27/05/2026
Comunicat cu privire la proiectul pentru noua lege a salarizării
Astăzi au fost organizate consultările cu reprezentanții din sănătate.
De interes pentru medicii rezidenți din noua lege a salarizării sunt coeficienții de salarizare, valoarea de referință (din primele 2 rezultând salariul de bază pentru gradația 0), gradațiile și sporurile.
Coeficienții scad față de valorile din legea precedentă:
Medic Rezident an I de la 2,28 la 1,92
Medic Rezident an II de la 2,44 la 2,08
Medic Rezident an III de la 2,68 la 2,24
Medic Rezident an IV și V de la 2,92 la 2,40
Medic Rezident an VI de la 3,16 la 2,56
De menționat că în forma actuală a legii coeficientul maxim este 12 și în proiectul propus este 8 (maximul acordat Președintelui României), ceea ce înseamnă că pentru toate funcțiile publice au scăzut coeficienții. Această modificare nu este de speriat.
Valoarea de referința s-a modificat de la 605,22 RON in 2017. Pentru medicul rezident de an I, gradație 0, evoluția salariului brut a fost după cm urmează (fără a ține cont de sporuri): 2017 – 1985 RON, 2018-2023 – 5700 RON (SMMR a fost implicată pentru această creștere salarială), 2024 (măriri succesive martie și iunie, SMMR cu ajutorul Sanitas a contribuit la această creștere salarială) – 7125 RON. Valoare de referință pentru noul proiect de lege este (momentan) 4100 RON, ceea ce înseamnă un nou salariu brut pentru medicul rezident de an I de 7872 RON (fără sporuri).
Gradațiile: nu se modifică.
Sporurile. În prezent sporurile se calculează la salariile în vigoare în decembrie 2023 și se adaugă salariilor din 2024. Pentru colegii care fac gărzi, acestea sunt plătite la un nivel precedent anului 2018. În proiectul de lege actual dispar, după cm s-a spus în presă, multe sporuri, majoritatea aplicate în administrație, dar și sporul pentru titlul de doctor. Pe anumite specialități, cm ar fi medicina internă, dispare sporul complet. În proiectul de lege, sporurile acordate lucrătorilor din sănătate se împart în: condiții periculoase până la 15%, condiții deosebit de periculoase nivel I până la 40% (personal medical și auxiliar), condiții deosebit de periculoase nivel II până la 50%, condiții grele 5%. Acestea nu se pot cumula. Un spor pentru personalul care își desfășoară activitatea în apropierea surselor de radiații mai poate fi acordat în limita a 10 % în funcție de categoria de risc. (pentru a ști în ce categorie vă aflați în funcție de secția unde lucrați, vă rugăm să consultați proiectul de lege – link la final).
Menționăm că până acum, din adresele lansate către spitalele publice, toate au raportat că au acordat sporurile medicilor rezidenți respectând legea 153/2017 și HG 153/2018 în care este menționată limita de 30% pentru media sporurilor acordate angajaților spitalului. Medicii rezidenți, deși cu contracte pe perioadă determinată, au intrat în acest calcul, de unde a apărut de multe ori și diferența de acordare de spor de la un spital plătitor la altul, deși pontajul trimis la RUNOS era identic. În prezentul proiect de lege, limita este setată mai jos, la 20%. Mențiune importantă: sporurile pentru orele lucrate pe perioada nopții și sporul pentru desfășurarea activității în localități izolate sau unde atragerea personalului se face cu greutate nu intră la calculul acestei limite.
Este perfect adevărat că medicii rezidenți își schimbă funcția de la an la an si venitul de la un stagiu la altul, de aceea nu există o trasabilitate clară a impactului.
Cea mai importantă problemă identificată: lipsa unui interval (a sporului minim) pentru anumite specialități. Vine cu riscul ca ordonatorul de credite (în speță spitalul plătitor) să acorde spor 0% pentru medicii rezidenți. Scăderea sporului duce implicit la scăderea satisfacției care ar putea duce la accentuarea exodului de personal medical.
Cu toate că valoarea de referință crește semnificativ (4100) și sporurile, după cm rezultă din proiectul de lege, vor fi aplicate la noile salarii brute, lipsa unui spor minim pe anumite secții poate duce la scăderi salariale în rândul medicilor rezidenți care, prin prisma faptului că își schimbă funcția anual și care au salariu fluctuant în funcție de stagiul pe care îl desfășoară, nu se încadrează pentru sumele compensatorii promise.
Actualmente un medic rezident de an I cu spor 0% primește 4371 RON, iar conform cu actualul proiect ar urma să primească 4605 RON. Problema apare pentru colegii care beneficiau de sporuri. Pentru colegii care primeau spor de 12%, și un salariu net de 4771 RON, proiectul de lege riscă să aducă o scădere salarială de peste 100 RON, lăsând la latitudinea ordonatorului de credite (spitalul plătitor) să determine sporul pe care medicul rezident îl va primi (cel mai probabil 0%, nefiind precizată o valoare minimă).
Astfel, un medic rezident de an I cu spor 12% primește net 4771 RON în prezent, iar anul viitor, în anul II de rezidențiat ar primi, la un spor de 0%, 4989 RON ( o creștere față de salariul actual, o scădere cu aproximativ 100 RON față de cât ar putea primi conform cu legea în vigoare – 5091 RON).
Ne alăturăm Federatia Sanitas din Romania și respingem proiectul de lege în forma actuală. Solicităm reluarea negocierilor programate din timp și nu pe repede înainte ca săptămâna aceasta.