Asociatia Anaid

Asociatia Anaid Misiunea noastră este să ajutăm oamenii străzii să nu mai fie invizibili.

Astăzi… nu a fost despre mâncare. Sau, mai bine spus, mâncarea a fost doar pretextul.Dimineața m-am întâlnit cu o echipă...
08/06/2026

Astăzi… nu a fost despre mâncare. Sau, mai bine spus, mâncarea a fost doar pretextul.

Dimineața m-am întâlnit cu o echipă de voluntari dintr-o companie care și-au dorit să petreacă o zi alături de noi la Asociatia Anaid. Am gătit împreună în tihnă, cu râsete, cu povești despre viață, despre copii, despre planuri și despre lucrurile simple care ne fac zilele mai bune. O zi așezată, fără grabă, în care fiecare și-a găsit locul în bucătărie și a pus câte puțin din el în ceea ce urma să ajungă pe străzile Bucureștiului.

Iar apoi am plecat împreună la drum. Pentru unii dintre oamenii pe care i-am întâlnit astăzi, masa aceea era prima masă caldă a zilei. Pentru alții era poate singura. Unii ne-au întâmpinat cu zâmbete largi, alții cu priviri obosite, iar câțiva au rămas câteva secunde în tăcere înainte să spună simplu: „Mulțumesc.”

Mereu mă impresionează contrastul acesta. Într-o parte a orașului oamenii își fac planuri pentru vacanțe, pentru weekend sau pentru următoarea investiție. În altă parte a aceluiași oraș, cineva se bucură sincer pentru o ciorbă caldă și câteva felii de pâine.

Pozele de astăzi spun povestea mai bine decât aș putea eu. Oameni care mănâncă pe o bancă. Pe o treaptă. Lângă un zid. Într-un colț de oraș pe lângă care trecem zilnic fără să-l observăm. Și totuși, în fiecare dintre aceste fotografii există ceva mai important decât sărăcia. Există demnitate. Există recunoștință. Există oameni care încă luptă, chiar și atunci când viața nu a fost deloc blândă cu ei.

Am ajuns acasă cu sentimentul acela greu de descris în cuvinte, dar pe care îl cunoaște oricine a făcut vreodată un bine fără să aștepte nimic în schimb. Sentimentul că astăzi câțiva oameni s-au culcat mai puțin flămânzi. Și că lumea, pentru câteva ore, a fost un loc puțin mai bun. 🥺

Mulțumim voluntarilor care au fost astăzi alături de noi. Ne-ați ajutat să gătim, să distribuim hrană și să ducem mai departe ideea că schimbarea începe cu fiecare dintre noi. 🙏

📌 Susține proiectul „O Masă Caldă pe Zi”

Beneficiar: Asociația Anaid
CIF: 45437103

RON: RO82BTRLRONCRT0620716701
EURO: RO32BTRLEURCRT0620716701

SMS: Trimite „OAMENI” la 8845 și donezi 2 euro lunar.

Astăzi am intrat în bucătărie și pentru câteva minute a fost atât de liniște încât mi s-a părut ciudat. Nu fierbea nimic...
07/06/2026

Astăzi am intrat în bucătărie și pentru câteva minute a fost atât de liniște încât mi s-a părut ciudat. Nu fierbea nimic pe foc, nu suna telefonul, nu întreba nimeni unde sunt caserolele sau cine pleacă cu duba, și m-am trezit stând în mijlocul încăperii și uitându-mă în jur ca și cm aș fi ajuns din greșeală într-un loc care nu era al nostru.

Cred că atunci ne-am dat seama cât de tare ne-am obișnuit cu haosul.

Cu anii ăștia în care am alergat de la un caz la altul, de la o distribuție la alta, de la o chirie care trebuia plătită la o oală care trebuia pusă pe foc, fără să mai avem timp să ne oprim și să ne întrebăm cm am ajuns aici.

Pentru că, dacă ne întoarcem puțin în timp, ne aducem aminte de perioada în care visam să facem toate lucrurile astea și ni se păreau imposibile. Ne imaginam că într-o zi o să avem o bucătărie, că o să gătim pentru sute de oameni, că o să plecăm prin țară cu donații, că o să avem voluntari care să vină să ne ajute și oameni care să creadă în ceea ce facem.

Și apoi viața s-a întâmplat. Au venit mii de porții de mâncare, sute de drumuri, nopți în care am ieșit pe străzi până târziu, bătrâni care ne așteptau la poartă, oameni fără adăpost care ne întrebau dacă mai venim și mâine, copii care au crescut sub ochii noștri și voluntari care au devenit familie.

Poate de asta nu știm să ne oprim. Pentru că în fiecare săptămână spunem că ne este greu, că nu mai știm de unde plătim chiria, că nu mai știm de unde punem motorina sau cm cumpărăm următoarele ingrediente, iar apoi apare cineva care are nevoie și toate calculele dispar pentru câteva minute. Și atunci ne apucăm din nou de treabă. Poate că asta este cea mai mare problemă a noastră.

Sau poate că este cel mai frumos lucru pe care îl avem!

