Asociația Oameni Ca Lumea

Asociația Oameni Ca Lumea Asociația Oameni ca Lumea este un ONG înființat din convingerea că fiecare Om, după puterea lui, poate aduce lumină acolo unde nevoile sunt cele mai profunde.

Construim Tabăra din Sat pentru copiii care au învins cancerul și pentru copiii din satele României, ca un loc de siguranță, educație și bucurie, unde oamenii se adună, comunitatea crește, iar copiii sunt văzuți, susținuți și încurajați să creadă în ei. Suntem o echipă de oameni care au ajuns la un nivel profesional și înțelegere a vieții care ne împuternicesc să transformăm un plan în realitate.

Ne ajută experiența celor 10 ani+ de implicare și dezvoltare de proiecte cu singurul scop să aducă bucurie, educație și sprijin copiilor vulnerabili din România. Am adunat din viață înțelepciune, din munca noastră experiență și din oameni speranță. Astăzi, le punem pe toate laolaltă ca să dăm viață unor visuri care merită să devină reale.

Știm ce înseamnă să fii acolo unde e nevoie: în spitale, în sate uitate, în case unde copilăria e mai mult dorință decât realitate.

22/06/2026

În toate zilele petrecute împreună, am văzut cât de mult îi plăcea să vină în tabără, cât își dorea să fie acolo, să se implice, să ajute și să facă parte din tot ce se întâmpla. Era o dorință atât de sinceră și de vizibilă, încât nu aveai cm să nu o observi.

„Pot să tai eu iarba, dacă vreți?”„Pot să tai eu lemnele de foc?”
„Dar câtă treabă mai aveți pe telefon?”, „Vă jucați și dvs. cu noi?”

Chiar și în ultima zi, când strângeam corturile și lucrurile din tabără, a venit pentru câteva minute. Cu o zi înainte mă întrebase la ce oră plec, așa că, în ziua plecării, am așteptat intenționat până când a ieșit de la școală înainte să strâng ultimele lucruri și să plec. Voiam să aibă timp să treacă pe la tabără..

Ne-am îmbrățișat scurt, l-am pupat pe creștetul capului și, înainte să plece, l-am rugat să ducă o păpușă unei fetițe din sat. Mai târziu ne-am intersectat pe drum. Eu eram la volanul mașinii lui tata, iar Andrei venea pe bicicletă, cu păpușa prinsă pe coarne, pesemne nu o găsise pe fetiță acasă și se întorcea cu ea.

Imaginea asta a lui a rămas cu mine, un băiețel pe bicicletă, pe un drum de țară, ducând o păpușă pentru alt copil.

🧡 În video-ul acesta, Andrei este cel care vă spune cm ne puteți ajuta să construim Tabăra din Sat.

Eu doar vă rog să îl ascultați, a avut multe, multe emoții, dar nicio secundă nu a zis că renunță. Tare îți mulțumesc, dragule!

🧡 Iar fetița de la finalul video-ului este sora lui, alergătoarea noastră talentată și frumoasă foc!

Pentru ei construim Tabăra din Sat. - Simona Proteasa

Cu Maria Luca, Ramona Nourescu, Nick Coarca


17/06/2026

Povestea Taberei din Sat și a copiilor care au umplut locul acesta de joacă, râsete și copilărie a ajuns și la TVR Craiova.

Le mulțumim pentru că au ales să spună mai departe povestea noastră și despre ceea ce construim aici pentru copiii din sate și pentru copiii care au învins cancerul.



16/06/2026

Bună dimineața! După "petrecere", cm ar veni.

Înainte să plec la București, am venit să mai arunc o privire la locul care mi-a fost casă și birou în ultimele 30 de zile.

Vom lăsa cortul din imagini aici, să fie adăpost pentru joacă și punct de întâlnire pentru copiii din sat.

Domnul primar ne-a asigurat că va veni să niveleze terenul, astfel încât să poată fi folosit mai ușor pentru fotbal și pentru toate jocurile care se inventează aici de la o zi la alta.

O să cumpărăm niște porți de fotbal, jocul preferat, fără concurență serioasă, al copiilor.

Iar eu sper ca terenul acesta nu se întoarce la stadiul de simplu teren, ci rămâne un loc unde copiii din sat pot veni să alerge, să se joace în siguranță, să se întâlnească și să-și petreacă timpul împreună.

Dacă vreți să ne dați o mână de ajutor, puteți dona sau, dacă aveți o companie, ne puteți sprijini prin sponsorizare folosind până pe 25 iunie o parte din impozitul pe profit deja plătit pentru anul fiscal 2025.

Ca să reclădim copilăria! -Simona Proteasa



Bună dimineața!Ziua 30. Ultima.Ar fi trebuit să vă scriu aseară, dar am ales să trăiesc momentul și să las telefonul deo...
14/06/2026

Bună dimineața!
Ziua 30. Ultima.

Ar fi trebuit să vă scriu aseară, dar am ales să trăiesc momentul și să las telefonul deoparte.

