03/12/2025
MAL IBA 45..
Ak môžeme hovoriť, že šachová rodina má svoje celebrity, tak Miroslav Roháček bol jednou z nich. Zoznámil som sa s ním a stretávali sme sa roky na žiackych turnajoch. On založil a viedol Klub šachových nádejí v Bratislave, ja som predsedom klubu v Holíči a na tie turnaje sme vodili svojich zverencov.
…
Miro bol vynikajúci šachista, ktorý dosiahol šachovú výkonnosť 2330 ELO bodov. Lenže všetci, čo ho poznali vedia, že jeho obrovskou zásluhou bola predovšetkým trénerská práca, keď sa rozdával pre "šachové nádeje".
Je pre mňa ťažké uveriť, že Miro, ktorý mal o dva roky menej ako ja tu už nie je. Vo veku 45 rokov svojim náhlym odchodom nemilo prekvapil celú šachovú komunitu a predovšetkým svojich najbližších.....
Sme chvíľu na tomto svete. Sme iba pútnici. A svoj život naplníme vtedy, keď žijeme pre druhých. Miro bol toho príkladom, že mu záležalo na výchove a vzdelávaní tých najmladších a dokázal sa s jeho typickým úsmevom aj humorom deťom - mladým šachistom, pútavo prihovárať. A ešte malá spomienka - na tých žiackych turnajoch bol Miro tým, ktorý vedel nielen pochváliť za úspechy, ale aj veľmi motivačne povzbudiť svojich zverencov, keď sa im nejaká partia nepodarila. Bol som často svedkom toho, že ho brali ako šachového otca a kamaráta zároveň.
…
Miro, budeš nám šachistom veľmi chýbať. Odpočívaj v nádeji na vzkriesenie.
…
Za Šachový klub Holíč a jeho členov vyslovuje úprimnú sústrasť pozostalým predseda klubu Marek Šefčík.