29/08/2025
Cât de mult înseamnă să fim informați!
Biopsia unei tumori de san raspandeste cancerul?
Mi-as dori sa ma lovesc mai des de aceasta intrebare, pertinenta de altfel, decat de frica irationala si refuzul ferm din start al pacientelor de a biopsia o tumora.
Nu mai suntem in epoca de piatra, in ziua de azi avem la indemana niste instrumente esentiale pentru a preveni diseminarea celulelor tumorale.
Cum evitam diseminarea?
- folosim anestezic ce contine epinefrina (adrenalina) - face vasoconstrictie, ceea ce previne celulele tumorale sa circule prin vase
- folosim un sistem coaxial de ace de biopsie:
1 ac (trocar) gros cam cat un ac de recoltare de sange pentru analize, prin care se introduce pistolul automat sau semiautomat de biopsie. Acest pistol oricum este el in sine coaxial, are inauntru un varf care se scoate, se activeaza manual pentru a preleva fragmentul de tesut, apoi se reintroduce inapoi in teaca pistolul pentru a nu pierde fragmentul pe drum. Asta inseamna ca tesutul prelevat nu va intra in contact direct nicio secunda cu tesutul sanatos prin care s-a introdus vreun ac de biopsie.
- ulterior biopsiei se va efectua o interventie terapeutica in cel mai scurt timp:
- fie operatie, care va scoate practic traiectul prin care s-a prelevat biopsia
- fie chimioterapie care va omori celulele tumorale existente oriunde in organism.
A fost documentata, intr-adevar, o diseminare a celulelor tumorale pe traiectul de biopsie, dar in acelasi timp acele studii au constatat ca majoritatea celulelor acestora nu supravietuiesc mai mult de o luna in afara tumorii, din cauza mecanismelor imune sau a apoptozei (mortii) celulare.
Gasiti cel comprehensiv studiu despre subiect aici: https://ajronline.org/doi/abs/10.2214/ajr.173.5.10541110
Are malignant cells displaced by large-gauge needle core biopsy of the breast? By Diaz et al.
Concluzia?
Riscul de raspandire a cancerului mamar prin biopsie este neglijabil, infim, insignifiant!!
Si, mai ales, prin comparatie
A NU BIOPSIA CANCERUL DE SAN reprezinta un RISC IMENS DE DISEMINARE, inseamna sa NU TRATAM CORECT tipul de cancer si inseamna RISC MARE DE RECIDIVA si SUPRAVIETUIRE REDUSA!!