12/06/2026
Primul om care ne-a învățat că putem, care ne-a deschis drumul spre cunoaștere și ne-a îndrumat primii pași în educație a fost învățătorul. Astăzi, de Ziua Învățătorului, ne îndreptăm gândurile cu recunoștință și respect către cei care și-au dedicat viața formării generațiilor de elevi.
Le mulțumesc tuturor celor care au ales această profesie nobilă și vocațională, celor care ne-au îndrumat cu răbdare, ne-au corectat fără să ne descurajeze și ne-au ajutat să devenim oamenii de astăzi.
Avem nevoie de cadre didactice bine pregătite, respectate și susținute. Este o responsabilitate pe care o avem față de ei, dar mai ales față de copiii pe care îi educă și care vor construi România de mâine.
La mulți ani tuturor învățătorilor din România! Vă mulțumim pentru dedicare, profesionalism și pentru contribuția esențială pe care o aveți în formarea fiecărei generații.