06/06/2023
🌍 Astăzi, 6 iunie 2023, Asociația Suflete inimoase a sprijinit evenimentul „Ziua Mondială a Mediului- Responsabilitate socială" organizat de Garda Națională de Mediu, cu ocazia Zilei Mondiale a Mediului, la Universitatea de Științe Agronomice și Medicină Veterinară din București (U.S.A.M.V).
În cadrul evenimentului, au fost programate mai multe activități tematice:
„Mini inspectori de mediu” - Ateliere de lucru pentru preșcolari care au ca scop promovarea unui stil de viață sustenabil/dezvoltarea competențelor ecologice. Expoziție cu obiectele create de copii. Vizitarea Parcului dendrologic din cadrul U.S.A.M.V.
Discuții interactive cu studenții U.S.A.M.V – Facultatea de Imbunătățiri Funciare și Ingineria Mediului pe tema infracționalității de mediu, cu participarea d-lui Barna Tánczos – ministrul Mediului, Apelor și Pădurilor, a d-lui Sorin Câmpeanu – rectorul U.S.A.M.V, a d-lui Andrei Rudolf Corlan – comisar general al GNM și a d-lui Florin Bănică – comisar general adjunct al GNM.
Lansarea campaniei „Responsabilitate socială – colectare separată” în prezența domnului Barna TÁNCZOS – ministrul Mediului, Apelor și Pădurilor și a domnului Emil Drăghici – președintele Asociației Comunelor din România (AcoR)