Am organizat o „celebrație” (vorba unui copil), să sărbătorim că ne-am găsit aici cu toții și că ne-am petrecut ultimele 30 de zile împreună.

Prietenii mei au adus pizza, tort și baloane colorate. Mulțumesc din suflet dragilor, Alin Predescu, Ana Calinescu, Bogdan Stoian și Cristina!

A fost, ca de obicei, cu zarvă mare, joacă prin toate colțurile taberei și un meci de fotbal care a continuat până după lăsarea întunericului. Fotbal în nocturnă, pe terenul pe care, acum 30 de zile, era doar iarbă și multă imaginație.

La un moment dat m-am retras câțiva pași în spate, să mă uit bine și să păstrez imaginea unei clipe de copilărie: copii jucând fotbal, copii stând lângă foc sau sub nuc, copii alergând printre florile de câmp crescute între timp, copii răspândiți în toate colțurile terenului.

E imaginea pe care vreau să o iau cu mine, să-mi rămână reper pentru zilele în care va fi greu, dar și să mă bucur de tot ce s-a întâmplat aici și nici măcar nu am sperat sau planificat.

Aseară am făcut și un lucru simpatic, toții copiii care au trecut pe aici în ultimele 30 de zile și-au scris numele pe câte o inimioară și au pus-o în capsula timpului.

Pentru că ei sunt actorii principali ai poveștii.

Doi oameni dragi din sat, nea Dorel și tanti Ionela, au venit și ei să facă parte din bucuria copiilor și au ales să doneze fiecare câte un SMS pentru construcția taberei.
Îi cunosc de când eram copil, am crescut sub ochii lor.
Nu mai au copii mici care să vină aici la joacă, nu au niciun interes personal în povestea asta și tocmai de aceea gestul lor valorează atât de mult pentru mine.

Au venit pentru că le pasă, pentru că înțeleg că atunci când construim ceva pentru copii, construim de fapt pentru întreaga comunitate.

Iar eu, de câteva zile simt senzația aceea ciudată în stomac pe care o ai când știi că se termină ceva frumos, dar ai fi vrut să mai dureze.

Ne vedem diseară, la ultimul foc de tabără.- Simona Proteasa

cu Ramona Nourescu, Maria Luca, Nick Coarca.



12/06/2026

Ziua 28 din 30
P. este un băiețel mărunțel rău de tot, o mână de copil. Se vede că iubește fotbalul după felul în care manevrează mingea, face niște scheme de fotbaliști cu experiență și se învârte după minge ca o sfârlează. Mi-a spus că a făcut fotbal doi ani și se vede.

A., la cei 11 ani ai lui, ar juca numai fotbal dacă s-ar putea. Este jocul lui preferat și aproape nimeni nu scapă fără să fie întrebat: „Joci o pasă?”

B. are 8 ani. Ea vine mereu în alergare în tabără. Îi place să alerge de când era mică. Mai cântă și foarte frumos.

A., la 14 ani, este extraordinar de bun la matematică. Toți copiii din sat îi recunosc priceperea, nu doar la mate, ci și la învățătură. Mi-am amintit zilele acestea că, de Crăciun, și-a dorit de la Moș Crăciun o Biblie (și a primit-o).

Și mai știu, din poveștile oamenilor din sat, mulți copii care sunt buni la câte ceva, cărora le place cartea și care visează să devină cineva.

În astea 28 de zile petrecute aici, într-un cort, pe un teren transformat în loc de joacă, am avut timp să-i văd, să-i ascult și să observ mai bine cine sunt.

Mă tem că unii dintre ei vor rata oportunități înainte ca cineva să observe și să sprijine lucrurile la care sunt buni, lucrurile care îi pasionează și care îi fac să le lucească ochii.

Tot ce pot face acum este să-i încurajez să nu renunțe la darurile lor, să continue să le practice și să sper că vom reuși să creștem cu asociația suficient de repede încât să le oferim mai multe șanse înainte ca prea multe oportunități să treacă pe lângă ei.

Acum, în timp ce scriu, plouă din nou.

Astăzi vremea ne-a lăsat doar vreo două ore în care să ne bucurăm de tabără, dar copiii au profitat de ele din plin. -Simona Proteasa

Cu Maria Luca,Ramona Nourescu, Nick Coarca



11/06/2026

Pentru prima dată în 27 de zile, tabăra a rămas goală.

Plouă și tună serios!
Nu s-au făcut bălți, dar este suficient de ud pe jos încât joaca să fi rămas pentru azi doar un plan.

Au venit totuși doi copii mai devreme. Au stat puțin cu mine, am iscodit cerul, speram să nu fie nori de ploaie, dar când au început să cadă picăturile tot mai des am stabilit împreună că-i mai bine să meargă acasă.

Pentru prima dată de când am venit aici, nu aud pași tropăind pe cărare, nu se aude mingea, nimeni nu ma strigă "Domnaaaaa Simonaaaa" ..

Recunosc, e ciudat!
Când petreci aproape o lună înconjurat zilnic de copii, începi să te obișnuiești cu hărmălaia lor frumoasă.

Și este tot pentru prima dată când nu avem foc de tabără.

