O.z. Lepšie Ja

O.z. Lepšie Ja Ponúkame psychologické poradenstvo, konzultácie, organizujeme podporné skupiny, semináre, workshopy, zoznamovačky. Ak máš chuť priložiť ruku k dielu, napíš nám.

Pomáhame ľuďom mať lepšie vzťahy a zmysluplný život.

Medzigeneračná traumačasť IVŽivot je v neustálom pohybe, všetko je v procese premeny.Z detí sa stali dospelí ľudia a kaž...
28/01/2026

Medzigeneračná trauma
časť IV

Život je v neustálom pohybe, všetko je v procese premeny.
Z detí sa stali dospelí ľudia a každý si hľadal svoju polovičku.

Princezny sa vybrali na bál hľadať si ženícha.

Každá s maskou, akou sa prezentovala svetu. Bola to tá silná stránka, za ktorú sa skrývala, na ktorú stavala svoje prežitie.

Múdra si teda na bále našla princa Múdreho, Hravá princa Hravého a Líštička prefíkaná Lišiaka prefíkaného.

Človek by povedal, že teraz všetci mohli žiť šťastne až pokým nepomreli, ale pravda je taká, že deti z dysfunkčných rodín sa nevedia osamostatniť od mamy. Princezničky sa zabudli stať kráľovné. Naďalej boli v hierarchii pôvodnej rodiny ako deti, ktoré každý víkend poslušne pricupitali za mamkou.
Len tentokrát nie samé, ale v sprievode svojich princov.

Ťažko budovať vlastnú rodinu, keď si stále zaradený do systému dynamiky tej pôvodnej.
Už Boh to nejak tušil, preto hneď na začiatku Písma stojí, že muž opustí svoju matku.
Samozrejme, platí to aj pre ženu.

V zdravej rodine rodič nechá svoje dieťa dozrieť. Nebráni mu v samostatnosti, nie je nahnevaný keď sa neozve, chápe, že jeho dieťa má svoj život. Nesnaží sa mu doň silou mocou pliesť nevyžiadanými radami, nevyžiadanou pomocou v domácnosti, či o vnúčatá.

Takáto situácia je ťažká pre rodiča, ktorý si nevybudoval vlastný pocit hodnoty, ktorý nepracoval na vlastnom živote. Všetky potreby mu malo pokryť dieťa. Dieťa ho muselo uznávať bez diskusie, venerovať, nikdy nekonfrontovať. Úlohou dieťaťa bolo vždy počúvať, vedieť, že rodič má vždy jednoznačne pravdu a že ono nebude nikdy na jeho úrovni.

Ak je vlastné dieťa jediným zdrojom pocitu vlastnej hodnoty, samozrejme, že ho nenechám osamostatniť sa, lebo ho potrebujem. Aj keď v praxi to navonok vyzerá často tak, že dieťa potrebuje rodiča. Ono sa totiž naučilo podvedome spĺňať jeho želania a je schopné sabotovať svoj vlastný život tak, aby ho rodič mohol zachrániť. Takto mu opäť dodá pocit sebahodnoty na úkor vlastného života.
Prečo? No lebo ho nekonečne miluje ako len dieťa dokáže milovať svojho rodiča a naoplátku túži byť milované. Tohto pocitu sa mu ale v dysfunkčnej rodine nedostáva a tak mu neostáva nič iné len dúfať a snažiť sa. Dúfať a snažiť….za cenu všetkého...aj vlastného života, vlastného úspechu, úspechu založenia si vlastnej rodiny.

Kto je tu teda hrdina? Kto je tu kat a kto obeť?
Dáva obyčajný titul -rodič, matka, otec- automaticky právo na poctu a rešpekt?

Naučili sme sa ozaj vidieť?

Pokračovanie nabudúce.

Obrázok z internetu.

Medzigeneračná traumačasť IIIObetný baránokVeľa dysfunkčných rodín má svojho obetného baránka.Navonok ho však prezentujú...
22/01/2026

Medzigeneračná trauma
časť III

Obetný baránok

Veľa dysfunkčných rodín má svojho obetného baránka.
Navonok ho však prezentujú ako čiernu ovcu rodiny.

Je to obyčajne to dieťa, ktoré ešte nestihlo prehliadnúť rodinné intrigy.
Je dostatočne dobré a naivné, inak by si rodinný manipulátor nedovolil ho do tejto role dosadiť (nikdy neriskuje otvorený súboj so seberovným, ani možnosť byť odhalený).

