Rural Dogs Romania - Asociatia ALMA

Rural Dogs Romania - Asociatia ALMA Rural Dogs of Romania is a project developed by All Life Matters Association - A.L.M.A
ASOCIATIA A.L.

Rural areas, small towns and villages of Romania are the primary source of unwanted litters of puppies and the source for continuous breeding of mongrels, which will inevitably end on the streets. Because the financial resources and veterinary services in the rural areas are limited, and so is population education, the dogs in the villages are unsterilized, starving and homeless or let by owners t

o roam and breed freely. Countless others face horrific deaths, being poisoned, shot or hanged in what is thought to be a "reasonable" way to control overpopulation problems. The sad reality in the rural and remote communities is that animal welfare has never been a priority and there are very few appropriate homes. Our mission is to help animals that face this harsh reality in the county of Caras-Severin, in Romania, a county that is primarily rural, and where the education and civilization levels are very low, in the hope that rural and remote communities will continue on a path of becoming a more humane society for all animals.

🐾🙏❤️ Cățeii nu mai au răbdare să stea în vechile țarcuri, sunt nerăbdători în așteptarea mutării și noi ne grăbim să ter...
06/06/2026

🐾🙏❤️ Cățeii nu mai au răbdare să stea în vechile țarcuri, sunt nerăbdători în așteptarea mutării și noi ne grăbim să terminăm. Azi trebuia să fie turnat beton dar am amânat pentru luni din cauza ploii. O mașină de 9 tone de beton (varianta cea mai ieftină), prima pe care deja am comandat-o și am plătit-o, a costat 5000 de lei și câțiva bănuți. Vom mai avea nevoie, pe lângă aceasta, de încă 1 sau chiar 2 mașini. Sunt sume foarte mari pentru noi. Realitatea e că pentru noi, oamenii, în România viața a devenit deseori mai dificilă decât o cursă olimpică cu obstacole. Dar cred că dacă avem o calitate, e aceea de rezistență și unitate la greu. Acea calitate în care cineva împarte cu tine ultima bucată de pâine pentru ca știe ce înseamnă greul. Și de aceea ne bazăm pe fiecare gest de bunătate, de sprijin, de înțelegere în greul pe care îl ducem. Vă mulțumim ❤️🐾🍀
🙏 🚨
ASOCIATIA A.L.M.A
Lei: RO82BTRLRONCRT0396346001
Paypal [email protected]
Eur: RO32BTRLEURCRT0396346001, swift BTRLRO22

Eu nu știu cm funcționează lumea asta. De câte ori deschid fb, mă lovesc de postări care de-a dreptul mă infioară. Câin...
04/06/2026

Eu nu știu cm funcționează lumea asta. De câte ori deschid fb, mă lovesc de postări care de-a dreptul mă infioară. Câini târâți după mașini, pisici lovite cu lopata, vacă abuzata s*xual și apoi mutilată cu furca, cai bătuți și forțați să tragă greutăți și așa mai departe și apoi postări instigatoare la ură și uc*dere cu tor felul de "dovezi" fabricate împotriva câinilor, urșilor și apoi vin altele de-a dreptul îngrozitoare filmate cu camera ascunsă din abatoare in care poți vedea teama și groaza animalelor care știu că vor fi ucise doar pentru a ajunge la noi în farfurie... Și asta fără să mai pun la calcul cazurile de violență între oameni. Nu știu pentru voi, dar pentru mine aproape orice contact cu social media a devenit o sursă de stres și suferință...

🐾 De ceva timp mă frământă o întrebare: oare oamenii sunt nativ buni sau răi? Am încercat să simplific puțin întrebarea,...
03/06/2026

🐾 De ceva timp mă frământă o întrebare: oare oamenii sunt nativ buni sau răi? Am încercat să simplific puțin întrebarea, dar înțelegeți ce vreau să spun. Cum suntem alcătuiți genetic, la naștere, cu predispoziție spre bine sau spre rău (față de alte ființe)? Ce ne vine mai ușor, să facem bine sau să facem rău? Să distrugem sau să construim?
Adevărul e că să distrugi ceva durează mult mai puțin timp și mai puțină muncă, pe când să construiești ceva înseamnă efort, stres, muncă, timp... Să omori un animal e o chestiune de câteva minute, pe când să ajuți un animal înseamnă să pierzi timp alergând cu el la medic, să cheltui bani, să stai cu teamă când nu știi dacă va supraviețui sau nu, să te preocupi dacă apoi va avea hrană, să îl poți îngriji câte zile are... Voi ce credeți?

