07/06/2026
https://www.facebook.com/share/19HeBbp9Yw/
Astăzi am fost șapte oameni care am stat la o masă și am împărțit 80.000 de lei pentru proiectele culturale ale municipiului.
Da, ați citit bine. Aproximativ 15.000 de euro. Pentru un an întreg. Pentru toate proiectele culturale venite din societatea civilă. Pentru asociații, pentru voluntari, pentru oamenii care organizează evenimente, activități pentru copii și tineri, expoziții, concursuri și tot ceea ce mai ține vie partea culturală a unei comunități.
La prima vedere pare o veste bună. Anul acesta proiectele eligibile au primit sume mai mari decât în anii trecuți. Numai că adevărul este altul. Nu am avut mai mulți bani.
Am avut mai puține proiecte. Doar șapte au îndeplinit condițiile pentru finanțare.
Anul trecut au fost peste douăzeci. Și asta ar trebui să ne îngrijoreze mai mult decât ne bucură.
Tot astăzi am aflat că suma destinată acestor proiecte a rămas aproape neschimbată de foarte mulți ani.
În perioada asta s-au schimbat guverne, primari, consilii locale și majorități politice. A crescut salariul minim. A crescut euro. Au crescut costurile pentru orice eveniment cultural. A crescut aproape tot.
Mai puțin suma destinată culturii.
Ani la rând, oamenii au depus proiecte, au dezvoltat idei, au alergat după acte, au căutat voluntari și sponsori, iar la final au împărțit aceeași sumă.
La un moment dat au renunțat. Nu pentru că nu mai au idei și nu pentru că nu le mai pasă. Ci pentru că au înțeles că efortul lor nu reprezintă o prioritate.
În același oraș în care se vorbește despre salarii de peste 12.000 de euro pe lună pentru sportivele de la Gloria.
Asta este ordinea priorităților!
Este perfect pentru cei care cred că cultura este o cheltuială inutilă și pentru cei cărora le este greu cu cititul și ușor cu scandatul din galerie.
Și, ca să închei ziua într-o notă culturală autentică, girată de aceiași „menegeri” care știu întotdeauna ce este mai bine pentru noi, deschid presa și citesc că la Cristian Pomohaci, omul anchetat pentru infracțiuni sexuale grave asupra unor minori, anchetatorii au găsit milioane de lei, sute de mii de euro și alte valute, în cantități atât de mari încât a fost adusă o mașină de numărat bani.
Un om care ani la rând a fost invitat pe scenele municipiilor, orașelor și comunelor, care a cântat mult pe bani publici. Un om care, după caterisire, a continuat ani la rând să atragă credincioși în jurul unei așa-zise biserici, în timp ce prea multe instituții au privit în altă parte.
Imaginile zilei mele sunt două.
Pe de o parte, faptul că cultura unui municipiu întreg, la nivel civic, încape în doar 80.000 de lei.
Pe de altă parte, anchetatorii aduc o mașină de numărat bani pentru averea strânsă de un om pe care prea mulți l-au promovat, prea mulți l-au protejat, l-au plătit și aproape nimeni nu a avut curajul să îl oprească la timp.
Iar dintre cele două imagini, pe mine nu mă sperie cel mai tare milioanele găsite de anchetatori, ci faptul că anul trecut au fost peste douăzeci de proiecte, iar anul acesta au rămas doar șapte. Pentru că milioanele acelea vor fi numărate, anchetate și, poate, explicate.
Dar cine îi aduce înapoi pe oamenii care au renunțat să mai facă proiecte pentru comunitate? Cine îi aduce înapoi pe cei care au înțeles că pentru cultură, educație și implicare civică nu există niciodată bani suficienți?
Dar să nu ne facem griji.
Să vină Cupa și ce o mai fi! Suntem cei mai buni la galerie!
Cultura mai poate aștepta.