12/10/2026
❣️❣️❣️
Știi ce să faci dacă o persoană cu diabet are o hipoglicemie severă? Câteva minute pot face diferența!
Glucagonul de urgență poate salva viața unei persoane cu diabet care se confruntă cu o hipoglicemie severă.
Dar știi când se folosește și cm se administrează corect?
Iată ce este important să știi:
1. Asigură-te că persoana este în siguranță.
Dacă are convulsii, îndepărtează obiectele periculoase din apropiere și protejeaz-o de lovituri. Nu încerca să o imobilizezi și nu îi introduce nimic în gură.
2. Găsește glucagonul de urgență.
Dacă persoana are glucagon disponibil, verifică produsul și urmează instrucțiunile specifice pentru administrare. Glucagonul este un medicament utilizat în cazurile de hipoglicemie severă.
3. Sună imediat la 112.
Dacă persoana este inconștientă, are convulsii sau nu se poate ajuta singură, solicită ajutor medical de urgență. Nu întârzia apelul pentru a căuta sau administra glucagonul.
4. Așaz-o în poziția laterală de siguranță dacă este inconștientă, dar respiră normal.
Glucagonul poate provoca greață și vărsături, iar poziția laterală ajută la reducerea riscului de înec cu vărsături. Dacă nu respiră normal, urmează instrucțiunile dispecerului și începe resuscitarea, dacă este necesar.
5. Rămâi alături de persoană.
Supravegheaz-o până la sosirea ajutorului. Dacă își revine complet și poate înghiți în siguranță, urmează recomandările medicale privind administrarea carbohidraților. Nu îi oferi alimente, lichide sau zahăr pe gură dacă este inconștientă ori nu poate înghiți în siguranță.
Vorbește cu persoanele dragi care au diabet.
Întreabă-le cm le poți ajuta într-o astfel de situație și familiarizează-te din timp cu glucagonul pe care îl folosesc. O persoană informată poate interveni mai rapid și mai sigur.
Informarea, pregătirea și intervenția corectă pot salva vieți.
Salvează această postare și distribuie-o. S-ar putea să ajungă exact la persoana care are nevoie de ea.
CGM Diabet România
https://cgmdiabet.ro