17/06/2026
Kelemen Hunor: Az RMDSZ parlamenti frakciói nem szavazzák meg az Adrian Veștea vezette kormány beiktatását.
Miért nem támogatjuk ezt a kormányt? Mert nem látjuk a működéséhez szükséges garanciákat. Nem látszik mögötte stabil többség, a beiktatásához pedig szélsőséges pártok szavazataira is szükség lenne.
Ez számunkra vállalhatatlan.
Én Adrian Veștea helyében nem kértem volna szavazatokat az AUR-tól. Lehet, hogy adnak néhány szavazatot a beiktatáshoz, aztán cinikusan arra játszanak, hogy ellehetetlenítsék a kormány működését.
Nem lehet országot vezetni háttéralkukból, bizonytalan szavazatokból és szélsőségesek támogatásából.
Ebben mi nem kívánunk részt venni. Egyik oldalra sem szeretnénk állni ebben a pártpolitikai harcban. Ez nem a mi harcunk.
A továbblépéshez több lehetséges utat látunk. Az RMDSZ számára az első és legjobb megoldás az lenne, ha vissza lehetne állítani a nagykoalíciót, és 2027 végéig így működne az ország. Ha ez nem lehetséges, akkor kisebbségi kormány is elképzelhető, de csak világos megállapodással, pontos célokkal és a működéshez szükséges parlamenti támogatással.
Romániának stabil kormányra van szüksége. Olyan kormányra, amely mögött világos többség áll, amely az emberek ügyeivel foglalkozik, és nem a szélsőségesekre támaszkodik.