V dysfunkčnej rodine je väčšinou nedostatok lásky, matka je buď odcudzená, alebo sa skrýva za povinnosti.
Aj obetný baránok však túži byť prijatý a milovaný, preto príjme svoju rolu, príjme vykonštruované názory na seba (si zlý, si len naše trápenie, nikdy nič z teba nebude), namiesto toho aby všetkým povedal, čo si o nich myslí a snažil sa zabezpečiť si vlastný život! Keby mal takúto vnútornú silu a realistický pohľad na svet, samozrejme by sa obetným baránkom stať nemohol.

Veľa detí vymení svoje pravé ja za nejakú prijateľnú rolu v rodine, ktorá im zabezpečí ilúziu, že možno raz….ak budú dobrí, ak budú viac poslúchať, ak budú nosiť dobré známky...sa budú cítiť konečne milovaní.
A tak sa začína bludný kruh falošnej nádeje.
A mnohí v ňom zostávajú až do smrti.
Stále hľadajú ten pocit šťastia, ktorý nezažili v pôvodnej rodine.

Ale ľuďom na vrchole spoločenského reťazca to vlastne vyhovuje, pretože pokiaľ zostanú v tomto falošnom kruhu, sú ovládateľní.
Stačí im niečo sľúbiť:
ak budeš mať lepšie auto, budeš sa cítiť pán vlastného osudu
ak budeš krásna, všetci ťa budú milovať
ak budeš dobrá a neodvrávať, všetci ťa budú milovať
ak budeš viac pracovať, dosiahneš uznanie

Koľkí z vás už odhalili ilúziu týchto nádeji?

Viac nabudúce.
obrazok z netu

Medzigeneračná traumačasť IIDetstvo je laicky prezentované ako obdobie šťastia a bezstarostnosti.Nič nemôže byť ďalej od...
20/01/2026

Medzigeneračná trauma
časť II

Detstvo je laicky prezentované ako obdobie šťastia a bezstarostnosti.
Nič nemôže byť ďalej od pravdy.

Dieťa sa musí zaradiť do spoločenského systému a nemá na to ani schopnosti, ani znalosti.
Vedomé si toho, cíti sa bezbranné a ohrozené.
Základnou prioritou je získať lásku dospelého a teda záruku bezpečia.

V normálne fungujúcich rodinách, toto nemusí byť celoživotná úloha, ktorá zaberie dieťaťu všetok čas a energiu.
Tam, kde sú rodičia psychicky vyrovnaní a zrelí, sa dieťa cíti byť milované a v bezpečí.
Namiesto toho, aby snovalo stratégie prežitia sa jednoducho venuje tomu, čo ho baví, čo mu prináša radosť.

Ak sú ale rodičia zaneprázdnení riešením vlastných citových problémov, ak nemajú energiu na to, aby vnímali potrebu svojho dieťaťa, tam sa domov pre deti zmení na bojisko o prežitie.

Takúto dysfunkčnú rodinu rozpoznáte ľahko. Nie je tam podpora a pochopenie, vzťahy sú založené na súperivosti, komunikácia je často uštipačná, poukazujúca na chyby (mnohokrát vymyslené) toho druhého. Toto sa potom prenáša ďalej. Ak deti z takejto rodiny dospejú a založia si vlastné rodiny, bude medzi týmito rodinami rivalita. Často však skrytá, maskujúca sa za úsmev s jemnými uštipačnými poznámkami. A samozrejme, bude sa útočiť na tých najslabších, teda na deti nových rodín.

Ako teda pokračoval príbeh z predchádzajúceho príspevku?
Najmladšia dcéra sa všemožne snaží vydobyť si svoj priestor v rodine a v tom na scénu vstúpi mladšie dieťa.

Ak je táto scéna bojisko, vytiahne všetky zbrane svojho veku: najčastejšie je to klamanie, žalovanie, snaha ukázať mladšieho brata v zlom svetle, či dokonca ako pôvodcu všetkých problémov a zla v rodine.

Ak sú rodičia nezrelí, vďačne príjmu takého vysvetlenie problémov v rodine...a rodinný obetný baránok je na svete…

Pokračovanie na budúce...

Foto ilustračné z internetu (Ale veľmi vystihujúce - kým dievčatko má nápis: Brat na predaj, malý chlapček drží nápis: ľúbim svoju sestru)

Medzigeneračná trauma.Každé narodené dieťa v rodine prijme akúsi rolu, ktorá mu predučí svoj osud.Neurčujú mu ju sudičky...
18/01/2026

Medzigeneračná trauma.

Každé narodené dieťa v rodine prijme akúsi rolu, ktorá mu predučí svoj osud.
Neurčujú mu ju sudičky, ale skôr okolnosti a atmosféra v rodine.

