28/05/2026
In luna Mai, Serviciul de Ingrijire la Domiciliu pentru Persoane Vârstnice Timișoara, format dintr-o echipă interdisciplinară de asistenți medicali, îngrijitoare bătrâni la domiciliu, asistent social şi voluntari, au monitorizat parametrii fiziologici si starea de sănătate a beneficiarilor, asistentul social a intocmit re-evaluarile necesare, s-a deplasat la domiciliu privind evolutia si progresul obtinut de catre beneficiar, persoanele varstnice din cadrul serviciului au beneficiat de consiliere psiho-socială si convorbiri telefonice, ingrijitoarele au ajutat la plata facturilor, au oferit ajutor la menaj, au avut grijă ca beneficiarii să fie aprovizionați cu ceea ce au nevoie la fiecare vizită efectuată.
Obiectivul serviciului este de a contribui la creșterea calității vieții beneficiarului și prevenirea instituționalizării sau excluderii sociale a acestuia.
Serviciul este subvenționat de Primăria Municipiului Timișoara- Directia de Asistență socială a Municipiului Timișoara, in baza HCLMT nr. 614/24.11.2025, HCLMT nr. 27/27.01.2026, Convenția provizorie pentru acordarea de servicii de asistență socială nr. 1004/28.01.2026 și Actul adițional nr. 1/01.04.2026, încheiate între Direcţia de Asistenţă Socială a Municipiului Timişoara şi Federatia Caritas a Diacezei Timisoara cu sediul în Timişoara, str. Matei Corvin nr. 2
Pentru anul 2026 serviciul este subventionat de bugetul local al Municipiului Timisoara cu suma de 17.704 lei din costul total al serviciului, restul fiind din surse proprii
„Co-finanțat prin subvenție acordată de bugetul local al Municipiului Timișoara. Punctele de vedere și opiniile exprimate aparțin exclusiv autorului (autorilor) și nu reflectă neapărat punctele de vedere și opiniile Consiliului Local Timișoara sau Direcția de Asistență Socială, acestea fiind strict responsabilitatea autorului (autorilor).„