Armonie dincolo de Vedere

Armonie dincolo de Vedere Prin ateliere interactive, concerte și activități de terapie prin muzică, particip

„Armonie dincolo de Vedere: Terapie incluzivă prin muzică” este un proiect dedicat persoanelor cu deficiențe de vedere, care aduce împreună muzica, emoțiile și comunitatea. Prin ateliere interactive, concerte și activități de terapie prin muzică, participanții au avut ocazia să își dezvolte creativitatea, să se conecteze unii cu alții și să își găsească echilibrul interior. Scopul proiectului a fo

st să demonstreze că muzica este un limbaj universal, care poate oferi sprijin emoțional, bucurie și incluziune pentru toți, indiferent de limitările fizice.

La final de liceu, dar nu la final de drum...  5 iunie 2026Iată că a sosit și momentul în care Maria, Diana, Călin, Alex...
06/06/2026

La final de liceu, dar nu la final de drum... 5 iunie 2026

Iată că a sosit și momentul în care Maria, Diana, Călin, Alexandru și colegii lor încheie clasa a XII-a și pornesc cu încredere spre un nou capitol al vieții lor.
În ultimii doi ani am avut bucuria de a fi împreună la atelierele de muzicoterapie din cadrul proiectului „Armonie dincolo de Vedere”. Am cântat, am învățat, am râs, ne-am descoperit unii pe alții și am creat amintiri care vor rămâne mult timp în sufletele noastre. Toate acestea au fost posibile și datorită lui Gabriel Victor Bâclea, care ne-a împărtășit cu generozitate pasiunea sa pentru muzică și ne-a arătat că fiecare ritm poate deveni o punte între oameni.
Nu puteam lipsi de la festivitatea de încheiere a anului școlar. Am fost alături de absolvenți cu emoție și bucurie, i-am aplaudat pentru tot ce au realizat, am făcut fotografii, am cântat împreună și ne-am bucurat de această zi specială, alături de doamna profesoară Alina Stamate.

Dragi absolvenți ai Liceului Tehnologic Special „Regina Elisabeta" , vă dorim ca drumul pe care îl începeți de acum înainte să fie plin de curaj, împliniri și oameni frumoși. Să păstrați mereu în suflet muzica, prieteniile și amintirile pe care le-am construit împreună.
Felicitări și mult succes în tot ceea ce vă propuneți! Suntem mândri de voi și vă vom primi întotdeauna cu drag în familia „Armonie dincolo de Vedere”. 🎶❤️

Evenimentul face parte din Programul MOL pentru Sănătatea Copiilor, organizat de Fundaţia pentru Comunitate / A Közösségért Alapítvány, în parteneriat cu Asociatia Nevazatorilor din Romania, Liceul Tehnologic Special "Regina Elisabeta" și Armonika Projects, din fonduri puse la dispoziție de MOL Romania.
, , ,
,
, , ,
,
, , .

În cadrul atelierului de muzicoterapie desfășurat, miercuri 4 iunie 2026, alături de elevii de la Liceul Tehnologic Spec...
04/06/2026

În cadrul atelierului de muzicoterapie desfășurat, miercuri 4 iunie 2026, alături de elevii de la Liceul Tehnologic Special „Regina Elisabeta" și ai Liceului Teoretic "Mihail Sadoveanu", în proiectul „Armonie dincolo de Vedere 2.0”, muzicoterapeutul Gabriel Victor Bâclea ne-a provocat la o discuție profundă despre valorile care ne ajută să devenim oameni mai buni.
Am vorbit despre importanța de a face binele chiar și atunci când în jurul nostru există agitație, conflicte sau neînțelegeri. Am reflectat împreună la puterea de a rămâne buni, generoși și deschiși, chiar și în momentele în care întâlnim răutate sau respingere.
Discuția a continuat în jurul unei întrebări esențiale: de ce este important să iubim și să respectăm oamenii din jurul nostru, chiar și atunci când nu primim întotdeauna aceleași sentimente în schimb. Copiii și-au exprimat cu sinceritate opiniile și au împărtășit experiențe care ne-au arătat cât de valoroase sunt empatia, înțelegerea și iertarea.
Am discutat apoi despre grija față de propria persoană, despre cât de important este să avem grijă de inima noastră, de gândurile noastre și de liniștea noastră interioară. Am înțeles că, pentru a putea oferi bunătate celor din jur, trebuie mai întâi să ne păstrăm echilibrul și pacea sufletească.
Activitatea s-a încheiat într-un mod emoționant, cântând împreună melodia „Epilog”, a îndrăgitei trupe Vama Veche ale cărei versuri au completat perfect temele discutate și ne-au oferit un frumos prilej de reflecție.
A fost o întâlnire plină de sens, în care , și s-au împletit armonios, amintindu-ne că binele, iubirea și liniștea sufletească sunt valori care merită cultivate în fiecare zi.