Ieri a fost și pentru noi o zi de relaxare. Sau cel puțin, așa a început. 😀 A fost o duminică liniștită, în care am făcu...
25/05/2026

Ieri a fost și pentru noi o zi de relaxare. Sau cel puțin, așa a început. 😀 A fost o duminică liniștită, în care am făcut un grătar cu prietenii. Dar ce să vezi? Ca de fiecare dată, nu poți estima câtă mâncare să faci, așa că la final am rămas cu foarte multă. Ce am făcut atunci?

Am luat-o repejor și am pus-o în caserole și am făcut aprox. 30 de porții de mâncare pe care le-am luat și le-am împărțit pe străzi. Să vă zicem ce bucurie era pe oamenii străzii când auzeau că le-am adus grătar? Nu cred că are rost, că vă dați singuri seama.

De azi pornim la treabă înapoi, avem mesaje de ajutor în inbox care ne așteaptă și încă trebuie să strângem bani pentru factura la dubiță. Nu a donat nimeni până acum din păcate. 😔 Chiar nu știm de unde o să acoperim reparația asta. Sunt 1100 de lei, care pentru noi înseamnă foarte mult acum. Ne ajutați să începem săptămâna bine? Că sincer acum suntem cu inimile îndoite și cu moralul la pământ. 🙏 și un comentariu de încurajare ne ajută acum, iar un share e binevenit. Mulțumim! 🙏🙏🙏

https://anaid.org/doneaza/

Revolut: https://revolut.me/domnitadiana

PayPal: https://www.paypal.com/paypalme/asociatiaanaid

Donează prin SMS - trimite textul OAMENI la 8845 și donezi 2 euro lunar

Beneficiar: Asociația Anaid
București, România
CIF 45437103
RON: RO82BTRLRONCRT0620716701
EURO: RO32BTRLEURCRT0620716701
Cod Swift: SWIFT BTRLRO22

Dragilor, iar a dat necazul peste noi. 😔A trebuit să reparăm instalația de frig la dubița noastră, fără de care nu putem...
22/05/2026

Dragilor, iar a dat necazul peste noi. 😔A trebuit să reparăm instalația de frig la dubița noastră, fără de care nu putem să ne facem treaba. Am reușit să negociem cu domnii de acolo și ne-au făcut discount cât au putut, însă tot a iesit o factură de 1100 lei, care e peste puterile noastre în momentul de față. Ne-a dat un om de bine 300 de lei inițial pentru reparație, însă mai avem mult până să acoperim costul integral.

Nu mai zicem de faptul că mai avem și 2400 de lei de plătit la RCA luna aceasta, că acuși e iar 30 și vine iar chiria la plată… efectiv ne scot din ritm cheltuielile astea. 😞 Suntem la capătul puterilor și nu știm cm să mai facem. Așa că nu ne rămâne decât să mai facem iar un apel la bunăvoința voastră și să vă rugăm să ne mai ajutați încă o dată, să putem continua să facem bine. 🙏🙏🙏 Știm că avem lângă noi oameni minunați care nu ne lasă la greu și pentru asta suntem profund recunoscători! Mulțumim infinit! 🙏

https://anaid.org/doneaza/

Revolut: https://revolut.me/domnitadiana

PayPal: https://www.paypal.com/paypalme/asociatiaanaid

Donează prin SMS - trimite textul OAMENI la 8845 și donezi 2 euro lunar

Beneficiar: Asociația Anaid
București, România
CIF 45437103
RON: RO82BTRLRONCRT0620716701
EURO: RO32BTRLEURCRT0620716701
Cod Swift: SWIFT BTRLRO22

17/05/2026

Azi am fost la niște oameni minunați care sunt alături de noi încă de la începuturi, din 2022. Și-a luat apartament nou (felicităăări!), iar lucrurile pe care le-au găsit în casă au ales să le doneze către noi, pentru că știu că vor ajunge la oameni care se vor bucura de ele.

Mulțumim mult că ne susțineți de atât de mult tjmp! Pentru noi înseamnă enorm să vedem că avem oameni care ne urmăresc din umbră și suntem prima lor opțiune când vor să facă o faptă bună! 🙏🙏🙏

Și voi puteți face fapte bune alături de noi sau prin noi, donând lucrurile de care nu mai aveți nevoie. Ne puteți susține și cu o donație în cont, pentru un plin de motorină la dubiță sau ambalaje pentru mâncare. E ușor să faci bine! Trebuie doar să vrei! ♥️♥️♥️


https://anaid.org/doneaza/

Revolut: https://revolut.me/domnitadiana

PayPal: https://www.paypal.com/paypalme/asociatiaanaid

Donează prin SMS - trimite textul OAMENI la 8845 și donezi 2 euro lunar

Beneficiar: Asociația Anaid
București, România
CIF 45437103
RON: RO82BTRLRONCRT0620716701
EURO: RO32BTRLEURCRT0620716701
Cod Swift: SWIFT BTRLRO22

Azi a fost zi plină de networking. De dimineață am dat curs invitației ofa_romania de a participa la un Atelier Național...
05/05/2026

Azi a fost zi plină de networking. De dimineață am dat curs invitației ofa_romania de a participa la un Atelier Național pentru Transpunerea CSRD și Dialogul Social privind Raportarea ESG (WP2). Am aflat multe lucruri interesante despre raportarea CSRD și CS3D și obligativitatea companiilor mari de a face acest lucru și am văzut cm s-au schimbat directivele și care sunt noile norme de aplicare. În teorie sună bine, vedem și practica cm va fi.

