nebyl: znečištění. oteplování, úbytek života.
Systém, který se pomalu dostává na hranici kolapsu.

Pořád ale máme možnost to změnit.
Taková příležitost přichází jen jednou za generaci. Budoucnost oceánů se rozhoduje dnes.

👉🏻Podepiš výzvu za jejich záchranu: https://www.zachranmeoceany.cz/

Pokaždé, když se někde ve světě něco stane, poznáme to na účtech za energie. Válka, pandemie, zavřený průplav - a hned j...
07/06/2026

Pokaždé, když se někde ve světě něco stane, poznáme to na účtech za energie. Válka, pandemie, zavřený průplav - a hned je drahý benzín, nafta a plyn, drahá elektřina a drahé vlastně úplně všechno.

Proč? 🧐 Protože až 57 % energie, kterou EU spotřebuje, dovážíme. Fosilní paliva za zhruba 340 miliard eur ročně, často ze zemí, na které není spoleh.

I přes všechno, co fosilní paliva způsobují - drahé energie, závislost na cizích mocnostech, rekordní zisky korporací - hejt pořád schytávají hlavně obnovitelné zdroje. Přitom vítr a slunce ti v krizi neutečou, neskončí ze dne na den. Ani nemusíš kvůli nim obsazovat cizí stát.

Tak jaké argumenty vytáhnout, až se příště budeš s někým hádat o smysluplnosti OZE? Jdeme na to:👇

❌ V ČR nemáme na OZE přírodní podmínky

✅ Nejsou ideální, ale na větrníky bohatě stačí. A turbíny jsou navíc každý rok účinnější, takže ze stejného větru vyrobí elektřiny víc.
Důležité je, že vítr a slunce se doplňují: v zimě je míň slunce, zato víc větru - v létě je to obráceně.
Evropa loni vyrobila z obnovitelných zdrojů už 47 % elektřiny. My z větru jen 1 %. Máme co dohánět.

❌ Větrníky zabíjejí ptáky

✅ Dobře umístěný větrník je pro ptáky viditelná překážka, kterou obletí - riziko je při správném plánování mizivé. Mnohem víc ptáků zabíjejí auta na dálnicích nebo prosklené stěny.
Čeští ornitologové (ČSO) k tomu vytvořili mapu citlivosti, ministerstvo se jí řídí při vymezování míst pro výstavbu. Takže dnes přesně víme, kde větrníky stavět můžeme a kam rozhodně nepatří.

❌ Jsou hlučné a infrazvuk z nich škodí

✅ Větrné elektrárny nějaký nízkofrekvenční zvuk a infrazvuk vytvářet mohou, stejně jako doprava, průmysl nebo přírodní jevy. Důležité ale je, v jaké síle. V běžných vzdálenostech od obydlí jsou naměřené hladiny hluboko pod prahy, které by mohly mít vliv na zdraví, ostatně nejkvalitnější kontrolované studie žádné zdravotní dopady neprokázaly. Reálné téma je hlavně běžný slyšitelný hluk. Přímo u paty věže je to kolem 50 dB, srovnatelné s tichou kanceláři, a o 30 dB míň než na rušné ulici. Větrníky se povolují jen tam, kde splní hlukové limity.

❌ Stejně se to nikdy nezaplatí, je to drahé

✅ Opak je pravda. Vítr je dnes nejlevnější zdroj z OZE a podle odborníků bude zlevňovat dál, díky výkonnějším turbínám a velké poptávce. Provoz nestojí skoro nic: žádné palivo, žádné emisní povolenky. Náklady, které vybudování elektrárny stálo, se vrátí zpátky za několik let v závislosti na lokalitě. Pak už jen dodává levný proud.

Argumenty máš. Přidej k nim jednu věc navíc - svůj podpis.
Potřebujeme stavět dobré projekty na správných místech - a přestat být rukojmím každé krize na druhém konci světa.

✍️ Podpoř petici za rozvoj větrné energie v Česku: petice.com/vitr

Plasty jsou na nejvyšší hoře světa. V nejhlubším místě oceánu. V dešti, ve vzduchu, v půdě. Mikroplasty už vědci našli v...
06/06/2026

Plasty jsou na nejvyšší hoře světa. V nejhlubším místě oceánu. V dešti, ve vzduchu, v půdě. Mikroplasty už vědci našli v lidské krvi, v placentě, v mateřském mléce. A jak ukázala naše nedávná studie – i v jídle, které dáváme dětem.

Není místo, kam by se nedostaly.

Mount Everest se stal symbolem lidské odvahy. Dnes je taky symbolem toho, co po sobě necháváme. Obrovské množství odpadu, plastové obaly, zbytky výbavy. Plasty najdete i 11 kilometrů pod hladinou v Mariánském příkopu.

Proto tlačíme na světové lídry, aby dotáhli do konce ambiciózní Globální úmluvu o plastech. 🌍 Protože bez systémové změny žádný úklid nestačí.

I naše každodenní rozhodnutí mají váhu: co kupujeme, do čeho to balíme, co odmítneme. Ne proto, že to vyřeší za celý svět. Ale proto, že každé naše rozhodnutí může pomoci.

Z diskuze na Novinkách. Víc k tomu není co dodat.
05/06/2026

Z diskuze na Novinkách. Víc k tomu není co dodat.

Motoristé mají pracovat pro vás. Vy je platíte z daní. Tak se podívejte, co s těmi penězi dělají. 😐Absolventa Oxfordu vy...
05/06/2026

Motoristé mají pracovat pro vás. Vy je platíte z daní. Tak se podívejte, co s těmi penězi dělají. 😐

Absolventa Oxfordu vyhodili, protože řekl Turkovi do očí, že mluví nesmysly. 53 odborných míst zrušili. A na ministerstvo posadili řidiče, co provozuje dezinformační web, a 18letého influencera, co chce „bílou Evropu" a na LinkedInu se chlubí, že si „vytříbil manipulaci".

Ani jeden nemá vysokou školu. Ani jeden neprošel výběrkem. Ale oba umí jednu věc skvěle – veřejně fandit Motoristům.

A oni? Budou se zase smát, říkat „hrozní jsme", trollit na sítích a tvářit se, že je to celé velká sranda. Jenže to není sranda. Je to ministerstvo, ne instagramový účet. A z vašich daní se má platit ochrana přírody, ne odměny za loajalitu.

Tak za co přesně platíme? , kdy už KONEČNĚ něco uděláte?

PODEPIŠTE výzvu za odebrání Ministerstva Motoristům na ➡️ https://podpora.greenpeace.cz/obrana-mzp/ (link v bio) ⬅️

Adresa

Prvního Pluku 12
Praha
18600

Internetová stránka

Upozornění

Buďte informováni jako první, zašleme vám e-mail, když Greenpeace Česká republika zveřejní novinky a akce. Vaše emailová adresa nebude použita pro žádný jiný účel a kdykoliv se můžete odhlásit.

Sdílet