01/04/2026
🌿💧 𝐀𝐬𝐭𝐚̆𝐳𝐢, 𝐧𝐚𝐭𝐮𝐫𝐚 𝐚 𝐫𝐞𝐬𝐩𝐢𝐫𝐚𝐭 𝐦𝐚𝐢 𝐮𝐬̦𝐨𝐫… datorită unor oameni mici, dar cu un impact uriaș! 💚
În cadrul programului 𝐒𝐚̆𝐩𝐭𝐚̆𝐦𝐚̂𝐧𝐚 𝐕𝐞𝐫𝐝𝐞, asociația noastră, alături de 55 de elevi și cadre didactice de la Colegiul National Gheorghe Titeica Drobeta Turnu Severin și Liceul de Transporturi Auto a desfășurat o amplă acțiune de igienizare a malurilor Dunării, în zona portului Drobeta. 🌊
Realitatea din teren ne-a arătat, din păcate, cât de sufocată poate deveni natura atunci când este invadată de nepăsare: malurile erau acoperite de ambalaje din plastic, sticle, recipiente abandonate și chiar deșeuri textile. 𝐅𝐢𝐞𝐜𝐚𝐫𝐞 𝐩𝐚𝐬 𝐞𝐫𝐚 𝐨 𝐝𝐨𝐯𝐚𝐝𝐚̆ 𝐜𝐥𝐚𝐫𝐚̆ 𝐚 𝐢𝐦𝐩𝐚𝐜𝐭𝐮𝐥𝐮𝐢 𝐩𝐞 𝐜𝐚𝐫𝐞 𝐢̂𝐥 𝐚𝐯𝐞𝐦 𝐚𝐬𝐮𝐩𝐫𝐚 𝐦𝐞𝐝𝐢𝐮𝐥𝐮𝐢… 𝐝𝐚𝐫 𝐬̦𝐢 𝐚 𝐫𝐞𝐬𝐩𝐨𝐧𝐬𝐚𝐛𝐢𝐥𝐢𝐭𝐚̆𝐭̦𝐢𝐢 𝐩𝐞 𝐜𝐚𝐫𝐞 𝐨 𝐩𝐮𝐫𝐭𝐚̆𝐦. ♻️
💪 Cu energie, determinare și spirit de echipă, tinerii au reușit să colecteze 62 de saci de deșeuri, transformând un spațiu afectat de poluare într-un loc în care natura poate din nou să respire. Fiecare sac strâns a însemnat mai puțin plastic în apă, mai puțin pericol pentru ecosistem și mai mult respect pentru Dunăre.
🌱 A fost mai mult decât o acțiune de igienizare – a fost o lecție despre responsabilitate, implicare și puterea exemplului. Acești tineri au demonstrat că schimbarea începe cu fiecare dintre noi.
Această activitate face parte din programul Cu Apele Curate inițiat de Asociatia Mai Mult Verde și susținut de Lidl Romania, un demers esențial pentru combaterea poluării cu plastic a apelor. 💙
📢 𝐈̂𝐦𝐩𝐫𝐞𝐮𝐧𝐚̆ 𝐩𝐮𝐭𝐞𝐦 𝐟𝐚𝐜𝐞 𝐝𝐢𝐟𝐞𝐫𝐞𝐧𝐭̦𝐚. 𝐀𝐬𝐭𝐚̆𝐳𝐢 𝐚𝐦 𝐜𝐮𝐫𝐚̆𝐭̦𝐚𝐭 𝐮𝐧 𝐦𝐚𝐥. 𝐌𝐚̂𝐢𝐧𝐞 𝐩𝐮𝐭𝐞𝐦 𝐬𝐜𝐡𝐢𝐦𝐛𝐚 𝐨 𝐦𝐞𝐧𝐭𝐚𝐥𝐢𝐭𝐚𝐭𝐞.