Să știți că la noi munca e în plină desfășurare și vă rugăm să nu ne abandonați. Orice fel de ajutor înseamnă enorm. O d...
02/06/2026

Să știți că la noi munca e în plină desfășurare și vă rugăm să nu ne abandonați. Orice fel de ajutor înseamnă enorm. O donație, o distribuire sau putem spera să adoptați un cățel de la noi sau să vă așteptăm la voluntariat... Orice fel de sprijin pentru noi e imens.
🙏 🚨 Paypal [email protected]
ASOCIATIA A.L.M.A
Eur: RO32BTRLEURCRT0396346001, swift BTRLRO22, or Lei: RO82BTRLRONCRT0396346001

🍀 🙏 După toți anii ăștia nu am încă în reflex să fac poze mereu, să pot arăta celor care ne urmăresc crâmpeie din viața ...
31/05/2026

🍀 🙏 După toți anii ăștia nu am încă în reflex să fac poze mereu, să pot arăta celor care ne urmăresc crâmpeie din viața animalelor noastre. De obicei lăsăm telefoanele pe undeva ca să ne vedem de treabă căci avem toți mâinile ocupate. Nici când ne jucăm cu cățeii nu pot face și poze în același timp, când ei sar de bucurie pe noi. Când am stat cu ei la vaccinat cu dna doctor Melania, unul din cățeii mai mari avea atâta chef de joacă încât în timp ce eu țineam alt cățel pentru a fi vaccinat, el mă trăgea cu dinții de păr. Alt cățel venise, în timp ce era vaccinat un "coleg" de țarc, să se bage în față, să îi acordăm lui atenție. Vă imaginați câtă nevoie de iubire au, dacă până si momentul vaccinării, care nu e unul plăcut, era un moment de bucurie și o ocazie să stăm mai mult cu ei. Vrem să îi vedem adoptați, într-o familie, pe toți. Știm însă că nu toți vor apuca șansa asta. România geme de câini aruncați pe drumuri. România geme de câini bătuți, schingiuiți, uciși, chiar ieri apăruse o filmare cu un câine probabil mort deja târât după o mașină in Dumbrăvița, Timiș.
🏡🐶 Pentru cățeii ăștia pe care noi i-am luat pentru a nu muri pe drumuri sau care au ajuns la noi cu pretextul "dacă nu îl luați, eu îl omor/duc pe câmp etc" ne zbatem de ani de zile. Unii chiar au fost lăsați pe câmp, în fața porții noastre. Alții, mai norocoși, au avut șansa de a fi adoptați și de a avea o viață frumoasă. La noi, au hrana zilnică și un colț în siguranță. Vrem să le oferim mai mult, să aibă măcar niște țarcuri generoase, un spațiu de joacă, măcar puțin din ce ar putea să îi facă să se simtă acasă.
În noul adăpost vrem să le oferim puțin mai mult decât doar un țarc. Dar asta implică niște cheltuieli uriașe și noi abia am primit uh mic ajutor ieri pentru hrana cățeilor.
Sunt câteva cazuri de căței în zona noastră despre care știm sigur că au nevoie de ajutor, ajutor pe care noi momentan nu îl putem oferi. Ca să putem ajuta alți căței și noi avem nevoie de ajutor.
Ajutor înseamnă o donație, o distribuire, voluntariat, orice ne aduce mai aproape de a vedea noul adăpost gata mai repede și o șansă la adopție. 🙏❤️
🙏 🚨 Paypal [email protected]
ASOCIATIA A.L.M.A
Eur: RO32BTRLEURCRT0396346001, swift BTRLRO22, or Lei: RO82BTRLRONCRT0396346001

30/05/2026

🥺 Oare ce trebuie să facem pentru ca oamenii să ne audă? Să ne ajute, să distribuie, să doneze? Azi suntem la sterilizat cu 2 femele. Stăm lângă Dunăre, vremea e frumoasă și oamenii sunt pe terase, la plajă. Noi azi am microcipat si sterilizat.
Dacă chiar și 10 oameni ne-ar sprijini cu cât ar costa chiar și un suc, am simți că nu suntem singuri. Vă rugăm tare mult.
Nu am primit nici măcar un ajutor pentru hrana puilor. Pentru pisica pe care am externat-o ieri mai avem de plată 475 de lei din totalul de 1125. Iar cățeii nu știu aceste probleme, ei ne așteaptă cu aceeași bucurie....
🙏 🚨 Paypal [email protected]
ASOCIATIA A.L.M.A
Eur: RO32BTRLEURCRT0396346001, swift BTRLRO22, or Lei: RO82BTRLRONCRT0396346001

