11/03/2026
✅Am bifat si workshop-ul de astazi.
Desi ne-am pregatit sa sustinem un atelier pt un numar de 40-50 persoane, au fost mult mai putini. Insa acest “putin” a fost valoros. A fost dinamic si toti cei prezenti au fost implicati, a fost un dialog si schimb de idei/experiente.
✅ Concluzii:
1. Nici nu realizam cat de nocive sunt device-urile pentru dezvoltarea armonioasa a copiilor nostri si pentru noi ca adulti. Si apropo: stiati ca Lobul frontal este responsabil de funcțiile executive superioare (planificare, raționament, luarea deciziilor, rezolvarea problemelor, atenție), controlul mișcărilor voluntare prin cortexul motor, personalitate, emoții și comportament social; se dezvolta pana la 27 de ani, iar device-urile impiedica aceasta dezvoltare?🫣
2. Parintii sunt obositi, au nevoie de deconectare (uneori) de statutul parental si de sustinere din partea familiei extinse si din partea comunitatii.
Rugam cei care au participat sa lase un feedback sincer despre cm a fost.
Multumim pentru participare si ne bucuram ca am petrecut 2 ore de calitate cu Florina Vîrnă si Adriana Antohi, doua profesioniste empatice 😊🌺