Astăzi ploaia a câștigat. Dacă aveam un acoperiș să ne adăpostească pe toti, noi eram câștigători, dar n-avem. Decomadată!

Așteptăm cu nerăbdare ziua de mâine 🤭. - Simona Proteasa

Cu Maria Luca, Ramona Nourescu, Nick Coarca



11/06/2026

Bună dimineața! Ziua 27 din 30.
Astăzi vă las reportajul realizat zilele trecute de Televiziunea VTV.

Înainte de toate, vreau să mulțumesc echipei care au bătut drumul până aici, în sat, pentru a afla povestea noastră și să o ducă mai departe.

Știu că timpul fiecăruia este prețios, iar faptul că au ales să își rupă câteva ore pentru a veni să vadă cu ochii lor ce se întâmplă aici înseamnă mult pentru noi.

Acum, o mică rugăminte înainte să apăsați play.

Încercați să vă concentrați mai mult pe proiect decât pe prestația mea de la interviu.

Există un fenomen foarte interesant, pot să vorbesc ore întregi cu copiii, cu părinții, cu sponsorii, cu oricine, dar dacă apare un microfon și o cameră de filmat, creierul meu decide că este momentul perfect să își ia o pauză și să lase cuvintele să se împiedice unele de altele.

Așa că da, mă bâlbâi. Și foarte posibil, mă voi mai bâlbâi și în viitor 🤭.

Mai am și o rectificare importantă.

În reportaj am spus, din cauză de emoții, că termenul pâna la care firmele plătitoare de impozit pe profit care pot redirecționa către tabăra noastră 20% din acel impozit este 26 mai.

Data corectă este 25 iunie 2026.

Până atunci, companiile pot sprijini construirea Taberei din Sat prin redirecționarea a 20% din impozitul pe profit aferent anului fiscal 2025, fără costuri suplimentare pentru companie.- Simona Proteasa

Cu Ramona Nourescu, Maria Luca, Nick Coarca



Ziua 25 din 30De câteva zile apare tot mai des aceeași discuție. Copiii știu că duminică este ultima zi a provocării și,...
09/06/2026

Ziua 25 din 30
De câteva zile apare tot mai des aceeași discuție. Copiii știu că duminică este ultima zi a provocării și, odată cu ea, ultima zi în care voi mai locui aici, în cort.

Le tot spun că locul acesta le aparține, că pot veni aici oricând, oricâți, că jucăriile și jocurile rămân ale lor, pot folosi terenul ca locul lor de joacă peste vară, se pot aduna aici când vor ei și cel mai important e că aici sunt mult mai în siguranță decât pe marginea drumului sau a șanțului.

Le-am propus chiar să le las un cort, să le fie și depozit pentru jucării, și adăpost dacă îi prinde ploaia la joacă.

Eu insist cu placa mea.

Ei insistă cu placa lor, "da, dar fără dumneavoastră…”

Nu știu încă exact cm va arăta după. Vedem ce iese, punem planul în aplicare și ne adaptăm din mers. O să încerc să găsesc soluții și pentru denivelările de pe teren, să le fie mai ușor și mai bine la alergat.

Poate că asta este una dintre lecțiile acestor 30 de zile: nu este suficient să existe un loc. Locurile prind viață prin oamenii care le locuiesc, le umplu de povești și de prezență.

Altfel, ziua 25 din Tabăra din Sat este pe final.

A fost și astăzi plin de copii, de bucurie și de copilărie. Ca de obicei, au alergat, s-au jucat, au negociat reguli, le-au schimbat după două minute și au râs zgomotos, ca în toate zilele.

Mai veniră și trei Oameni ca Lumea să pună puțină lumină peste proiectul nostru și peste strădania de a da viață acestui loc.

E amurg acum, aici, iar eu nu pot decât să fiu recunoscătoare.

🧡 De vreți să dăruiți copilărie: www.oamenicalumea.ro/provocarea-de-30-de-zile - donații și sponsorizări

🧡 Oamenii care au firme plătitoare de impozit pe PROFIT pot face o enormă diferență, redirecționând 20 % din impozitul achitat deja pentru anul fiscal 2025.

Banii sunt la stat, printr-o simplă Declaratie (177) pot constui această tabără, FĂRĂ COSTURI SUPLIMENTARE.

❗️Update fonduri strânse:
* 40 formulare 230
* 37 SMS-uri recurente de 2 euro/lună
* 4.630 lei donații
* 27.500 lei contracte de sponsorizare prin redirecționarea a 20% din impozitul pe profit aferent anului 2025
* 500 lei contracte de sponsorizare directă
- Simona Proteasa

🧡 cu Ramona Nourescu, Maria Luca, Nick Coarca



Address

Sat Racu, Comuna Mitrofani, Jud. Vâlcea
Bucharest

Opening Hours

Monday 09:00 - 19:00
Tuesday 09:00 - 19:00
Wednesday 09:00 - 19:00
Thursday 09:00 - 19:00
Friday 09:00 - 19:00

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Asociația Oameni Ca Lumea posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Share