Rețeaua Zâmbetelor

Rețeaua Zâmbetelor Rețeaua care transformă grija pentru sănătatea orală în comunitate. 🦷✨

20/08/2026

Obiceiurile sănătoase de azi devin zâmbetele sănătoase de mâine.😊 Urmărește videoclipul educativ care sprijină copiii să se spele corect pe dințișori! ▶️​

🦷 Formarea unor obiceiuri corecte de igienă orală începe din primii ani de viață, astfel încât copiii să crească sănătoși, să devină în viitor adulți care au o sănătate orală bună și care promovează mai departe, către viitoarele generații, aceleași obiceiuri sănătoase. ​

Rețeaua Zâmbetelor a lansat un cântec distractiv și educativ pentru copii, alături de un videoclip animat, pe care părinții îl pot folosi ca resursă zilnică pentru a-i învăța pe cei mici despre igiena orală corectă și completă și pentru a-i convinge să parcurgă timpul minim necesar pentru fiecare periaj dentar de dimineața și de seara. ​

Urmărește videoclipul integral și descoperă toate resursele educative gratuite disponibile pe Rețeaua Zâmbetelor: https://reteauazambetelor.ro/resurse-educatori-pentru-zambete-sanatoase/

📊 Cum stă România la capitolul sănătate orală? Răspunsurile sunt în Studiul Național privind Sănătatea Orală, realizat d...
18/08/2026

📊 Cum stă România la capitolul sănătate orală? Răspunsurile sunt în Studiul Național privind Sănătatea Orală, realizat de CMSR, disponibil pe platforma Rețeaua Zâmbetelor. Iată câteva dintre rezultate:​

🔸 Doar 44% dintre români au efectuat un control stomatologic de rutină în ultimul an.​
🔸 8 din 10 români aleg să ia pastile atunci când au o urgență dentară, în loc să consulte un medic stomatolog.​
🔸 Mergem la stomatolog de 3 ori mai rar decât media europeană.​

Aceste date sunt dovada unui tipar îngrijorător. Iar aici intervine Rețeaua Zâmbetelor: educația, prevenția și accesul mai bun la tratamente stomatologice pot îmbunătăți sănătatea orală a românilor și pot schimba comportamente.​

👉 Descoperă ce am realizat până acum prin Rețeaua Zâmbetelor: https://reteauazambetelor.ro/

Proiect inițiat de Colegiul Medicilor Stomatologi din România, susținut de Philips Sonicare și Sensodyne.

🦷 Rețeaua Zâmbetelor, inițiată de Colegiul Medicilor Stomatologi din România, este un ecosistem complex, gândit să adune...
13/08/2026

🦷 Rețeaua Zâmbetelor, inițiată de Colegiul Medicilor Stomatologi din România, este un ecosistem complex, gândit să adune într-un singur loc toate elementele esențiale care pot contribui la îmbunătățirea sănătății orale în România.​

📌 Proiecte și inițiative naționale, printre care enumerăm:​
✅ Studiul Național privind Sănătatea Orală​
✅ Educație pentru sănătate orală în școli​
✅ Educație prin teatru pentru dinți sănătoși​
✅ Screening oro-dentar și educație pentru sănătate orală​
✅ Gala Stomatologiei Românești​
✅ Cu un zâmbet mai aproape de sănătate​

🗺️ Pe lângă proiecte, platforma oferă și instrumente practice: Harta cabinetelor stomatologice aflate în contract cu CNAS, resurse educative gratuite pentru părinți și copii, dar și materiale dedicate educatorilor.​

🤝 Totodată, este un hub care unește organizațiile care împărtășesc aceeași misiune, contribuind la extinderea impactului la nivel național.​

💬 Educație, prevenție, acces mai bun la tratamente stomatologice, instrumente și resurse utile: toate reunite într-o singură platformă, cu un scop comun: sănătatea orală a românilor.​

👉 Descoperă Rețeaua Zâmbetelor și află mai mult: https://reteauazambetelor.ro/

Rețeaua Zâmbetelor este un proiect inițiat de Colegiul Medicilor Stomatologi din România, susținut de Philips Sonicare și Sensodyne.

