Casa Harului - Piatra Neamț

Casa Harului - Piatra Neamț Bun venit în familia noastră! Casa Harului este o Asociatie crestina cu impact în societate! CINE SUNTEM? SCOPUL NOSTRU? DE CE HOUSE OF GRACE? CE CREDEM?

ASOCIATIA CASA HARULUI PIATRA NEAMT
IBAN
RON: RO67BTRLRONCRT0670525501
EUR: RO17BTRLEURCRT0670525501
USD: RO21BTRLUSDCRT0670525501
Swift
BTRLRO22 Suntem niște inimi puse împreună de mâna lui Dumnezeu, oameni sinceri care au răspuns chemării Lui pentru această generație și pentru acest oraș. Reprezentăm o comunitate creștină, iar Harul, dragostea și Cuvântul lui Dumnezeu ne adună și ne responsabili

zează pentru cei din jur atat din punct de vedere spiritual cât și social! Crearea unui cadru existențial, relațional, spiritual care să ajute la edificarea morală și spirituală a celor care intră în contact cu Asociația. House of Grace este locul unde Harul se manifestă pentru: mântuire, eliberare, vindecare, închinare, rugăciune, edificare, ajutorare și Cuvânt. Aici este locul unde Hristos este Capul, iar noi mădulare active. Nu reprezentăm o instituție sau vreun cult, ci suntem o familie care a experimentat și continuă să experimenteze zilnic Harul, dragostea și puterea lui Dumnezeu. Credem că inima lui Dumnezeu bate și pentru acest oraș, Piatra Neamt. Inițiativa El a avut-o punându-ne împreună pentru a forma o comunitate. House of Grace este visul și răspunsul lui Dumnezeu pentru această generație și pentru aceste timpuri. CARE E VIZIUNEA NOASTRĂ? Să-L glorificăm pe Dumnezeu și să-I auzim glasul în fiecare moment… Ascultând glasul Lui, noi umblăm așa cm a umblat Hristos. Călăuziți de Duhul Sfânt și plini de Har îi iubim pe cei din jur, îi ajutăm cu tot ce ne stă în putință, chemăm oamenii la Viață, proclamăm Cuvântul, facem ucenici, botezăm, eliberăm și vindecăm în Numele lui Isus și cu autoritatea Duhului Sfânt, potrivit cu trimiterea din Marcu 16:15-20. UNDE NE GĂSEȘTI?
În fiecare duminică te așteptăm începând cu ora 10:00, la Hotel Ceahlău, Sala de conferințe, etaj 1, str. Piața Ștefan cel Mare nr. 3, Piatra Neamț.

Te invităm cu drag la un timp special de închinare și părtășie!Duminică, 14 iunie, ora 10:00, la Biserica „Casa Harului”...
11/06/2026

Te invităm cu drag la un timp special de închinare și părtășie!
Duminică, 14 iunie, ora 10:00, la Biserica „Casa Harului” din Piatra Neamț, vom avea un eveniment deosebit cu pastorul Lucian Barna
Vino să ne bucurăm împreună de un mesaj ziditor și de o atmosferă plină de har.
Te așteptăm cu drag! 🙏
📍 Locație: Hotel Ceahlău – Sala de Conferință.

28/05/2026
Facerea la Cuvântul lui Hristos: De ce el și nu eu, Doamne?📖 Am aflat care este identitatea noastră, cm să ne recâștigă...
20/05/2026

Facerea la Cuvântul lui Hristos: De ce el și nu eu, Doamne?

📖 Am aflat care este identitatea noastră, cm să ne recâștigăm identitatea și cm să nu ne pierdem identitatea cea nouă în Hristos. 🗣 Dar cm trăim cu adevărat în identitatea noastră?

❗️Cain nu trăia în identitatea lui și l-a urât pe fratele său Abel, pentru că el o făcea. Din acea ură a pornit de fapt primul război mondial.

️❓️Cain a pus o întrebare: De ce el și nu eu, Doamne? Poate că în viața noastră de credință ne-am pus aceași întrebare: De ce el? De ce el este plin de roade? De ce el este binecuvântat? De ce el este eliberat? De ce el este vindecat? De ce el este ridicat? De ce el este umplut cu Duhul Sfânt? De ce el este plin de pasiune și foc? De ce el și nu eu? Ce fac greșit, Doamne?

🗣 De ce el și nu eu, Doamne?

