20/09/2025
Străbunicul meu, Ivan Iordanovici Mola, fost senator de Ismail al României Mari a fost urcat în bou vagon de NKVD, în septembrie 1940 și dus a fost...cei din clipul de mai jos erau tineri, au rezistat la gerul siberian de -40° C noaptea și au reușit să-și sape un bodei.
Din trenul care l-a adus la Krasnoiarsk (undeva între frontiera Mongoliei și lacul Baikal), pe străbunicul meu, după 2-3 nopți sub aurora boreală au mai rămas numai tinerii și oamenii în putere. Bătrânii, copiii și femeile gravide au murit ca niște câini în zăpadă de 2 metri. Asta ca să nu vă închipuiți că i-au dus în Gara Krasnoiarsk sau într-un lagăr cu clădiri sau măcar în niște grajduri ceva...Nu, trenul a oprit undeva între două halte, în taiga, la vreo 150 de km prin zăpadă de cel mai apropiat sălaș omenesc. În afară de haitele de lupi siberieni care hăuleau noaptea, nu era nici țipenie.
Exact ca în clipul de mai jos, s-au bătut niște țăruși și li s-a zis: - aici vă faceți izbele. Li s-au dat 2 lăzi cu scule de tâmplărie, fierăstrău și "ne vedem la primăvară dragi tovarăși coloniști! Trăiască Stalin! Trăiască Uniunea Sovietică, patria proletariatului biruitor!".