20/05/2026
Facerea la Cuvântul lui Hristos: De ce el și nu eu, Doamne?
📖 Am aflat care este identitatea noastră, cm să ne recâștigăm identitatea și cm să nu ne pierdem identitatea cea nouă în Hristos. 🗣 Dar cm trăim cu adevărat în identitatea noastră?
❗️Cain nu trăia în identitatea lui și l-a urât pe fratele său Abel, pentru că el o făcea. Din acea ură a pornit de fapt primul război mondial.
️❓️Cain a pus o întrebare: De ce el și nu eu, Doamne? Poate că în viața noastră de credință ne-am pus aceași întrebare: De ce el? De ce el este plin de roade? De ce el este binecuvântat? De ce el este eliberat? De ce el este vindecat? De ce el este ridicat? De ce el este umplut cu Duhul Sfânt? De ce el este plin de pasiune și foc? De ce el și nu eu? Ce fac greșit, Doamne?
🗣 De ce el și nu eu, Doamne?
1. Pentru că el este credincios, nu religios
📖 Pe omul religios îl vedem în [Geneza 4:3]
🔴 Cain a adus lui Dumnezeu o jertfă de mâncare oarecare, un rest. Nu erau nici primele roade, nici cele mai bune. Oare câți nu venim cu resturi la Dumnezeu și credem că este suficient? Un rest din timpul nostru, un rest din inima noastră, un rest din finanțele noastre, un rest din prioritățile noastre? Omul religios caută doar rețete rapide de mântuire.
📖 Pe omul credincios îl vedem în [Geneza 4:4]
🟢 Abel a adus o jertfă aleasă, primele oi, cele mai grase. Erau primele roade, cele mai bune. Abel a avut credința să îi dea lui Dumnezeu ce este mai bun, știind că nimic nu este a lui de drept și el este doar întreprinzătorul binecuvântărilor lui Dumnezeu.
✅️ Ca să trăim cu adevărat în identitatea noastră, trebuie să avem credință.
🗣 De ce el si nu eu, Doamne?
2. Pentru că el este duhovnicesc, nu firesc
📖 Pe omul firesc îl vedem în [Geneza 4:3-6]
🔴 Cain a adus o jertfă de mâncare din pământul greu de muncit și blestemat din cauza tatălui său Adam. Putea să aducă primele roade, dar după atât de multă muncă nu i se părea corect să o facă. Cain putea să ceară oi de la fratele său și să vină la Dumnezeu cm se cuvine, dar era prea firesc să înțeleagă că nu există iertare fără vărsare de sânge.
📖 Pe omul duhovnucesc îl vedem tot în [Geneza 4:4]
🟢 Abel avea o meserie plină de har și simțul veșniciei. A înțeles că nu poate căpăta mântuire fără sacrificarea mielului fără cusur, prevestind sacrificiul lui Iisus Hristos pentru omenire. Dumnezeu s-a uitat la Abel și la jertfa lui, dar s-a uitat prima oară la Abel, nu la jertfă. I-a plăcut de Abel care purta chipul lui Hristos și era plin de roadele Duhului Sfânt.
✅️ Ca să trăim cu adevărat în identitatea noastră, trebuie să fim duhovnicești, să avem în nări miros de cer și să rodim.
🗣 De ce el si nu eu, Doamne?
3. Pentru că el îl caută pe Dumnezeu, nu vânează binecuvântările lui Dumnezeu
📖 Pe omul care vânează binecuvântări îl vedem în [Geneza 4:6-7]
🔴 Cain a cerut iertare și acceptare, dar nu a primit-o pentru că intențiile lui nu erau corecte. Cain era omul care spunea iartă-mă Doamne de păcate, ca să pot face rost de altele, exemplul celui care cere dar nu capătă din Iacov 4.
📖 Pe omul care îl caută cu adevărat pe Dumnezeu îl vedem iar în [Geneza 4:4]
🟢 Abel a venit la Dumnezeu cu recunoștință, nu cu cereri și pretenții. Vindecarea și binecuvântarea sunt rezultatul venirii noastre la Hristos, dar nu trebuie să fie scopul venirii noastre la El. Căutați mai întâi împărăția lui Dumnezeu și
toate celelalte vi se vor da pe deasupra.