1. Pentru că el este credincios, nu religios

📖 Pe omul religios îl vedem în [Geneza 4:3]
🔴 Cain a adus lui Dumnezeu o jertfă de mâncare oarecare, un rest. Nu erau nici primele roade, nici cele mai bune. Oare câți nu venim cu resturi la Dumnezeu și credem că este suficient? Un rest din timpul nostru, un rest din inima noastră, un rest din finanțele noastre, un rest din prioritățile noastre? Omul religios caută doar rețete rapide de mântuire.

📖 Pe omul credincios îl vedem în [Geneza 4:4]
🟢 Abel a adus o jertfă aleasă, primele oi, cele mai grase. Erau primele roade, cele mai bune. Abel a avut credința să îi dea lui Dumnezeu ce este mai bun, știind că nimic nu este a lui de drept și el este doar întreprinzătorul binecuvântărilor lui Dumnezeu.

✅️ Ca să trăim cu adevărat în identitatea noastră, trebuie să avem credință.

🗣 De ce el si nu eu, Doamne?

2. Pentru că el este duhovnicesc, nu firesc

📖 Pe omul firesc îl vedem în [Geneza 4:3-6]
🔴 Cain a adus o jertfă de mâncare din pământul greu de muncit și blestemat din cauza tatălui său Adam. Putea să aducă primele roade, dar după atât de multă muncă nu i se părea corect să o facă. Cain putea să ceară oi de la fratele său și să vină la Dumnezeu cm se cuvine, dar era prea firesc să înțeleagă că nu există iertare fără vărsare de sânge.

📖 Pe omul duhovnucesc îl vedem tot în [Geneza 4:4]
🟢 Abel avea o meserie plină de har și simțul veșniciei. A înțeles că nu poate căpăta mântuire fără sacrificarea mielului fără cusur, prevestind sacrificiul lui Iisus Hristos pentru omenire. Dumnezeu s-a uitat la Abel și la jertfa lui, dar s-a uitat prima oară la Abel, nu la jertfă. I-a plăcut de Abel care purta chipul lui Hristos și era plin de roadele Duhului Sfânt.

✅️ Ca să trăim cu adevărat în identitatea noastră, trebuie să fim duhovnicești, să avem în nări miros de cer și să rodim.

🗣 De ce el si nu eu, Doamne?

3. Pentru că el îl caută pe Dumnezeu, nu vânează binecuvântările lui Dumnezeu

📖 Pe omul care vânează binecuvântări îl vedem în [Geneza 4:6-7]
🔴 Cain a cerut iertare și acceptare, dar nu a primit-o pentru că intențiile lui nu erau corecte. Cain era omul care spunea iartă-mă Doamne de păcate, ca să pot face rost de altele, exemplul celui care cere dar nu capătă din Iacov 4.

📖 Pe omul care îl caută cu adevărat pe Dumnezeu îl vedem iar în [Geneza 4:4]
🟢 Abel a venit la Dumnezeu cu recunoștință, nu cu cereri și pretenții. Vindecarea și binecuvântarea sunt rezultatul venirii noastre la Hristos, dar nu trebuie să fie scopul venirii noastre la El. Căutați mai întâi împărăția lui Dumnezeu și
toate celelalte vi se vor da pe deasupra.

✅️ Ca să trăim cu adevărat în identitatea noastră, trebuie să îl căutăm sincer pe Dumnezeu și să nu vânăm binecuvântări.

🗣 De ce el si nu eu, Doamne?

4. Pentru că el este cu inima curată, nu viclean

📖 Pe omul viclean îl vedem în [Geneza 4:8]
🔴 Cain a fost viclean când și-a momit fratele și l-a ucis pe nedrept. Cain este creștinul de Duminică care poartă o mască, dar nu este ceea ce afișează.

📖 Pe omul cu inimă curată îl vedem că rămâne doar în [Geneza 4:4]
🟢 Abel, creștinul de luni până duminică, nu și-a luat apărarea, nu și-a făcut singur dreptate. Domnul este dreptatea noastră și dacă vrem să ne întâlnim cu Abel în ceruri trebuie să îl lăsăm pe El mereu să ne facă dreptate. Nu suntem chemați să ne batem cu frații nostri. Noi nu suntem chemați la dreptate ci la iubire.

✅️ Ca să trăim cu adevărat în identitatea noastră, trebuie să iubim sincer, să fim în ascuns cine suntem și la vedere și să îl lăsăm pe Dumnezeu să ne facă dreptate.

🗣 De ce el si nu eu, Doamne?

5. Pentru că el se bucură de reușita lui, nu de eșecul altora

📖 Pe omul care se bucură de eșecul altora îl vedem tot în [Geneza 4:8]
🔴 Cain a gândit rudimentar: Dacă eu nu cresc, să nu mai crească nici fratele meu, îl tai de la rădăcină. Și l-a tăiat la propriu. Cain nu a evoluat niciodată, a rămas un fugar si tatăl celor iubitori de sânge. Nu a crescut nici el nici urmașii lui.

