02/03/2026
ĎALŠIA RANA PRE DEMÄNOVSKÚ DOLINU?
👉Prosíme o podpis pod hromadnú pripomienku
Zonácia NAPANT-u je pre Demänovskú dolinu veľmi zlá aj dobrá súčasne.
🌿Dobrá, lebo sa vďaka dohode so súkromnými vlastníkmi na viacerých miestach zvyšuje aktuálny stupeň chrany.
❗ Veľmi zlá, pretože všetky stavby, cesty, vleky a zjazdovky v hornej časti doliny v okolí Lúčok, Jasnej až po Chopok sú fakticky vyňaté z národného parku! Bola tu navrhnutá zóna D, čo je popretím všetkého od zdravého rozumu po národnú legislatívu.
🙏Hromadná pripomienka je poslednou možnosťou zasiahnuť do návrhu zonácie. Počas uplynulých 9 mesiacov snáh, rokovaní a diskusií sa nám podarilo ešte horšiu verziu zonácie zmierniť, no aktuálny návrh nie je kompromisom.
🏗️ Lyžiarske stredisko stojí, je funkčné a rozvíja sa - jeho rozvoj nenamietame. Nové developerské projekty (stavby hotelov, penziónov a podobne) sme zastavili, za 5 rokov nedostalo nič nové povolenia. Stavia sa len to, čo už malo aspoň prvé súhlasy. Nič z tohto sa nezmení, ak ostane na týchto plochách 3. stupeň ochrany, teda C zóna.
🏔️ Developeri nepotrebujú zónu D, teda 2. stupeň. Alebo vedia niečo, čo povedať nechcú? Viac v texte o hromadnej pripomienke…
Za lepšiu zonáciu NAPANT-u a úľavu pre Demänovskú dolinu