Pe seară, am poposit în Poiana lu’ Chinezu, unde Adrian Hadean ne-a povestit despre venirea lui la București, parcursul profesional și frumoasa sa activitate pe care o desfășoară pe zona de social. Ne-am întâlnit și cu taxiulcubomboaneong, oameni dragi care fac lucruri absolut minunate. Mulțumim cristianchinabirta pentru că aduni atâția oameni frumoși laolaltă și îți dai din timpul tău pentru ca astfel de întâlniri să aibă loc.

Iar noi suntem foarte recunoscători pentru ca zi de zi avem ocazia să cunoaștem atâția oameni frumoși. Vă pupăm!

Ce zi plină am avut azi! Am pornit de dimineață la drum să luăm donații de la bancapentrualimentebucuresti și apoi am de...
04/05/2026

Ce zi plină am avut azi! Am pornit de dimineață la drum să luăm donații de la bancapentrualimentebucuresti și apoi am descărcat la sediu, am făcut cutii cu donații și am plecat iar la drum către oamenii nevoiași care s-au bucurat când ne-au văzut cu atâtea bunătăți.

Tare ne dorim să ne recuperăm urmăritorii cât mai repede, așa că orice share, comentariu, reacție ne ajută să ținem pagina cât mai sus și să creștem înapoi. Ne ajutați? 🙏🙏🙏

Iar dacă vreți să fiți alături de noi ca să putem avea aripi să mergem mai departe, ne puteți ajuta cu o donație aici: 👇

https://anaid.org/doneaza/

Revolut: https://revolut.me/domnitadiana

PayPal: https://www.paypal.com/paypalme/asociatiaanaid

Donează prin SMS - trimite textul OAMENI la 8845 și donezi 2 euro lunar

Beneficiar: Asociația Anaid
București, România
CIF 45437103
RON: RO82BTRLRONCRT0620716701
EURO: RO32BTRLEURCRT0620716701
Cod Swift: SWIFT BTRLRO22

Am rămas fără pagină! Într-o zi a dispărut totul! Cont de business manager, cont de reclamă, pagină de Facebook, tot! Nu...
01/05/2026

Am rămas fără pagină! Într-o zi a dispărut totul! Cont de business manager, cont de reclamă, pagină de Facebook, tot! Nu ne venea să credem! Am contactat Meta Support, dar după multe verificări făcute, ei au spus că nu văd nimic în neregulă. Doar că ce credeți? Pagina noastră NU MAI E! Am căutat-o și nici nu mai există. Ca și cm nu am existat vreodată!

4 ani de poze, proiecte, amintiri... practic toată activitatea noastră a dispărut complet! Dar noi știm ce am făcut în tot timpul ăsta și oamenii care ne cunosc știu cât bine am făcut până acum. Știu câte nopți am umblat pe străzi căutând oameni înfrigurați ca să le dăm o porție de mâncare caldă și o pereche de șosete uscate. Știu câte familii nevoiașe am ajutat cu alimente, haine, produse de igienă și chiar mobilă pe care am cărat-o cu mâinile noastre de la oameni de bine care au ales să o doneze către noi.

Noi știm ce am făcut în tot timpul ăsta și NU, nu ne oprim aici! 120.000 de porții de mâncare au ieșit din mâinile noastre. Tone de alimente donate! Alte tone de haine și tot felul de produse! Ore întregi de muncă, stres, dar și bucurii și satisfacția că am reușit să ajutăm.

Sincer, când am văzut că a dispărut pagina, am vrut să renunțăm! Am zis că e un semn să ne oprim aici. Dar apoi au venit oameni către noi, care ne-au reamintit de ce facem asta. Și cât de puternici suntem de fapt! Mai avem multe de făcut și mulți oameni de ajutat. Așa că mergem mai departe, mai puternici și mai așezați! Dar avem nevoie de voi! Doar cu voi putem reconstrui ce am pierdut. Ajutați-ne să aducem pagina înapoi unde era printr-un simplu share! Sau invitând prietenii voștri să ne urmărească. E un gest simplu, care nu costă nimic, dar care pe noi ne ajută să continuăm, văzând câți oameni sunt alături de noi.

Mulțumim infinit pentru tot ceea ce sunteți pentru noi! Și să știți că orice mesaj de susținere ne ajută mult acum, când suntem cu moralul aproape la pământ.
P.S. Poza aceasta este cu prima noastră beneficiară, de acum 4 ani. Am pus-o aici, ca de început, să ne aducem mereu aminte de unde am pornit! 💛


Address

Badea Cârțan 60
Bucharest
020664

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Asociatia Anaid posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Share