📖 Pe omul care îl preocupă creșterea și relația lui cu Dumnezeu îl găsim neschimbat în [Geneza 4:4]
🟢 Abel reprezintă creștinul care crește privind doar la relația lui cu Dumnezeu. Apostolul Pavel a evoluat toată viața pentru că a privit mereu la țintă. El înainta pentru că vedea cât este încă de departe de ea, de Dumnezeu. Pavel ajuns de la un Cain care își omoară frații de credință, la un Abel care se jerfește pentru frații lui și Evanghelie.

✅️ Ca să trăim cu adevărat în identitatea noastră, trebuie să creștem duhovnicește. Să ne comparăm, dar doar pe noi de ieri, cu noi de azi. Să ne bucurăm de succesul nostru și de succesul altora, dar niciodată de eșecul altora.

🗣 De ce el si nu eu, Doamne?

6. Pentru că el este, nu pretinde câ este

📖 Pe omul care pretinde îl vedem în [Geneza 4:9-10]
🔴 Cain a pretins că nu și-a omorât fratele, dar nu a putut ascunde nimic de Dumnezeu. Există două tipuri de creștini: cei care sunt și cei care pretind că sunt. Pretindem în fața oamenilor, dar nu putem în fața lui Dumnezeu.

📖 Pe omul care trăiește cu adevărat în identitatea lui Hristos și nu pretinde, îl vedem din nou si din nou în [Geneza 4:4]
🟢 Abel era și nu pretindea. Avea credință, era duhovnicesc, îl căuta pe Dumnezeu sincer, iubea, se jertfea și era preocupat de creșterea lui personală. Aceste lucruri nu pot fi falsificate, ele se văd.

✅️ Ca să trăim cu adevărat în identitatea noastră, trebuie să semănăm tot mai mult cu Abel și tot mai puțin cu Cain. Noi să nu pretindem ca suntem creștini ci să fim cu adevărat creștini.

🗣 E timpul să transformăm acest De ce el si nu eu, Doamne? în De ce eu de azi și nu eu de ieri, Doamne? Pentru că eu cel de astăzi a ales să facă lucrurile diferit și să crească, iar dacă mai cade se bazează pe Dumnezeu pentru acel eu de mâine, care va reuși.

15/05/2026
Duminică-3 mai 2026, mesaj fr Radu PelinFacerea la Cuvântul lui Hristos: Cum acționează păcatul ?📖  Imaginați-vă că Dumn...
06/05/2026

Duminică-3 mai 2026, mesaj fr Radu Pelin
Facerea la Cuvântul lui Hristos: Cum acționează păcatul ?

📖 Imaginați-vă că Dumnezeu a scris mai dinainte în dreptul vietii noastre cea mai frumoasă simfonie și a pus sub picioarele noastre un mare pian. Nu suntem predestinați, dar suntem chemați, și mergând spre Cel care ne cheamă, pășim și dăm viață acestui cântec superb.

❗️ Însă iată că pe drumul nostru spre Hristos, mai și pășim greșit pe clape și nu mai sună bine deloc. Cădem de pe clape și muzica chiar se oprește.
❗️ Asta face păcatul: oprește cântecul și umblarea omului spre Hristos. Când nimic parcă nu mai sună bine, ne oprim, nu mai stim cine suntem și apare criza de identitate.

❓️Cum să nu ne pierdem identitatea recâștigată? Cum să nu ne oprim cântecul? Înțelegând că păcatul este responsabil de criză.
🗣️ Cum acționează păcatul impotriva identității tale? Ei bine păcatul

1. Te ispitește ca să uiți cine ești [Geneza 3: 1-6] ➡️ Negocierea
🔴 Ispita pune la îndoială ceea ce stii despre relația ta cu Dumnezeu - "Oare chiar a zis Dumnezeu?"
✅️ Tu amintește-ți cine esti citind Scriptura zilnic.
🔴 Ispita promite o alta identitate mai bună, ca să uiți de cea adevărată: "vei fi precum Dumnezeu"
✅️ Tu confirmă-ți identitatea, chemarea și ungerea pe genunchi în rugăciune zilnic.
🔴 Ispita te face să vezi doar avantajele păcatului : "Hotărât că nu vei muri"
✅️ Tu nu negocia cu păcatul niciodată.