🦷 Cum realizăm în mod corect periajul dentar? Cât de mult contează ce mâncăm? De ce trebuie să mergem la medicul stomato...
11/08/2026

🦷 Cum realizăm în mod corect periajul dentar? Cât de mult contează ce mâncăm? De ce trebuie să mergem la medicul stomatolog chiar și atunci când nu ne doare nimic? Pentru mii de copii din mediul rural, aceste întrebări devin parte dintr-o lecție importantă despre prevenție și grijă față de propria sănătate orală.​

Vă informăm cu entuziasm despre un nou program pilot de educație pentru sănătatea orală, derulat de CMSR în cadrul Rețelei Zâmbetelor, dedicat elevilor din învățământul primar. Faza 1 a programului s-a derulat la începutul acestei veri, în comune din județele Dâmbovița, Ialomița și Giurgiu, urmând ca programul să continue în alte județe din România cu fazele 2 și 3, în lunile septembrie, respectiv decembrie 2026.​

Pentru a încuraja deprinderea obiceiurilor sănătoase pe termen lung, toți copiii la care ajungem prin Rețeaua Zâmbetelor, în cadrul acestui program, primesc kituri de îngrijire orală. În același timp, profesorii și părinții au acces la suporturi educative gratuite, care îi sprijină în discuțiile eficiente cu micuții, despre sănătatea orală, dincolo de întâlnirea cu medicul stomatolog.​

„Datele privind starea de sănătate orală a românilor ne arată foarte clar că este nevoie urgentă de măsuri coordonate, pe mai multe planuri, cu implicarea tuturor actorilor relevanți, de la autorități, medici stomatologi, profesori și părinți, până la organizații profesionale și parteneri din comunitate. Le mulțumesc tuturor medicilor stomatologi care se implică în mod voluntar în astfel de proiecte, precum și conducerilor Colegiilor teritoriale care fac un pas în față și se ocupă de buna organizare a acestor acțiuni. Dacă vrem rezultate reale pe termen lung, trebuie să începem devreme, prin educație, acces la servicii preventive și politici publice care să corecteze dezechilibrele existente.” - dr. Florin Lăzărescu, președintele CMSR.​

Programul își propune să contribuie la formarea unor obiceiuri sănătoase încă din copilărie și la creșterea accesului la educația pentru sănătatea orală în rândul copiilor din mediul rural.​

Rețeaua Zâmbetelor este un proiect inițiat de Colegiul Medicilor Stomatologi din România, susținut de Philips Sonicare și Sensodyne.

Ce s-a întâmplat în cadrul acțiunii de screening oro-dentar, organizată de OMS – Biroul din România în parteneriat cu In...
06/08/2026

Ce s-a întâmplat în cadrul acțiunii de screening oro-dentar, organizată de OMS – Biroul din România în parteneriat cu Institutul Național de Sănătate Publică, Colegiul Medicilor Stomatologi din România și Colegiul Medicilor Stomatologi din București:​

🪁126 de copii au beneficiat de evaluări gratuite pentru identificarea precoce a problemelor dentare. ​

💡Părinții copiilor au beneficiat de orientare în îngrijirea orală adecvată din partea medicilor stomatologi prezenți la eveniment.​

📊 Rezultatele acțiunii confirmă cât de importantă este prevenția: 59,5% dintre copii nu prezentau carii, însă 40,5% aveau leziuni carioase, iar acesta este un semnal clar că igiena orală corectă și vizitele regulate la medicul stomatolog fac diferența.​

💬 Pe lângă screening, copiii și părinții au participat la activități interactive despre igiena orală, alimentația echilibrată și importanța controalelor periodice. ​

🎯Inițiativa a avut ca scop încurajarea formării unor obiceiuri sănătoase încă din copilărie și promovarea prevenției ca parte esențială a sănătății generale.​

👉 Putem transforma sănătatea orală din România doar prin colaborare. Intră pe platforma Rețeaua Zâmbetelor și află mai mult despre proiectele noastre. Te invităm să devii parte din poveste: https://reteauazambetelor.ro/devino-partener/

Rețeaua Zâmbetelor este un proiect inițiat de Colegiul Medicilor Stomatologi din România, susținut de Philips Sonicare și Sensodyne.

