27/11/2025
27 noiembrie 1898 - 27 noiembrie 2025
🔹127 de ani de la darea în exploatare a căii ferate Pitești - Curtea de Argeș❗️
Povestea acestei secții de cale ferată începe încă de la finalul secolului al XIX-lea, atunci când Regele Carol I al României, aflat într-una din vacanțele sale la Curtea de Argeș, a fost cucerit de liniștea meleagurilor argeșene dar și de frumusețea zonei. Prima sa vizită a fost la Mănăstirea Curtea de Argeș, pentru care a cerut
restaurarea acesteia, în anul 1875, totodată luând decizia de a construi în curtea mănăstirii un Palat Regal pe post de reședință de vară, dar și de a transforma lăcașul de cult în necropola ce avea să primească rând pe rând toți membrii defuncți ai Familiei Regale. Decizia de a transforma locul în necropolă a venit din apropierea sa pentru divinitate, considerând Curtea de Argeș locul unde acesta se simte apropiat de Dumnezeu.
Restaurarea mănăstirii a avut loc sub coordonarea
arhitectului francez André Lecomte du Noüy, lucrările fiind finalizate în anul 1896. În tot acest timp, Carol I a frecventat foarte mult zona Curții de Argeș, iar implicat fiind în dezvoltarea strategică a țării, încă din anul 1869, atunci când a inaugurat prima linie de cale ferată din Principatele Române, și anume București Filaret – Giurgiu, acesta văzuse potențialul economic uriaș pe care îl avea calea ferată și nivelul mare de dezvoltare al localităților ce aveau acces feroviar. După inaugurarea secțiilor București – Pitești în 1872 și Pitești – Craiova – Vârciorova în 1878, acesta ia decizia de a construi o linie feroviară care să lege Capitala Țării Românești de la acea vreme, cu restul rețelei feroviare. Asta însemna legarea Curții de Argeș cu secția Vârciorova – Craiova – Pitești – București – Galați – Roman, ce facilita automat transportul de persoane și de bunuri către principalele puncte de la acea vreme.
La data de 19 martie 1885, s-a votat o lege în Parlament care autoriza Guvernul să construiască nouă secții de cale ferată noi, printre acestea aflându-se și secția Pitești – Curtea de Argeș (în lungime de 38.4 km). Proiectul construirii liniei Pitești – Curtea de Argeș a fost amânat de pe un an pe altul din cauza lipsei de fonduri, până la data de 7 martie 1890, când în Monitorul Oficial apare legea prin care se acordă un credit de 2.200.000 lei Ministerului Lucrărilor Publice, pentru începerea construcției căii ferate Pitești – Curtea de Argeș.
Întreaga investiție s-a ridicat la suma de 7.887.846 lei aur. Pe data de 24 noiembrie 1898, cu doar 3 zile înainte de inaugurarea oficială, a circulat un tren de probă care a parcurs întreaga distanță dintre Pitești și Curtea de Argeș, în vederea recepționării lucrărilor de către Direcțiunea CFR. Darea oficială în exploatare a avut loc la data de 27 noiembrie 1898, atunci când Serviciul de Exploatare CFR a luat în primire secția de cale ferată.
Astăzi, istoria continuă să se scrie. Fiecare tren ce ajunge la Curtea de Argeș trece pe lângă adevărate temple de cărămidă (Bascov, Merișani, Băiculești, anexele acestora și cantoanele), spunându-și în liniște povestea prin stilul lor arhitectural care, pentru argeșeni este ceva comun, dar care este fascinant pentru mulți alții prin aspectul ce le deosebește de majoritatea clădirilor stațiilor CF din țară.