✅️ Ca să trăim cu adevărat în identitatea noastră, trebuie să îl căutăm sincer pe Dumnezeu și să nu vânăm binecuvântări.
🗣 De ce el si nu eu, Doamne?
4. Pentru că el este cu inima curată, nu viclean
📖 Pe omul viclean îl vedem în [Geneza 4:8]
🔴 Cain a fost viclean când și-a momit fratele și l-a ucis pe nedrept. Cain este creștinul de Duminică care poartă o mască, dar nu este ceea ce afișează.
📖 Pe omul cu inimă curată îl vedem că rămâne doar în [Geneza 4:4]
🟢 Abel, creștinul de luni până duminică, nu și-a luat apărarea, nu și-a făcut singur dreptate. Domnul este dreptatea noastră și dacă vrem să ne întâlnim cu Abel în ceruri trebuie să îl lăsăm pe El mereu să ne facă dreptate. Nu suntem chemați să ne batem cu frații nostri. Noi nu suntem chemați la dreptate ci la iubire.
✅️ Ca să trăim cu adevărat în identitatea noastră, trebuie să iubim sincer, să fim în ascuns cine suntem și la vedere și să îl lăsăm pe Dumnezeu să ne facă dreptate.
🗣 De ce el si nu eu, Doamne?
5. Pentru că el se bucură de reușita lui, nu de eșecul altora
📖 Pe omul care se bucură de eșecul altora îl vedem tot în [Geneza 4:8]
🔴 Cain a gândit rudimentar: Dacă eu nu cresc, să nu mai crească nici fratele meu, îl tai de la rădăcină. Și l-a tăiat la propriu. Cain nu a evoluat niciodată, a rămas un fugar si tatăl celor iubitori de sânge. Nu a crescut nici el nici urmașii lui.
📖 Pe omul care îl preocupă creșterea și relația lui cu Dumnezeu îl găsim neschimbat în [Geneza 4:4]
🟢 Abel reprezintă creștinul care crește privind doar la relația lui cu Dumnezeu. Apostolul Pavel a evoluat toată viața pentru că a privit mereu la țintă. El înainta pentru că vedea cât este încă de departe de ea, de Dumnezeu. Pavel ajuns de la un Cain care își omoară frații de credință, la un Abel care se jerfește pentru frații lui și Evanghelie.
✅️ Ca să trăim cu adevărat în identitatea noastră, trebuie să creștem duhovnicește. Să ne comparăm, dar doar pe noi de ieri, cu noi de azi. Să ne bucurăm de succesul nostru și de succesul altora, dar niciodată de eșecul altora.
🗣 De ce el si nu eu, Doamne?
6. Pentru că el este, nu pretinde câ este
📖 Pe omul care pretinde îl vedem în [Geneza 4:9-10]
🔴 Cain a pretins că nu și-a omorât fratele, dar nu a putut ascunde nimic de Dumnezeu. Există două tipuri de creștini: cei care sunt și cei care pretind că sunt. Pretindem în fața oamenilor, dar nu putem în fața lui Dumnezeu.
📖 Pe omul care trăiește cu adevărat în identitatea lui Hristos și nu pretinde, îl vedem din nou si din nou în [Geneza 4:4]
🟢 Abel era și nu pretindea. Avea credință, era duhovnicesc, îl căuta pe Dumnezeu sincer, iubea, se jertfea și era preocupat de creșterea lui personală. Aceste lucruri nu pot fi falsificate, ele se văd.
✅️ Ca să trăim cu adevărat în identitatea noastră, trebuie să semănăm tot mai mult cu Abel și tot mai puțin cu Cain. Noi să nu pretindem ca suntem creștini ci să fim cu adevărat creștini.
🗣 E timpul să transformăm acest De ce el si nu eu, Doamne? în De ce eu de azi și nu eu de ieri, Doamne? Pentru că eu cel de astăzi a ales să facă lucrurile diferit și să crească, iar dacă mai cade se bazează pe Dumnezeu pentru acel eu de mâine, care va reuși.