17/06/2026
Prečo sa hady vyhrievajú? 🐍
A nielen hady, ale všetky naše plazy. Dôvod je veľmi jednoduchý. Telo plazov si nedokáže samo vytvárať teplo na rozdiel od cicavcov alebo vtákov. Je prakticky rovnakej teploty ako ich okolie. To znamená, že aby mohli aktívne fungovať, musia sa zohriať iným spôsobom. Najjednoduchšie to dosiahnu práve vyhrievaním sa na slnku☀️.
Potreba pravidelného vyhrievania sa môže pôsobiť ako nevýhoda, no nie je tomu úplne tak. My, teplokrvné živočíchy, platíme za tepelný komfort obrovskú daň v podobe spotrebovanej energie. Odhady hovoria, že u človeka sa až 60% energie z potravy premení na teplo. Práve preto potrebujeme prijímať potravu niekoľkokrát denne.
Plazy🦎 tak v tomto ohľade mimoriadne šetria, čo sa následne prejaví na ich nízkom príjme potravy. Aj slovenské druhy hadov vydržia bez potravy celé mesiace.
Nezabúdajte nám posielať vaše nálezy plazov🐢! Stále prebieha mapovania, do ktorého môžete taktiež prispieť.
S pozdravom, tím Plazy na Slovensku