‼️🙏 Sunt 9 căței mici pe care i-am "moștenit" la noua proprietate pentru care avem nevoie urgentă de hrană junior. Penny...
30/05/2026

‼️🙏 Sunt 9 căței mici pe care i-am "moștenit" la noua proprietate pentru care avem nevoie urgentă de hrană junior. Penny are iarăși reduceri.
Puii aceștia nu și-ai dorit să se nască, nu e vina lor că există în această lume crudă. Dar hrana lor e o nevoie zilnică. Nu una ocazională. Fiecare, dar absolut fiecare suflet care a ajuns la noi a fost cândva abandonat sau chiar bătut de cineva. Nu au ajuns la noi de bine ce le-a oferit viața asta.
Când ne gândim la ei și la ceilalți din grija noastră, apare întrebarea aia îngrozitoare, pe care o purtăm zilnic în noi:
Ce se întâmplă cu ei dacă într-o zi nu mai reușim?
Asociațiile de protecția animalelor funcționează doar din donații, care nu sunt un lucru constant și sigur. Nu există finanțare stabilă.
Există doar oameni. Foarte puțini oameni. Și animalele astea care depind complet de ei.
Poate că postarea asta va trece pe lângă mulți. Poate va fi doar încă o imagine cu niște câini pe internet.
🙏 Dar dacă citești asta chiar acum, poate că exact tu ești diferența dintre: „mai rezistăm puțin” și „nu mai avem cum”.
Avem nevoie de ajutor pentru hrană, tratamente și cheltuielile zilnice ale adăpostului. Nu pentru ceva spectaculos.
Doar pentru ca mâine dimineață 100 de câini și câteva animale pe care nimeni nu le-a vrut să se trezească tot aici. În siguranță. Cu hrană. Cu apă. Cu cineva care încă vine la ei.
🍀 Iar dacă nu poți dona, lasă un comentariu. Orice.
Pentru că uneori, foarte târziu în noapte, într-un adăpost plin de animale abandonate, și oamenii au nevoie să simtă că nu sunt singuri.
🙏 🚨 Paypal [email protected]
ASOCIATIA A.L.M.A
Eur: RO32BTRLEURCRT0396346001, swift BTRLRO22, or Lei: RO82BTRLRONCRT0396346001

‼️🙏 Vă rugăm să DISTRIBUIȚI și să ne SPRIJINIȚI ‼️ Zilele acestea, toți cățeii noștri au primit vaccin polivalent și rab...
29/05/2026

‼️🙏 Vă rugăm să DISTRIBUIȚI și să ne SPRIJINIȚI ‼️ Zilele acestea, toți cățeii noștri au primit vaccin polivalent și rabic. A fost o zi în care am reușit să vaccinăm 94 de căței. Avem și căței care nu sunt prietenoși, au ajuns la noi traumatizați și cu toate acestea am reușit să îi vaccinăm pe toți, cu răbdare, fără să îi traumatizăm mai mult. Chiar dacă unii din ei nu sunt prietenoși, după timpul petrecut cu noi ei deja știu că noi nu le vrem răul și cu răbdare și blândețe, am reușit. De asemenea, o prietenă s-a oferit să ne ajute cu achiziționarea pastilelor de Bravecto. ♥️
🙏Însă pentru puiuții pe care i-am moștenit, 9 pui in total, avem nevoie de vaccinuri și hrană specială pentru puiuți. Deocamdată au fost doar deparazitați. Și pentru mamă avem nevoie de sterilizare și vaccinare+cipare și sincer nu mai avem cu ce.
Oamenii lucrează de zor, este mult de tăiat și defrișat. Ne va trebui un electrician căci sunt multe de reparat la instalația electrică, mai ales că, pentru noi, simplu fapt că avem curent electric și apă curentă la noua locație înseamnă mai mult decât știm să vă explicăm. Cine are animale, știe cât sunt de importante aceste lucruri. Mai sunt și multe treburi birocratice, și acelea trebuie rezolvate, unele plătite... Sincer, dacă ne-am apuca să scriem tot ce e nevoie, am scrie o zi întreaga și tot nu ar ajunge.
Pentru noi, anul acesta poate fi unul care să aducă niște schimbări benefice pe care le așteptăm de foarte mult timp. Vreau să sper că în final putem lucra și altfel, așa încât să oferim o viață mai bună animalelor noastre, nu doar în hei-rup și improvizații.
🍀🙏 Ne-am bucura infinit dacă oamenii ar putea contribui cu măcar 5-10 lei. Pentru că acolo unde se adună mulți oameni buni, se pot face minuni. Vă rugăm cu toată puterea.
Momentan nu avem Revolut, dar transferul bancar în contul băncii noastre se poate face și de pe Revolut.
🙏 🚨 Paypal [email protected]
ASOCIATIA A.L.M.A
Eur: RO32BTRLEURCRT0396346001, swift BTRLRO22, or Lei: RO82BTRLRONCRT0396346001