Evenimentul face parte din Programul MOL pentru Sănătatea Copiilor, organizat de Fundaţia pentru Comunitate / A Közösségért Alapítvány, în parteneriat cu Asociatia Nevazatorilor din Romania, Liceul Tehnologic Special "Regina Elisabeta" și Armonika Projects, din fonduri puse la dispoziție de MOL Romania.
, , ,
,
, , ,
,
, , ,

03/06/2026
Prietenia continuă – o nouă întâlnire în cadrul proiectului „ Armonie dincolo de Vedere” Astăzi, 3 iunie 2026, a venit, ...
03/06/2026

Prietenia continuă – o nouă întâlnire în cadrul proiectului „ Armonie dincolo de Vedere”

Astăzi, 3 iunie 2026, a venit, în sfârșit, ziua în care elevii Liceului Tehnologic Special „Regina Elisabeta" au pornit în vizită către cei care între timp au devenit prietenii lor - elevii de la Liceul Teoretic "Mihail Sadoveanu".

Ajunși la destinație, am fost întâmpinați cu multă căldură și cu o masă plină de bunătăți: prăjituri, chec, fructe, cireșe, caise, portocale, pere, sucuri și nelipsita cafea pentru doamnele profesoare și mămicile care ne-au însoțit. Le mulțumim din suflet mamei lui Călin, mamei Mariei și mamei Violetei pentru grija și sprijinul oferit. De asemenea, îi mulțumim şi mămicii care a pregătit pentru noi dulciurile oferite.

Bucuria revederii a fost mare. După prima întâlnire, copiii au păstrat legătura, au continuat să converseze pe rețelele de socializare și au venit astăzi pregătiți să își continue frumoasa prietenie.

Desigur, nu putea lipsi Gabriel Victor Bâclea, care a sosit încărcat cu instrumentele sale muzicale și cu multă energie. Ne-a propus noi ritmuri și noi provocări muzicale, iar sala s-a umplut rapid de sunete, veselie și entuziasm. Am creat, ca de fiecare dată, puțin „haos organizat”, multă gălăgie și foarte multe zâmbete – exact așa cm se întâmplă la atelierele noastre de muzicoterapie.

După muzică, am stat de vorbă ca niște vechi prieteni, am împărtășit impresii, am râs și ne-am promis că ne vom revedea după vacanța de vară pentru noi activități și noi amintiri frumoase.

Mulțumim doamnelor profesoare Daniela Popescu, Fanuta Lisman și doamnei director Daniela Carmen Paraschiv pentru ospitalitate, deschidere și căldură de la Liceul Teoretic "Mihail Sadoveanu", mulțumim doamnei profesoare Alina Stamate și doamnei director Nicoleta Ruba de la Liceul Tehnologic Special "Regina Elisabeta" pentru susținerea necondiționată pe care ne-o oferă de fiecare dată. Mulțumim mămicilor grijulii care ne-au însoțit și tuturor celor care au contribuit la pregătirea acestei întâlniri. Mulțumim Luizei Dumitrescu Stavrositu și Cristinei Constantina David din cadrul Asociației Nevazatorilor din Romania, precum și muzicoterapeutului Gabriel Victor Bâclea ( Armonika Projects ) care aduce de fiecare dată ritm, energie și inspirație în activitățile noastre.
Dar cele mai mari mulțumiri se îndreaptă către minunații copii din cele două licee. Prin deschiderea, sinceritatea și bucuria lor, ne-au demonstrat încă o dată că prietenia nu cunoaște bariere și că cele mai frumoase legături se construiesc atunci când oamenii aleg să se cunoască și să fie împreună.