Prvé dieťa, hlavne keď sa narodí po predchádzajúcich potratoch, alebo nebodaj pro smrti staršieho súrodenca, dostane do vienka pocit nadradenosti a akejsi kráľovskej dôležitosti. Jeho príchod bol známkou preťatia kliatby a s jeho velebnosťou sa narába ako v rukavičkách.

Druhé dieťa sa väčšinou rozhodne byť iné a odmietne role, ktoré sú už v rodine rozdané.

Najmladšie dieťa sa už narodí do určitého systému, ktorý môže študovať.
Vidí, čo sa oplatí a čo nie, aké hry sa hrajú a čo robiť, aby z toho všetkého čo najlepšie profitovalo a vyviazlo nielen bez ujmy, ale aj s pocitom víťazstva.

Najmladšie dieťa sa tak môže stať majstrom v pretvárke a tajnom ťahaním nitiek všetkých postáv na scéne.

Kým najstaršie dieťa sa kúpe v pocite svojej vlastnej dôležitosti, mysliac si, že je najmúdrejšie, prostredné dieťa si zvolí únik z tejto dusnej komunity a radšej ako byť doma, lieta po vonku s rovesníkmi.

Tretie dieťa je ozaj chytré, lebo od malička môže čerpať z poznania a skúsenosti viacerých postáv. (Prvé dieťa prišlo „do prázdna“ a na všetko pochopenie alebo nepochopenie sveta bolo samo. Kým každé ďalšie dieťa sa už mohlo poučiť zo skúseností staršieho súrodenca.)

Všetci sme zažili tú situáciu, keď sme v nejakom prostredí boli tí najmladší. Preto si myslím, že aj vy poznáte ten pocit bezmocnosti, keď ste bratí ako neschopní a hlúpi. Všetci od vás sú starší a múdrejší a vy máte problém sa zaradiť, nájsť svoje miesto v danom systéme.
Ako veľmi sa niektoré deti snažia, aby boli prijaté a videné ako rovnocenné.

A tu zrazu, do rodiny príde ešte jeden potomok. Niekto, kto zrazu môže narušiť celý systém a stiahnuť na seba všetku pozornosť.

A ešte k tomu je to dlhoočakávaný syn!

Čo to asi môže urobiť s dieťaťom, ktoré sa až doteraz snažilo vydobiť si svoje miesto v rodine?
Súrodeneckú závisť, súperivosť a žiarlivosť nejakým spôsobom zrejme poznáte všetci.

Ovplyvní príchod ďalšieho potomka osud doteraz najmladšieho dieťaťa, či dokonca osud celej rodiny, či generácie?

Tu už trochu záleží aj od vnútornej výbavy dieťaťa – vie už prekonať svoju sebeckosť, alebo je ešte v štádiu, keď sa „nezáujmom“ cíti natoľko ohrozené, že dokáže vyvinúť hocijaké metódy, len aby „boj“ s novopríšelcom vyhralo?

Viac nabudúce.

Obrázok z internetu.

Prvá stránka novej kapitoly!Nech je dobrá celá kniha!
01/01/2026

Prvá stránka novej kapitoly!
Nech je dobrá celá kniha!

Všetkým dobrým ľuďom, kdekoľvek ste:Šťastný nový rok!
31/12/2025

Všetkým dobrým ľuďom, kdekoľvek ste:
Šťastný nový rok!

Nech je to krásny rok!Plný nádeje a prekvapení!
31/12/2025

Nech je to krásny rok!
Plný nádeje a prekvapení!

Ak chceš mať vo svojom živote niečo nové, musíš niečo nové aj urobiť. Čo nové chceš začať v novom roku?Akú časť seba chc...
30/12/2025

Ak chceš mať vo svojom živote niečo nové, musíš niečo nové aj urobiť.
Čo nové chceš začať v novom roku?
Akú časť seba chceš rozvinúť?

Vyjadrovanie vďačnosti, preskúmanie tvojej kreatívnej stránky, či naučiť sa žiť v prítomnosti?

Aj malá zmena je zmena!

Nemôžeš si vziať niečo nové, ak máš ruky plné toho starého....čo chceš nechať v roku 2025?
30/12/2025

Nemôžeš si vziať niečo nové, ak máš ruky plné toho starého....čo chceš nechať v roku 2025?

26/12/2025
Nemysli si, že je po....
26/12/2025

Nemysli si, že je po....

Address

Handlová

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when O.z. Lepšie Ja posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Organization

Send a message to O.z. Lepšie Ja:

Share