08/04/2026
Zilele trecute am întrebat un copil ce își dorește.
M-am așteptat la o jucărie. La ceva frumos. Simplu. Dar el s-a uitat la mine și a spus: „Să se facă bine mama… și să se întoarcă tata.”
Atât. Tatăl a plecat. Și-a făcut altă viață.
Fără el. Și dintr-o dată…mi-am dat seama că nu mai vorbesc cu un copil. Ci cu o inimă care a învățat prea devreme ce înseamnă pierderea.
Casa lor… nu e casă. E un loc care abia îi ține împreună. Mama lui e bolnavă. Obosită. Frântă.
I-am dus mâncare. Și a început să plângă. Nu știu dacă ai văzut vreodată cm arată recunoștința atunci când omul nu mai are nimic. Nu plângea pentru ce i-am dus. Plângea pentru că, pentru o clipă,
nu mai era singură.
Și copilul… stătea lângă ea. În liniște. Ca și cm deja a învățat că trebuie să fie puternic. La vârsta la care ar trebui doar să fie copil.
Și noi? Noi alergăm. După lucruri. După imagine.
După „mai mult”. În timp ce, undeva, un copil nu cere nimic pentru el.
Doar o mamă sănătoasă. Și un tată care să nu plece. Și totuși…femeia aceea, în toată durerea ei, mi-a spus:
„Știu că Dumnezeu are grijă de noi.”
Nu știu dacă eu aș putea spune asta
în locul ei. Deși… nu avea nimic care să-i demonstreze asta. Cred tot mai mult că drumul spre Rai nu arată cm ne imaginăm.
Uneori e greu. Uneori doare. Uneori seamănă mai mult cu lupta decât cu liniștea. Și poate că tocmai de aceea… puțini îl aleg.
Astăzi mă gândesc la un lucru: Cât de mult trebuie să ne iubească Dumnezeu…dacă L-a dat pe Fiul Său
pentru o lume ca asta?
Pentru noi…care de atâtea ori trecem mai departe.
Și adevărul e simplu…pentru unii oameni,
o zi mai ușoară nu vine de la viață. Vine de la alți oameni.