🗣️ Când ai negociat cu păcatul și nu te-ai oprit, păcatul

2. Te amorțește ca să nu îți pese de cine ești [Geneza 3: 6-7] ➡️ Drogul
🔴 Păcatul ne amorțește pentru o plăcere de scurtă durată, apoi ne trezim la realitate și ne umple de rușine si vină: "Atunci au văzut că sunt goi"
✅️ Tu renunță la orice păcat care te amorțește.
🔴 Adam era lânga Eva. Anturajul nepotrivit ne face să păcătuim: "i-a dat și bărbatului care era lângă ea"
✅️ Tu pleacă din orice anturaj nepotrivit.

🗣️ Când continui să fii nepăsător și a trecut deja beția păcatului, păcatul

3. Te arată cu degetul ca să fugi de cine ești [Geneza 3: 8-10] ➡️ Rușinea
🔴 Păcatul ne umple de rușine și vină. Satana vrea să ne rușinăm ca sa fugim de Dumnezeu si să nu mai avem o relație cu El: "eram gol și m-am ascuns"
✅️ Tu nu mai fugi de rușine. Amintește-i Satanei că ai căzut, dar ești ridicat de mâna Celui Atotputernic și nu aruncat la pământ cm e el. Tu continui să cânți.

🗣️ Când îți este mereu rușine și fugi, păcatul

4. Te sperie ca să nu recunoști cine ești [Geneza 3: 11-13] ➡️ Negarea
🔴 Când rușinea este prea mare, în loc să recunoaștem ce am făcut, negăm, găsim scuze: "Femeia mi-a dat să mănânc"
✅️ Tu recunoaște cine ești astăzi. Mărturisește-ți păcatele ca sa fii liber și să cânți din nou.

🗣️ Când îți spui mereu o minciuna, ajungi sa o crezi, pentru că după, păcatul

5. Te descurajează ca să nu mai crezi în cine ești [Geneza 3: 13] ➡️ Complacerea
🔴 Eșecul ne descurajează și ajungem să ne îndoim de identitatea noastră. Oare am fost eu mântuit? Iar am căzut, mă mai iartă Dumnezeu? Mai are rost? : "Ce ai făcut?"
✅️ Tu nu te gândi la ce ai facut tu, ci gândește-te la ce a făcut Hristos pentru tine la cruce și nu de îndoi de tot cântecul doar pentru notele muzicale greșite.

🗣️ Când ajungi să crezi vocea mincinoasă și sa nu mai lupti, esti deja osândit, pentru că după, păcatul

6. Te condamnă ca să nu te mai bucuri de cine ești [Geneza 3: 14-24] ➡️ Condamnarea
🔴 Păcatul condamnă, nu Dumnezeu. Păcatul aduce suferință și fura bucuria mântuirii: "blestemat este acum pământul". Sângele lui Hristos aduce iertare și fericire: "Ferice de cine își spală hainele".
✅️ Tu nu uita că în Hristos ai o moștenire care nu se poate pierde și vei ajunge din nou la copacul vieții veșnice. Nu l-ai pierdut în Eden dacă alegi iertarea veșnică a Mielului si nu condamnarea eternă a păcatului.

🗣️ Dacă vrei să nu iți pierzi identitatea în crizele tale, înțelege care sunt consecințele păcatului și ieși din acest ciclu distructiv pentru ca pașii tăi să cânte simfonia perfecta a vieții tale🙏

29/04/2026

Duminică 26 aprilie 2026, fr Vali Barna ne-a vorbit despre roada 🌿 care rămâne din Ioan 15.
Ca ucenici ai Domnului Iisus Hristos, am fost chemați să aducem mult rod și rodul nostru să rămână (Ioan 15:16). 🍇

Nu este împlinire mai mare decât atunci când, privind în urmă, descoperi că împreună cu Dumnezeu ai făcut o schimbare care, omenește, n-ar fi fost posibilă. ✨

Ioan 15 este, în primul rând, despre RĂMÂNEREA în El,
- în cuvintele Lui (v.7) 📖
- în dragostea Lui (v.9) ❤️

Rodirea autentică nu vine din efort uman, ci dintr-o relație vie și continuă cu Iisus Hristos, prin Duhul Sfânt. 🌱
A rămâne în El, în cuvintele și în dragostea Lui, este sursa oricărei transformări reale. 🔥
Rodul care rămâne nu este ceva superficial sau temporar, ci o lucrare cu valoare veșnică—vieți schimbate, caracter format, impact spiritual profund. 🌍
Această rodire devine dovada unei conexiuni autentice cu Dumnezeu. 🤝

Acestea sunt secretul rodirii. 🗝️
Scopul? Proslăvirea Numelui lui Dumnezeu (v.8). 🙌
Viața care rămâne în Dumnezeu devine o viață care rodește pentru veșnicie, prin puterea Lui și pentru gloria Lui. ✝️