Ne revedem după vacanța de vară!

Evenimentul face parte din Programul MOL pentru Sănătatea Copiilor, organizat de Fundaţia pentru Comunitate / A Közösségért Alapítvány, în parteneriat cu Asociația Nevăzătorilor din România, Liceul Tehnologic Special "Regina Elisabeta" și Armonika Projects, din fonduri puse la dispoziție de MOL Romania.
, , , ,
,
, ,
,
, , .

Astăzi, 28 mai 2026, în cadrul proiectului "Armonie dincolo de Vedere" , ne-am îndeplinit promisiunea de a-i aduce împre...
27/05/2026

Astăzi, 28 mai 2026, în cadrul proiectului "Armonie dincolo de Vedere" , ne-am îndeplinit promisiunea de a-i aduce împreună pe elevii de la Liceul Tehnologic Special „Regina Elisabeta" și pe cei de la Liceul Teoretic "Mihail Sadoveanu".
Gazdă a fost, pentru această primă întâlnire, liceul de pe Vatra Luminoasă.

Cele patru ore petrecute împreună au fost despre prietenie, cunoaștere și despre micile dificultăți pe care le întâmpinăm atunci când încercăm să ne facem prieteni noi.

La atelierul de muzicoterapie, participanții s-au bucurat de instrumentele puse la dispoziție de către Gabriel Victor Bâclea (Armonika Projects) Ritmurile, râsetele și energia bună au umplut sala și au adus și mai multă apropiere între copii.

A urmat apoi o mică gustare, moment în care participanții au continuat să socializeze, să schimbe contacte, pagini online preferate și impresii despre activitățile desfășurate împreună.
Maria, elevă a Liceului Tehnologic Special „Regina Elisabeta”, ne-a oferit un moment sensibil la pian, iar apoi Eugeniu, elev al Liceului Teoretic „Mihail Sadoveanu”, a continuat atmosfera muzicală cu propriul său moment artistic.

Domnul profesor Cătălin Nicolaidi ne-a invitat să vizităm muzeul liceului și ne-a povestit despre modul de viață al persoanelor nevăzătoare din trecut. Elevii de la „ Mihail Sadoveanu” au fost foarte curioși și au adresat multe întrebări, transformând vizita într-un dialog viu și interesant.

Un moment deosebit al întâlnirii a fost și atelierul coordonat de doamna profesor de religie Fănuța Lișman, în cadrul căruia elevii de la Liceul Teoretic „Mihail Sadoveanu” au realizat mici candele frumos mirositoare, lucrate cu grijă și dăruite apoi cu drag copiilor de la Liceul Tehnologic Special „Regina Elisabeta”. Gestul lor simplu, dar plin de căldură, a adus și mai multă emoție și apropiere între participanți.

Alături de noi a fost și prietena noastră, Irina Chiriac, de la Radio Trinitas, căreia îi mulțumim pentru prezență și susținere.

Se cuvine să adresăm mulțumiri tuturor celor care au făcut posibilă această întâlnire doamnei profesor Daniela Popescu, diriginta clasei a X-a F, doamnei Fănuța Lișman, profesor de religie, doamnei Alina Stamate, profesor de limba română, doamnei director Nicoleta Ruba pentru ospitalitate, domnului Cătălin Nicolaidi, muzicoterapeutului Gabriel Victor Bâclea, Cristinei Constantina David și Luizei Dumitrescu Stavrositu din cadrul Asociației Nevazatorilor din Romania.

