17/03/2026
Duminică, 15 Martie, împreună cu elevii și dascălii școlilor din localitățile Repedea, Ruscova și Valea Vișeului, am participat, în calitate de parteneri, la un minunat concert de cântece bisericești, care a avut loc la Biserica Ortodoxă din localitatea Apșa de Jos, Ucraina, organizat de către Școala de Arte din Apșa de Jos și Asociația Transfrontalieră de Etnografie și Artă "Apșița"
Am avut onoarea să fim însoțiți de către d-na Diana Iluț, director al Organizației de Management al Destinației Maramureș, d-na prof. univ. Natalia Lazăr și indrăgita interpretă de muzică populară și realizatoare tv, d-na Măriuca Verdeș, motiv pentru care le mulțumim!
Aducem calde mulțumiri organizatorilor, pentru invitația de a participa la acest eveniment înălțător și grupurilor vocale, pentru frumoasele cântări!
Am fost profund impresionați de calitatea cântărilor, de vocile minunate și de spiritualitatea pe care ați transmis-o.
Vă felicităm pentru efortul constant de a păstra graiul, limba și credința românească în comunitațile din Ucraina. Este o misiune nobilă și vitală pentru păstrarea identității culturale!
Mulțumim tuturor, coordonatorilor și interpreților pentru toată munca depusă: d-nei Luciana Vlad, d-nei Ileana Șiman, d-nei Ileana Botoș, d-nei Măriuca Verdeș, părintelui Mihai Marina, părintelui Ciprian Bilețkii, în special d-nei prof. Veronica Rahovan, d-nei director Maria Papariga și d-nei director Nastaca Ostaș!
Mulțumim doamnelor Maria Lavriuk și Luciana Vlad, pentru organizarea exemplară și frumoasa colaborare!
Mulțumim pentru găzduire și cuvintele frumoase, părintelui paroh Ștefan Bilețkii!
Mulțumim departamentului de Cultură din cadrul Primăriei Slatina, Ucraina, în special doamnei Maria Vlad și d-lui primar Vasile Iovdi, conducerii Consulatului României la Slatina, în special domnilor consuli Florin Pârvu și Artur Țventarnâi și tuturor celor implicați în acest minunat proiect!
Dumnezeu să primească aceste frumoase rugăciuni, să putem organiza și alte evenimente ca acesta!