Bridge Club Curtea de Argeș

Bridge Club Curtea de Argeș Ne întâlnim ca să jucăm bridge, să învățăm unii de la alții și să ne bucurăm de timp petrecut împreună.

Clubul de Bridge Curtea de Argeș este deschis atât începătorilor, cât și celor care au mai jucat și vor să revină la masă.

După primele cursuri de bridge, unii dintre începători au prins deja curaj și ni s-au alăturat marți, la mesele de joc, ...
11/06/2026

După primele cursuri de bridge, unii dintre începători au prins deja curaj și ni s-au alăturat marți, la mesele de joc, alături de jucătorii mai vechi și mai experimentați din grup. Ne bucurăm mult să jucăm împreună!

În același timp, știm că fiecare jucător are ritmul lui. Avem și participanți care încă vor să mai exerseze, să pună întrebări și să stăpânească mai bine bazele jocului înainte să ni se alăture.

Așa că am reluat lecțiile de joi pentru începători. Repetăm, clarificăm, mai greșim, mai râdem, mai jucăm o mână și încă una, până când lucrurile încep să se lege.

Bridge-ul nu se învață dintr-o dată și nici nu trebuie grăbit. Se învață cu răbdare, cu întrebări, cu greșeli, cu parteneri buni și cu multe mâini jucate. Partea frumoasă este că oricum ar fi, ne bucurăm de joc!

E cald, miroase a vacanță, a vară și... evident, e loc de bridge!

Anul acesta mai avem planificate două cursuri pentru începători, așa că dacă nu ai putut să participi până acum, mai ai timp! Revenim curand cu detalii despre înscriere!
_____________________________

Cursurile se derulează în cadrul proiectului „Dacă e marți, e bridge!”, coordonat de ARYAS NGO și cofinanțat de Uniunea Europeană, prin Corpul European de Solidaritate.

Am finalizat al doilea curs de bridge la Curtea de Argeș, după 5 lecții intensive în care am trecut, pas cu pas, prin ba...
05/06/2026

Am finalizat al doilea curs de bridge la Curtea de Argeș, după 5 lecții intensive în care am trecut, pas cu pas, prin bazele jocului.

Nu putem spune că bridge-ul se învață complet în 5 întâlniri, dar putem spune că acum avem o nouă grupă care poate să se așeze la masă, să înțeleagă logica jocului și să înceapă să joace cu mai multă siguranță.

Pozele sunt de la ultimele două lecții, organizate săptămâna aceasta, în care am intrat și în partea de licitație. Evident, am început cu sistemul de bază, suficient cât să putem construi primele jocuri și să înțelegem mai bine cm comunică partenerii între ei la masa de bridge.

Ne bucurăm mult să vedem că, de la o lecție la alta, oamenii devin mai atenți, mai curioși și mai implicați.

Felicitări noii grupe pentru implicare și pentru efortul depus pentru a descoperi jocul acesta minunat!

_____________________________

Cursurile se derulează în cadrul proiectului „Dacă e marți, e bridge!”, coordonat de ARYAS NGO și cofinanțat de Uniunea Europeană, prin Corpul European de Solidaritate.

Ce se mai întâmplă la bridge? După încă două întâniri cu cea de-a doua grupă, am ajuns să stăpânim ușor ușor jocul de le...
29/05/2026

Ce se mai întâmplă la bridge?

După încă două întâniri cu cea de-a doua grupă, am ajuns să stăpânim ușor ușor jocul de levată. Săptămâna viitoare vom învăța principiile de licitație și ne pregătim de "absolvire".

Se anunță din nou și un mini-turneu, de data aceasta cu ambele grupe.

Abia așteptăm!
____________________________________

Cursurile se derulează în cadrul proiectului „Dacă e marți, e bridge!", coordonat de ARYAS NGO și co-finanțat de Uniunea Europeană, prin Corpul European de Solidaritate.

De când a ajuns lumea să se sperie de... gândit?!Tot auzim că bridge-ul este un joc greu. Că trebuie să fii atent, să fa...
21/05/2026

De când a ajuns lumea să se sperie de... gândit?!