În mod special, le mulțumim copiilor din ambele licee, care au demonstrat deschidere, sensibilitate și dorința sinceră de a se cunoaște și de a construi prietenii frumoase.

Evenimentul face parte din Programul MOL pentru Sănătatea Copiilor, organizat de Fundaţia pentru Comunitate / A Közösségért Alapítvány, în parteneriat cu Asociația Nevăzătorilor din România, Liceul Tehnologic Special "Regina Elisabeta" și Armonika Projects, din fonduri puse la dispoziție de MOL Romania.
, , ,
, , ,
, , , , Radio Trinitas.

Muzica ne apropie – atelier de muzicoterapie la Liceul „Mihail Sadoveanu” Astăzi, 20 mai 2026, în cadrul atelierului de ...
20/05/2026

Muzica ne apropie – atelier de muzicoterapie la Liceul „Mihail Sadoveanu”

Astăzi, 20 mai 2026, în cadrul atelierului de muzicoterapie "Armonie dincolo de Vedere " am avut o primă întâlnire dintr-o serie de evenimente din care ne propunem să-i aducem împreună pe elevii cu dizabilități de vedere din cadrul Liceului Tehnologic Special „Regina Elisabeta" și pe elevii de la Liceul Teoretic Mihail Sadoveanu - București. Gabriel Victor Bâclea, muzicoterapeut, Alina Andrei și Cristina Constantina David de la Asociatia Nevazatorilor din Romania au fost primiți cu multă curiozitate și deschidere.
Pentru început, profesoara Alina Andrei, licențiată în pedagogie specială, le-a împărtășit elevilor despre experiența ei ca persoană nevăzătoare, despre orientarea cu bastonul alb și despre activitățile desfășurate de către Asociația Nevăzătorilor din România. Elevii au ascultat cu atenție, au adresat întrebări, iar Alina le-a răspuns cu calm, răbdare și multă căldură, transformând discuția într-un dialog sincer și interesant.

Apoi, Gabriel Victor Bâclea ( Armonika Projects ) le-a prezentat elevilor instrumentele aduse la atelier. Fiecare tobă, tamburină, clavă sau maracas a avut parte de o mică poveste și de câteva explicații care au stârnit și mai mult interesul participanților.
Nu a trecut mult până când sala s-a umplut de ritm și energie. Ferestrele liceului parcă răsunau de sunetul tobelor, al clavelor, al tamburinelor și al maracasurilor. A fost veselie, spirit de echipă și multă bucurie, iar ritmurile propuse i-au făcut pe toți să participe cu entuziasm.
Mulțumirile noastre se îndreaptă către doamna director Daniela Carmen Paraschiv, doamna profesor Daniela Popescu, diriginta clasei a X-a F, doamna Alina Andrei, muzicoterapeutul Gabriel Victor Bâclea, doamna Cristina Constantina David și, în mod special, către elevii clasei a X-a F din cadrul Liceului Teoretic „Mihail Sadoveanu”, pentru deschidere, implicare și atmosfera frumoasă creată împreună.
Ne-am despărțit cu zâmbete, ritmuri în suflet și cu promisiunea că ne vom revedea curând la noi întâlniri pline de muzică, prietenie și bucurie.
În curând ne dorim să organizăm două întâlniri, una la Liceul Tehnologic Special "Regina Elisabeta" și una la Liceul Teoretic "Mihail Sadoveanu" pentru că menirea muzicii este de a ne aduce împreună.

