19/05/2026
Sărbătorim 5 ani de acțiuni de mediu pentru un oraș bun de trăit, dezvoltate de Comunitară București și Romania prin de mediu pentru București.
Pe 23 mai, de la ora 10:00, ne întâlnim din nou în Piața Obor, pentru o ediție de gătit comunitar în cadrul proiectului „Gospodari la Obor”.
Evenimentul face parte din „Ziua Verde” și marchează aniversarea a 5 ani de Platforma de Mediu București, un ecosistem de oameni, idei și inițiative care au grijă de mediu și de calitatea vieții în capitală.
Piața este unul dintre puținele locuri unde încă mai putem vorbi direct cu oamenii care produc hrana noastră. Unde poți întreba de unde vin cireșele sau roșiile, ce e mai proaspăt azi la raionul de pește sau ce merge mai bine de pus în ciorbă, leușteanul sau tarhonul?
mult decât un loc de cumpărături, piața este și un spațiu social, o infrastructură urbană importantă. Un loc unde mai putem intra în contact cu natura, unde putem să povestim, să retrăim nostalgia gustului copilăriei. Într-un oraș în care multe spații devin tot mai impersonale, piețele rămân unele dintre cele mai importante centre de cartier și infrastructuri comunitare vii. Iar Oborul e fix “inima” Bucureștiului: un loc iubit.
🌱 La Obor vom găti împreună cu ingrediente de sezon cumpărate direct de la producători și vom deschide o conversație despre:🥬 rolul piețelor în viața orașului👩🌾 susținerea producătorilor locali🍅 hrană de sezon și economie locală🌍 reducerea risipei alimentare și compostare🤝 piața ca loc de întâlnire și comunitate.
Vino cu prietenii, cu familia sau pur și simplu cu poftă de a petrece câteva ore frumoase în aer liber, cu alți oameni interesați de hrană sănătoasă.
Descoperă și celelalte evenimente pe www.platformademediu.ro/media/aniversare și sărbătorește Platforma de mediu pentru București în felul tău!
, ,