Tot auzim că bridge-ul este un joc greu. Că trebuie să fii atent, să faci legături, să ții minte ce s-a jucat, să gândești câțiva pași înainte. Și da, bridge-ul te pune puțin la treabă. Dar nu asta face un joc fascinant?!

Și totuși... astăzi am început o nouă grupă de bridge la Curtea de Argeș. Și partea cea mai frumoasă este că jucătorii din prima grupă au început să aducă alți oameni. Practic, dacă nouă nu ne iese de fiecare dată marketingul, avem o echipă minunată care ne păzește spatele!

Ne-am dori să fie mai mulți oameni curioși să descopere bridge-ul? Clar! Dar, în același timp, ne bucurăm maxim de fiecare masă, de fiecare joc, de fiecare om care are curajul să încerce ceva nou.

Dacă e marți, e bridge! Iar dacă e o grupă nouă, înseamnă că ceva începe să se dezvolte frumos în Curtea de Argeș. Maine ne vedem iar!

__________________________________

Cursurile se derulează în cadrul proiectului „Dacă e marți, e bridge!", coordonat de ARYAS NGO și co-finanțat de Uniunea Europeană, prin Corpul European de Solidaritate.

Joi, 21 mai, de la ora 14:30, dăm startul unui nou curs de bridge! Mai sunt câteva locuri libere: https://bridgecda.ro/v...
18/05/2026

Joi, 21 mai, de la ora 14:30, dăm startul unui nou curs de bridge!

Mai sunt câteva locuri libere: https://bridgecda.ro/vrei-sa-inveti-bridge-inscrie-te-la-cursurile-noastre-gratuite-2/

Și, dacă nu am fost suficient de clari: e gratuit, e cu mâncare, e cu oameni faini și înveți un joc care te dezvoltă ca om!

Ne vedem joi!

_____________________________________________

Cursurile se derulează în cadrul proiectului „Dacă e marți, e bridge!", coordonat de ARYAS NGO și co-finanțat de Uniunea Europeană, prin Corpul European de Solidaritate.

Într-o perioadă în care AI-ul începe să scrie texte, să creeze artă, să rezolve probleme și chiar să ia decizii mult mai...
11/05/2026

Într-o perioadă în care AI-ul începe să scrie texte, să creeze artă, să rezolve probleme și chiar să ia decizii mult mai rapid decât oamenii, apare o întrebare interesantă: ce mai rămâne cu adevărat uman?

Un răspuns surprinzător ar putea fi… bridge-ul.

Recent, în presa din Scoția, bridge-ul a fost descris ca un posibil antidot la dependența excesivă de inteligența artificială. Nu pentru că AI-ul nu poate juca bridge. Din contră, poate... Chiar foarte bine. Însă bridge-ul nu înseamnă doar calcule și logică.

Înseamnă parteneriat.
Înseamnă încredere.
Înseamnă să citești oamenii, nu doar cărțile.
Înseamnă să iei decizii împreună, sub presiune, cu informații incomplete.

Într-o lume în care tot mai multe activități devin individuale și digitale, bridge-ul încă te pune la aceeași masă cu alți oameni. Te obligă să fii atent, prezent și să colaborezi.

Articolul merită citit:
https://www.heraldscotland.com/opinion/26084137.bridge-ancient-game-saving-humans-war-ai/

Iar dacă vreți să descoperiți bridge-ul, organizăm cursuri GRATUITE pentru începători.

Detalii despre curs: https://bridgecda.ro/vrei-sa-inveti-bridge-inscrie-te-la-cursurile-noastre-gratuite-2/

Redeschidem înscrierile pentru cursurile gratuite de bridge, de data aceasta cu și mai multe locuri.5 întâlniri, de la z...
07/05/2026

Redeschidem înscrierile pentru cursurile gratuite de bridge, de data aceasta cu și mai multe locuri.

5 întâlniri, de la zero, la Curtea de Argeș. Fără experiență necesară, fără costuri.

Prioritate au tinerii de 14 - 29 de ani, dar nu este un interval strict - nici în sus, nici în jos. Dacă vrei să înveți, înscrie-te și menționează situația ta. Facem tot posibilul să te includem.