‼️ 🙏 Acum avem nevoie de voi, mai mult ca oricând. 🙏‼️ Știm că este vital să fim prezenți în social media, că e importan...
28/05/2026

‼️ 🙏 Acum avem nevoie de voi, mai mult ca oricând. 🙏‼️
Știm că este vital să fim prezenți în social media, că e important să fim vizibili dar în același timp cu informații relevante, care să iasă în evidență, și să atingă sufletele și să fie concise și nu prea lungi... Dar cm să facem asta, când sunt atâtea cazuri în toată țară asta?
Acei puțini oameni care ne urmăresc constant ne sprijină in mod regulat și știu că nu postăm cereri de ajutor decât când e absolut nevoie, au fost perioade întregi când nu am postat nimic căci ne-am descurcat cm am putut.
Acum nu putem singuri. Chiar nu putem.
Vrem să putem muta cățeii cât mai repede, pentru confortul lor și lucrul e abia la început. Avem o listă cât o zi de post cu ce trebuie făcut. Mergem de la o zi la alta, nici noi nu știm cum, în fiecare dimineață începem cu același stres, al lipsei fondurilor.
Momentan nu avem Revolut.
🙏 🚨 Paypal [email protected]
ASOCIATIA A.L.M.A
Eur: RO32BTRLEURCRT0396346001, swift BTRLRO22, or Lei: RO82BTRLRONCRT0396346001

♥️🍀 🙏 Suntem prinși cu munca în două locuri, și la noua locație și la actualul/vechiul adăpost unde încă sunt cățeii noș...
28/05/2026

♥️🍀 🙏 Suntem prinși cu munca în două locuri, și la noua locație și la actualul/vechiul adăpost unde încă sunt cățeii noștri. La actualul/vechiul adapost nu avem apă trasa ci o improvizație prin cădere dintr-un pârâu natural, improvizație la care mereu apar probleme. În plus când e căldură mare, scade și debitul de apă. Ieri deja abia abia curgea, și alta soluție pentru apă nu avem, nici măcar cu găleata direct din pârâu căci nu e suficient de adânc. Ieri a fost foarte cald, câinii beau apă chiar mai mult decât de obicei. Azi trebuie să vedem cm se poate repara. Mai e până reușim să ne mutăm, nu avem o echipa mare de oameni și nici resurse să facem minuni, oricât ne-am dori. La actualul adăpost nu am mai băgat bani în ultimele luni, penrru că am ales că puținii bani pe care îi avem/îi vom avea să îi folosim în noua locație. Azi trebuie să vedem însă cm facem cu repararea apei la vechiul adapost unde sunt câinii.
La noul adăpost am "moștenit" o cățelușă pe care am găsit-o deja acolo și care fatase într-un maldar de gunoaie de pe teren. Gheza a făcut un țarc și a mutat puii care deja acum mănâncă și puii au primit deparazitare interna și externă, urmează și primul vaccin. Mama a fost și ea deparazitată, urmează sterilizare și evident vaccinare și cipare. In pozele de mai jos, mămica puilor, puii după ce au fost mutați in țarc și locul de unde au fost scoși.
Vă mai povestim și alte noutăți în următoarele postări, ca să nu o lungesc acum, dar dacă ne veți urmări in continuare, promitem să vă ținem la curent.
Pentru toate aceste lucruri pe care ne zbatem să le concretizăm, avem nevoie de sprijinul oamenilor. Știm că trăim niște vremuri în care este foarte greu pentru toată lumea, dar credința noastră este că tocmai de aceea e nevoie să ne putem sprijini unii pe alții pentru ca la rândul nostru să îi putem ajuta pe cei care nu pot vorbi și nu se pot apăra, animalele nimănui.
Momentan nu avem Revolut.
🙏 🚨 Paypal [email protected]
ASOCIATIA A.L.M.A
Eur: RO32BTRLEURCRT0396346001, swift BTRLRO22, or Lei: RO82BTRLRONCRT0396346001

Address

Moldova Noua
325500

Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Rural Dogs Romania - Asociatia ALMA posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Organization

Send a message to Rural Dogs Romania - Asociatia ALMA:

Share