Cine face toate aceste lucruri astăzi?
Duhul Sfânt! 🔥
El este Cel care produce rodul, susține rămânerea și face posibilă conexiunea cu Domnul Iisus Hristos. 🙌🏼
Aleluia! 🙏✨

Facerea la Cuvântul lui Hristos: Dacă nu pierdeam EdenulAm pierdut Edenul doar pentru a moșteni Cerul. În primul Adam am...
21/04/2026

Facerea la Cuvântul lui Hristos: Dacă nu pierdeam Edenul

Am pierdut Edenul doar pentru a moșteni Cerul. În primul Adam am pierdut raiul pământesc pe care omul fără Dumnezeu îl caută și astăzi, dar fără succes. În al doilea Adam, Iisus Hristos am câștigat Raiul ceresc, o moștenire neprețuită, o moșie care nu are hotare și nici asemănare în frumusețe.

Ce am pierdut în Adam și ce am recâștigat în Hristos? Identitatea noastră. Dar cm revendicăm această identitate pierdută?

1. Dacă nu pierdeam Edenul: Am fi fost stăpâni - Geneza 1: 26

📖 În Eden, omul era stăpânul pământului, un cioban cu titlu de rege, aceasta era moștenirea lui. În Hristos, am devenit adevărați prinți și prințese în Împărăția lui Dumnezeu, aceasta este moștenirea noastră, pregătită de la întemeierea lumii. [Matei 25: 34]

🟢 Carnea și sângele puteau locui în Eden, dar nu au ce căuta în paradisul ceresc. Identitatea ta este de om duhovnicesc, ceresc, nu pământesc. [1 Corinteni 15: 47, 50]
🟢 Vrei să iti regăsești identitatea? Nu mai căuta moșia veche, moștenirea pierdută, raiul pe pământ nu mai există. Mergi spre moștenirea nouă, în Iisus, care nu cunoaște putrezire, ocară și neputință. [1 Corinteni 15: 42-44]

2. Dacă nu pierdeam Edenul: Am fi trăit veșnic - Geneza 2: 9, 15-16

📖 În Eden, omul era nemuritor, dar nemurirea lui era condiționată de un pom. În Hristos avem viață veșnică direct de la sursă, pentru că El e calea, adevărul și viața însăși. Adam a fost un suflet viu, Hristos a fost, este și va fi, un duh dătător de viață. El este pomul vieții noastre. [1 Corinteni 15: 45]

🟢 Adam a ales păcatul și prin păcat a domnit moartea. Iisus a ales ascultatea și prin ascultare domnește viața. Identitatea ta este de om veșnic. [Romani 5: 12, 17, 18]
🟢 Vrei să îți regăsești identitatea? Alege să asculți de Dumnezeu și ești deja nemuritor. Eșecul nu te definește, ce ai pierdut în Eden ți-a fost dat peste măsură în Hristos. Alege să asculți de El. [Romani 5: 18]

3. Dacă nu pierdeam Edenul: Am fi fost neprihăniți - Geneza 2: 23-25

📖 În Eden, omul era neprihănit, dar neprihănirea lui a ținut până la prima lege, legea lui Adam. Neprihănirea s-a pierdut repede. În Hristos avem neprihănirea Lui, fără lege, care nu se pierde niciodată pentru cei care o primesc. [Filipeni 3: 9]

🟢 Neprihănirea înseamnă dreptate. În Adam cu toții eram vrednici de moarte, în Hristos care a murit în locul nostru suntem vrednici de viața veșnică. Identitatea ta este să ai parte de neprihănirea Lui. [Romani 3: 21-22]
🟢 Vrei să îti recâștigi identitatea? Crede și primește din plin darul și harul neprihănirii. Păcatul vrea să te cocoșeze, dar în adunarea celor neprihăniți se tine capul sus. Cel păcătos nu mai există, a fost înlocuit de cel sfânt. Cel care trăieste în păcat nu mai există, a fost înlocuit de cel care îsi plânge păcatul cu lacrimi sincere și biruiește. Capul sus și revendică ce este al tău din plin. [Romani 5: 16-17]

Am pierdut Edenul, dar am moștenit Cerul. Crede și revendică-ți din plin moștenirea.🙏

Address

Piata Stefan Cel Mare Nr. 3, Hotel Ceahlau/sala De Conferinte Etj. 1
Piatra Neamt

Telephone

+40742809767

Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Casa Harului - Piatra Neamț posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Organization

Send a message to Casa Harului - Piatra Neamț:

Share