27/05/2026
Ryba smrdí od hlavy. A na Slovensku to pri téme autizmu platí stonásobne.
Keď som uvidela toto vyjadrenie, na chvíľu sa mi zastavil rozum. Podľa niektorých kompetentných ľudí, ktorí sedia na miestach, kde se rozhoduje o zákonoch, posudkoch a osudoch tisícok rodín, je autizmus len „nedostatočná výchova detí zo strany rodičov“.
Čítate dobre. V 21. storočí, kedy moderná veda jasne definuje autizmus ako vrodenú neurovývinovú inakosť, ľudia s mocou v rukách naďalej veria mýtom z minulého storočia.
Chcela by som sa týchto kompetentných úradníkov a politikov opýtať pár zásadných otázok:
• Boli ste sa niekedy osobne pozrieť v rodine, ktorá má dieťa na spektre, aby ste videli, ako reálne žije a čím všetkým si denne prechádza?
• Navštívili ste niekedy bežnú školu, kde je takéto dieťa integrované, aby ste na vlastné oči videli tú každodennú realitu v triede?
• Rozprávali ste sa niekedy otvorene s psychológmi a špeciálnymi pedagógmi z praxe, ktorí vám radi a fundovane vysvetlia, čo to autizmus v skutočnosti je a ako funguje preťažená nervová sústava?
• A hlavne skúsili ste si takéto dieťa vychovávať a držať v bezpečí 24 hodín alebo aspoň jeden celý týždeň? Bez pauzy, bez možnosti odísť, s neustálym dohľadom a zvládaním meltdownov?
Prečo na týchto miestach nesedia alebo aspoň ako poradcovia nepôsobia ľudia, ktorí téme reálne rozumejú odborníci z terénu a samotní rodičia, ktorí túto realitu žijú každú sekundu svojho života?
Zrazu však všetko do seba zapadá. Zrazu človek presne chápe, prečo to na Slovensku vyzerá tak, ako to vyzerá:
1.Prečo sa opatrovateľské príspevky radšej neschvália ako schvália. Veď načo štátna podpora, keď stačí dieťa len „lepšie vychovať“, však?
2.Prečo posudkoví lekári a úradníci prehadzujú rodičov cez palubu. Keď žijú v omyle, že autizmus je zlyhaním matky a otca, pozerajú sa na žiadosti o pomoc ako na rozmar.
3.Prečo verejnosť na tieto deti v autobusoch či obchodoch pozerá cez prsty. Keď nepochopenie a dezinformácie prúdia priamo zhora, spoločnosť rada preberie rolu sudcov a nálepkuje unavených rodičov a preťažené deti za nevychované.
Povedzme si to úplne na rovinu znovu a znovu Autizmus NIE JE dôsledok zlej výchovy.
Je to iné zapojenie nervovej sústavy. Je to iné vnímanie sveta, senzorické preťaženia, meltdowny a shutdowny, ktoré nemajú NIČ spoločné s tým, či rodič dal alebo nedal dieťaťu hranice. Rodičia detí na spektre často siahajú na absolútne dno svojich síl, študujú terapie, prispôsobujú celý život potrebám dieťaťa a namiesto reálnej inklúzie a pomoci od štátu dostanú facku v podobe vety, že „zle vychovali dieťa“.
Pokým budú na kompetentných stoličkách sedieť ľudia s takýmto nastavením, systém sa nepohne ani o milimeter. Nemôžeme chcieť od učiteľov v školách alebo ľudí na ulici, aby chápali neurodiverzitu, keď tí, čo píšu zákony, šíria nebezpečné bludy. Je najvyšší čas, aby si kompetentní zložili ružové okuliare a začali sa vzdelávať. Pretože mýty v ich hlavách priamo ničia životy týchto detí a ich rodičov.