17/05/2026
W sobotę odbyła się kolejna wycieczka z programu wycieczek PTTK O/Mysłowice. Celem wycieczki był Czupel najwyższa góra Beskidu Małego. Na wycieczkę zapisanych było 184 dzieci i młodzieży z nauczycielami. Mimo, że były nieciekawe prognozy pogody i od rana nieustannie dokuczał kapuśniaczek. Nikt z zapisanych na wycieczkę nie zrezygnował a w trakcie górskiej wędrówki nikt nie narzekał. Już na zbiórce i podczas drogi autobusem widzieliśmy ciężkie, ciemne chmury wiszące nad nami. Kiedy wysiedliśmy na parkingu na Przełęczy Przegibek, zaczął padać drobny deszcz. Mimo pogody wszyscy byli podekscytowani, bo dla wielu osób była to pierwsza prawdziwa górska wyprawa. Dominowały młodsze klasy szkół podstawowych.
Szlak prowadził przez mokry las. Krople deszczu spadały z gałęzi na nasze kurtki, peleryny a kamienie na ścieżce były śliskie, więc musieliśmy uważać na każdy krok. Nikt nie narzekał na warunki pogodowe, nikt nie chciał się poddać, chociaż nad wyraz często padało kultowe pytanie ,,daleko jeszcze'. Wspólnie pomagaliśmy sobie na trudniejszych fragmentach trasy i żartowaliśmy, żeby poprawić sobie humor.
Największe wrażenie zrobiły na nas mgły unoszące się między drzewami. Góry wyglądały tajemniczo i zupełnie inaczej niż na słonecznych zdjęciach z folderów turystycznych. Kiedy dotarliśmy do schroniska PTTK Na Magurce, mogliśmy ogrzać się przy gorącej herbacie i zjeść ciepły posiłek. Herbatki podawała pani dyrektor SP5 - Anna Wurzel Gąsior a gorące kiełbaski pani Aleksandra Hilus z SP14 i Anna Kozioł - Czuba z SP5.
Ze schroniska poszliśmy na Czupel - najwyższą górę Beskidu Małego. Oczywiście fotografowaliśmy się w tych ciekawych miejscach. Naszym głównym fotografem był przewodnik beskidzki, dyrektor SP 17 i wiceprezes PTTK Mysłowice w jednym - pan Mariusz Lizoń. Z Czupla schodziliśmy mocno nachylonym szlakiem do doliny rzeki Soły do Międzybrodzia Bialskiego. Wszyscy byli zmęczeni, ale także bardzo dumni, że udało nam się pokonać trasę mimo niesprzyjającej pogody. Choć wróciliśmy przemoczeni i zmęczeni, wspomnienia z wędrówki po beskidzkich szlakach na długo pozostaną w naszej pamięci. Ogromne podziękowania dla kadry pedagogicznej (SP 17, SP 16, SP 14, SP 5, SP Sportowej, SP 29 z Niwki), która bezinteresownie, całkowicie społecznie poświęciła swój wolny sobotni czas na opiekę nad dziećmi.