🚩Accesul la servicii medicale stomatologice rămâne, pentru mulți români, unul dintre obstacolele importante în calea une...
04/08/2026

🚩Accesul la servicii medicale stomatologice rămâne, pentru mulți români, unul dintre obstacolele importante în calea unei sănătăți orale bune. De aceea am creat Harta stomatologiei. 👉 https://reteauazambetelor.ro/proiecte/harta/

Disponibilă pe platforma Reteaua Zambetelor, Harta stomatologiei este un instrument interactiv, ușor de folosit, care facilitează identificarea cabinetelor stomatologice din România aflate în contract cu Casa Națională de Asigurări de Sănătate (CNAS).​

🔍 Prin intermediul acestui instrument, orice persoană poate localiza rapid și ușor cel mai apropiat cabinet unde pot fi decontate servicii stomatologice, fără a mai fi nevoie să caute aceste informații din surse multiple sau greu accesibile.​

💡 Este o resursă cu impact real. Cu cât accesul la informație și servicii stomatologice este mai facil, cu atât mai mulți români pot beneficia de tratamentele de care au nevoie, la timp.​

Rețeaua Zâmbetelor este un proiect inițiat de Colegiul Medicilor Stomatologi din România, susținut de Philips Sonicare și Sensodyne.

Vrei să te alături platformei Rețeaua Zâmbetelor❓​Dacă organizația ta crede în dreptul românilor la un zâmbet sănătos și...
14/07/2026

Vrei să te alături platformei Rețeaua Zâmbetelor❓​

Dacă organizația ta crede în dreptul românilor la un zâmbet sănătos și dorește să se implice în demersul de a îmbunătăți sănătatea orală în România, vă așteptăm alături de noi 👉 https://reteauazambetelor.ro/devino-partener/

🤝 Fiecare nou parteneriat extinde rețeaua, deschide noi canale de comunicare, astfel încât să ajungem în noi comunități și să amplificăm impactul acțiunilor noastre la nivel național!

🤝 Sensodyne este parte din Rețeaua Zâmbetelor, alăturându-se demersului național de îmbunătățire a sănătății orale.​„Reț...
09/07/2026

🤝 Sensodyne este parte din Rețeaua Zâmbetelor, alăturându-se demersului național de îmbunătățire a sănătății orale.​

„Rețeaua Zâmbetelor este răspunsul la o nevoie urgentă: să aducem prevenția mai aproape de oameni și să reducem inegalitățile care afectează sănătatea orală în România. Datele despre sănătatea orală a românilor arată clar nevoia unei intervenții coordonate – educație, acces și politici publice coerente. La Haleon credem în puterea unei noi rutine, simple, clare, ghidate de specialiști, iar prin această inițiativă putem crea împreună un impact național, pe termen lung.” – Cătălin Dragoș Crânguș, Country Manager, Haleon România.​

👉 Află mai mult și alătură-te platformei Rețeaua Zâmbetelor. Devino partener: https://reteauazambetelor.ro/

🤝 Ne bucurăm să anunțăm parteneriatul cu Philips Sonicare în RețeauaZâmbetelor! ​💬„Philips Sonicare își exprimă deschide...
07/07/2026

🤝 Ne bucurăm să anunțăm parteneriatul cu Philips Sonicare în RețeauaZâmbetelor! ​

💬„Philips Sonicare își exprimă deschiderea și susținerea fermă pentru implementarea proiectului Rețeaua Zâmbetelor, contribuind cu toată convingerea la dezvoltarea resurselor necesare dedicate comunităților din întreaga țară. Ne bucurăm să putem sprijini un demers atât de necesar și credem cu tărie că putem îmbunătăți sănătatea orală a noilor generații și putem construi o cultură a prevenției la nivel național.” - Daciana Tulpan, Country Manager Philips România.​

👉 Putem transforma sănătatea orală din România doar prin colaborare. Devino parte din poveste, devino partener al Rețelei Zâmbetelor: https://reteauazambetelor.ro/

Ce ne propunem cu Rețeaua Zâmbetelor: să construim un ecosistem de proiecte, resurse și soluții pentru îmbunătățirea săn...
02/07/2026

Ce ne propunem cu Rețeaua Zâmbetelor: să construim un ecosistem de proiecte, resurse și soluții pentru îmbunătățirea sănătății orale în România: ​

✅Educație și prevenție la nivel național;​

✅Acces îmbunătățit la medicul stomatolog;​

✅Evenimente educative și caritabile;​

✅Îmbunătățirea cadrului legislativ.​

Citește mai mult despre platforma Rețeaua Zâmbetelor: https://reteauazambetelor.ro/proiecte/

Rețeaua Zâmbetelor este un proiect inițiat de Colegiul Medicilor Stomatologi din România, susținut de Philips Sonicare și Sensodyne.🤝

Address

Strada Lainici Nr. 9
Bucurestii Noi
012251

Opening Hours

Monday 09:00 - 12:00
Tuesday 09:00 - 12:00
Wednesday 09:00 - 12:00
Thursday 09:00 - 12:00

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Rețeaua Zâmbetelor posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Shortcuts

Share