✅ Maxim 16 locuri
✅ Gratuit
✅ Ceva bun de ronțăit la fiecare întâlnire 🍪

Înscrie-te pe https://bridgecda.ro/vrei-sa-inveti-bridge-inscrie-te-la-cursurile-noastre-gratuite-2/ sau scrie-ne la [email protected]

Joi am încheiat oficial serile de bridge pentru începători! Prima grupă, evident! Ca doar nu ne oprim aici!A fost primul...
03/05/2026

Joi am încheiat oficial serile de bridge pentru începători! Prima grupă, evident! Ca doar nu ne oprim aici!

A fost primul nostru curs "de la zero", parcurs în mod susținut, timp de două luni, și, sincer, suntem foarte mulțumiți de cm a ieșit. Am învățat pe parcurs, am greșit, am ajustat și putem să spunem cu certitudine că, cel puțin o parte dintre ei, ne vor deveni colegi la club.

Ce ne-a plăcut cel mai mult?

Limita minimă de vârstă, de 14 ani, care ni s-a părut nouă rezonabilă, a fost dărâmată categoric de o puștoaică de 9 ani ce are o bucurie teribilă când joacă. Un alt puști, de 13 ani, a renunțat la jocurile digitale, să stea cu noi la masă. Tineri care și-au reorganizat pregătiri sau evenimente, făcând eforturi clare să vină, pentru că au ajuns să iubească jocul asta. Nu-i uităm nici pe adulții care au uitat de oboseala de la muncă și care au venit mereu, cu zâmbetul pe buze, mereu cu dorința de a juca mai bine!

Săptămâna viitoare lansăm înscrierile pentru grupa a doua! Abia așteptăm!

Până atunci, mulțumim membrilor clubului - Dragoș, Edi, Jeff și tuturor celor care au fost acolo să dea mai departe!

_______________________________

Cursurile se derulează în cadrul proiectului „Dacă e marți, e bridge!", coordonat de ARYAS NGO și co-finanțat de Uniunea Europeană, prin Corpul European de Solidaritate.

Clubul nostru de bridge există de aproape 20 de ani. În fiecare marți, a fost și este bridge! În acest timp, s-au schimb...
23/04/2026

Clubul nostru de bridge există de aproape 20 de ani. În fiecare marți, a fost și este bridge! În acest timp, s-au schimbat multe... oamenii noi, locații noi, pachete de carți noi... totuși, bridge-ul a ramas același joc pe care îl iubim.

Acum două luni am decis să deschidem ușa clublui mai larg și am început cursuri pentru începători. Am avut două săptămâni de lecții intensive, cu oameni care au venit curioși și dornici să învețe. De atunci, ne vedem cu ei constant, în fiecare joi, ca să ne antrenăm și să devenim din ce în ce mai buni. Încet-încet se apropie ziua în care îi vom vedea și pe ei marțea, la masă alături de jucătorii vechi.

În mai deschidem o nouă grupă. Înscrierile vin curând, așă că fii pe fază.

Până atunci, dacă e marți... știți... e bridge!

___________________________

Cursurile pentru începători se derulează în cadrul proiectului „Dacă e marți, e bridge!", coordonat de ARYAS NGO și co-finanțat de Uniunea Europeană, prin Corpul European de Solidaritate!

Astăzi este despre ea… da, mogâldeața cea mică din poză, Ilinca, pentru care cel mai greu lucru la bridge este să țină c...
17/04/2026

Astăzi este despre ea… da, mogâldeața cea mică din poză, Ilinca, pentru care cel mai greu lucru la bridge este să țină cărțile!

Are 9 ani și ieri a ieșit pe locul doi, cu 61,7 MP… vă spunem sincer, mai agățăm câțiva copii ca ea și creștem noi campioni la Curtea de Argeș!

Bravo, Ilinca! You rock!

________________________________

Serile de joi se derulează în cadrul proiectului „Dacă e marți, e bridge!", coordonat de ARYAS NGO și co-finanțat de Uniunea Europeană, prin Corpul European de Solidaritate!

Address

Curtea De Arges
115300

Opening Hours

18:00 - 22:00

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Bridge Club Curtea de Argeș posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Share