Alături De Tine

Alături De Tine "Bunătatea este o limbă pe care surdul o poate auzi si orbul o poate vedea "

Scopul asociatiei este umanitar,constand in organizarea si desfasurarea de activitati de binefacere, acordarea de spijin material si financiar persoanelor aflate in nevoie. Obiectivele asociatiei
Integrarea in societate a copiilor care provin din centrele de plasament
Acordarea de ajutor persoanelor aflate in nevoie
Sprijinirea materiala si culturala a diferitelor categorii de persoane, in vede

rea continuarii sau finalizarii studiilor, a formarii profesionale si a dezvolatarii personale
Colaboararea cu institutii sau organizatii cu scop similar
Sustinerea tinerilor care au atins varsta majoratului in orfelinate si in casele de copii si nu mai pot locui in spatiile respective neavand nici o sursa de existenta de venit
Copii si tinerii cu rezulate remarcabile la invatatura si carora le lipsesc resursele financiare pentru a se realiza in viata
Dezvoltarea de programe/servicii sociale,care sa raspunda nevoilor reale ale comunitatii. Colaborarea cu persoane fizice și juridice din țară și străinătate pentru realizarea obiectivelor și îndeplinirea misiunii asociației. Ajutorarea celor nevoiași din spitale, cămine de bătrâni, orfelinate, internate sau alte instituții ale statului.

Zilele trecute am întrebat un copil ce își dorește.M-am așteptat la o jucărie. La ceva frumos. Simplu. Dar el s-a uitat ...
08/04/2026

Zilele trecute am întrebat un copil ce își dorește.

M-am așteptat la o jucărie. La ceva frumos. Simplu. Dar el s-a uitat la mine și a spus: „Să se facă bine mama… și să se întoarcă tata.”

Atât. Tatăl a plecat. Și-a făcut altă viață.
Fără el. Și dintr-o dată…mi-am dat seama că nu mai vorbesc cu un copil. Ci cu o inimă care a învățat prea devreme ce înseamnă pierderea.

Casa lor… nu e casă. E un loc care abia îi ține împreună. Mama lui e bolnavă. Obosită. Frântă.

I-am dus mâncare. Și a început să plângă. Nu știu dacă ai văzut vreodată cm arată recunoștința atunci când omul nu mai are nimic. Nu plângea pentru ce i-am dus. Plângea pentru că, pentru o clipă,
nu mai era singură.

Și copilul… stătea lângă ea. În liniște. Ca și cm deja a învățat că trebuie să fie puternic. La vârsta la care ar trebui doar să fie copil.

Și noi? Noi alergăm. După lucruri. După imagine.
După „mai mult”. În timp ce, undeva, un copil nu cere nimic pentru el.

Doar o mamă sănătoasă. Și un tată care să nu plece. Și totuși…femeia aceea, în toată durerea ei, mi-a spus:

„Știu că Dumnezeu are grijă de noi.”

Nu știu dacă eu aș putea spune asta
în locul ei. Deși… nu avea nimic care să-i demonstreze asta. Cred tot mai mult că drumul spre Rai nu arată cm ne imaginăm.

Uneori e greu. Uneori doare. Uneori seamănă mai mult cu lupta decât cu liniștea. Și poate că tocmai de aceea… puțini îl aleg.

Astăzi mă gândesc la un lucru: Cât de mult trebuie să ne iubească Dumnezeu…dacă L-a dat pe Fiul Său
pentru o lume ca asta?

Pentru noi…care de atâtea ori trecem mai departe.

Și adevărul e simplu…pentru unii oameni,
o zi mai ușoară nu vine de la viață. Vine de la alți oameni.

Address

Cluj-Napoca
400001

Telephone

+40753401494

Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Alături De Tine posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Organization

Send a message to Alături De Tine:

Share