06/03/2026
Wspaniałe trzy dni zajęć i wizyt. Na koniec wisienka na torcie. Po kolei....
W czwartek przyjechali uczniowie z I LO w Bytowie. Od najbardziej dla nich wiarygodnych ludzi na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, czyli studentów, usłyszeli o nauce na wydziale, o samorządzie o kołach naukowych.
Były słowa, ale były też obrazy, czyli odwiedziny na basenie i w pracowni/laboratorium gdzie są “największe wałki na politechnice” jak mawia Jacek Frost.
W drugiej części tradycyjnie uczniowie odwiedzili dwa przedsiębiorstwa: Bayer Global Business Services Gdansk i Nava Ship Design. Przed pandemią kilkukrotnie gościliśmy w tej firmie, ale było to w innym miejscu i jakby inna firma. Było o projektowaniu jachtów, innych specjalistycznych jednostek, instalacji okrętowych oraz skanowaniu. To był jednak wstęp do prawdziwego wyzwania. Surowce to makaron i pianki. Zadanie na pozór proste: zaprojektuj i zbuduj jak najwyższą wieżę. Żeby nie było za łatwo, to projekt wędrował do sąsiedniego zespołu i on musiał postawić konstrukcję. Oczywiście wszystko na czas. Lista emocji jakie towarzyszyły młodym konstruktorom i budowniczym była długa.
Dla nas był to niezwykły dzień także dlatego, że pokazał spójność i kompletność pracy fundacji. Na wydziale o wyborach kształcenia krótko opowiedziała stypendystka Akademia Alkantara Aleksandra Hesse. Ola jest absolwentką bytowskiego ogólniaka. Zaś w Navie jednym z organizatorów i prowadzących wizytę był Szymon Demko z pierwszego rocznika Alkantary.
Ola i Szymon sprawiliście nam dużo radości i satysfakcji. Dziękujemy
Dziękujemy też za finansowe wsparcie
Fundacji Bank Pekao S.A.