Evenimentul face parte din Programul MOL pentru Sănătatea Copiilor, organizat de Fundaţia pentru Comunitate / A Közösségért Alapítvány, în parteneriat cu Asociația Nevăzătorilor din România, Liceul Tehnologic Special "Regina Elisabeta" și Armonika Projects, din fonduri puse la dispoziție de MOL România.
, , ,
,
, , ,
,
, ,

Zece profesori și antrenori excepționali au primit🏆 Premiul Mentor pentru excelență în educație🌟 MOL România și Fundația...
20/05/2026

Zece profesori și antrenori excepționali au primit
🏆 Premiul Mentor pentru excelență în educație
🌟 MOL România și Fundația Pentru Comunitate au premiat și în acest an zece mentori remarcabili în cadrul Galei Premiilor Mentor, un program care din 2010 aduce recunoaștere celor care au schimbat vieți prin educație, răbdare și dedicare.
📍 Ieri a avut loc festivitatea de decernare a Premiilor Mentor, ediția 2025, în Aula Magna „Carmen Sylva” a Palatului Universitar din Iași. Laureații sunt profesori și antrenori care au descoperit, susținut și format generații întregi de tineri talentați, având un rol esențial atât în dezvoltarea lor profesională, cât și umană.
🏅 Fiecare laureat a primit un trofeu realizat de artistul Ioan Nemțoi și un premiu în valoare de 10.000 lei, oferit de MOL România.
👨‍🏫👩‍🏫 Laureații Premiului Mentor pentru excelență în educație, ediția 2025:
• Mihaela Tomescu – profesoară de vioară, București
• Báthori Éva – profesoară de matematică, Oradea
• Florin Morar – profesor de informatică, Zalău
• Nicoleta Lenuța Șandor – profesoară de informatică, Satu Mare
• Valentin Pop – profesor de chitară clasică, Bistrița
• Fazakas Csaba – antrenor emerit de lupte libere, Târgu Mureș
• Mădălin Ionașcu – antrenor de tenis de masă, Câmpulung
• Kinda Géza – antrenor de snowboard, Odorheiu Secuiesc
• Roxana Ota – profesoară de pian, Iași
• Radu Iulian Zarif – antrenor de box, Iași
👏 Felicitări tuturor laureaților pentru munca discretă, dar esențială, prin care continuă să inspire și să formeze noi generații.
Foto: Gavart Productions

Ritm, râsete și multă voie bună la atelierul de muzicoterapie Miercuri, 6 mai, întâlnirea de la atelierul  de muzicotera...
15/05/2026

Ritm, râsete și multă voie bună la atelierul de muzicoterapie

Miercuri, 6 mai, întâlnirea de la atelierul de muzicoterapie s-a desfășurat în spiritul ritmului, al energiei și al bucuriei de a fi împreună. Încă de la început, atmosfera a fost una plină de entuziasm, iar ritmurile propuse de Gabriel Victor Bâclea ne-au prins imediat în jocul muzicii.

Gabriel dădea tonul, iar apoi oprea pe neașteptate muzica noastră, provocând hohote de râs, aplauze și multe reacții spontane. Sala a răsunat de veselie, de ritmuri improvizate și de bucuria sinceră a copiilor care s-au lăsat purtați de muzică și de moment.

Am bătut ritmul, am cântat, ne-am sincronizat unii cu ceilalți și ne-am bucurat de fiecare clipă petrecută împreună. În astfel de momente, muzica devine mai mult decât sunet — devine prietenie, libertate și conexiune.

După atelierul de grup, câțiva dintre copii și-au dorit să aprofundeze tainele cântatului la chitară, iar Gabriel i-a ajutat cu multă răbdare și bucurie. Au exersat acorduri, au descoperit sunete noi și au făcut încă un pas spre lumea minunată a muzicii.

Întâlnirea s-a încheiat cu zâmbete și cu promisiunea că ne vom revedea curând.

Evenimentul face parte din Programul MOL pentru Sănătatea Copiilor, organizat de Fundaţia pentru Comunitate / A Közösségért Alapítvány, în parteneriat cu Liceul Tehnologic Special „Regina Elisabeta", Asociatia Nevazatorilor din Romania și Armonika Projects, din fonduri puse la dispoziție de MOL Romania. - Armonie dincolo de Vedere
, , , , , , ,
, ,
,

Address

Str. Popa Lazăr Nr. 8A
Bucharest

Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Armonie dincolo de Vedere posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Share