Copilul acesta minunat are doar 8 anișori iar întâmplarea lui tristă începe de pe data de 25 martie, anul acesta, când i s-a descoperit o otită, în urma căreia a facut o timpanotomie. În luna mai au apărut dureri de cap, lipsa somnului și schimbarea mersului,stare generală proastă. Pe 2 iunie a fost internat la Obregia. Aici au descoperit și o tromboză de sinusuri laterale. A făcut o puncție lomba
ră. Analizele puncției au arătat doar o inflamație. Pe CT apare și o mastoidită stângă, toate acestea datorate timpanotomiei. Pe 10 iulie i se face un drenaj lombar extern în urma căruia starea lui se ameliorează. Apoi, pe 16 iulie, face o operație de fenestrație de nerv optic. În urma drenajului se consideră că are presiune intracraniană ce-i apasă pe nervii optici. După operație, edemul papilar e în scădere dar, vederea nu a revenit. După toate aceste controale, diagnostice și intervenții, medicii din România i-au sfătuit pe părinți să meargă către un spital din afara țării pentru ca vederea lui Vlăduț să poată fi recuperată. Astfel, Spitalul Memorial, din Turcia, a răspuns cererii iar Vlăduț a fost consultat de către medicii din Istanbul, dându-i-se șanse de recuperare parțială a vederii. Aceste șanse există iar Vlăduț ar putea vedea din nou! Însă, suma necesară este foarte mare iar intervenția trebuie făcută urgent. Conform devizului, doar demersurile medicale ajung undeva la aproximativ 19300 de euro. Pe lângă această sumă, mai sunt necesare plata transportului, cazări, mâncare. Însă, pentru început și pentru o primă etapă urgentă și necesară lui Vlăduț, sunt cei 19300 de euro. Așa cm v-am obișnuit, le vom lua treptat, pas cu pas, până în clipa în care Vlăduț va putea vedea din nou. Conturile în care se pot face donații sunt următoarele, deschise la ING, pe numele Florentina Cristina Trusca (mama lui Vlăduț):
CONT LEI : RO33INGB0000999900476587
CONT EURO : RO33INGB0000999910603387
MULȚUMIM, OAMENI FRUMOȘI, PENTRU TOATĂ SUSȚINEREA VOASTRĂ!! Să fim alături de Vlad până când va vedea din nou prima rază de lumină, cu ochișorii lui!