18/06/2026
O plimbare... istorică. ❤️
Și nu doar pentru că a fost încărcată de informații de cultură generală și istorie, ci și pentru că a fost o deplasare curajos de îndepărtată de sediul HOSPICE. O deplasare care nu a mai fost posibilă de ani de zile.
Startul s-a dat de dimineață, când tinerii noștri pacienți ai Centrului de Zi Copii au sosit la HOSPICE echipați cu forțe și zâmbete, cu șepci și sticle cu apă.
Prima oprire: Parcul Central din Brașov. O baie de soare, câteva momente de "nu-mi găsesc apa" și "cred că mi-a căzut șapca", și apoi încă puțin soare. De acolo, am pornit pe jos spre Strada Mureșenilor, cu destinația finală: Piața Sfatului.
Tot traseul a fost presărat cu farse, dar și cu lecții riguroase de istorie despre Biserica Neagră, Cetățuie, însăși Piața Sfatului, despre muzee și case memoriale. Se pare că, deși am scăpat de cadrul formal al centrului, tot n-am scăpat de lecții… după cm bine am văzut. Dar și după cm bine ne-au făcut.
Pentru că o ieșire în aer liber, care îți oferă și prilejul să înveți, este o adevărată comoară.
Apropo de comori… Ionela chiar a dat de una! Dar despre ce anume a găsit, promitem să vă spunem într-o poveste viitoare. 😊
Pentru că finalurile de zi frumoase sunt greu de părăsit, ei au cerut să mai facem un efort. Ne-am întors tot pe jos, din Piața Sfatului până la sediul HOSPICE, ajutați de ale noastre colege puternice, care au fost, ca de fiecare dată, alături de copii pas cu pas.
𝐔𝐧 𝐠𝐞𝐬𝐭 𝐝𝐞 𝐬𝐩𝐫𝐢𝐣𝐢𝐧, 𝐮𝐧 𝐞𝐟𝐨𝐫𝐭 𝐩𝐞𝐧𝐭𝐫𝐮 𝐜𝐨𝐩𝐢𝐢𝐢 𝐇𝐎𝐒𝐏𝐈𝐂𝐄, 𝐢̂𝐥 𝐩𝐮𝐭𝐞𝐭̦𝐢 𝐟𝐚𝐜𝐞 𝐯𝐨𝐢 - 𝐦𝐚𝐢 𝐬𝐮𝐧𝐭 𝟕 𝐳𝐢𝐥𝐞 𝐢̂𝐧 𝐜𝐚𝐫𝐞 𝐜𝐨𝐦𝐩𝐚𝐧𝐢𝐢𝐥𝐞 𝐩𝐨𝐭 𝐜𝐨𝐦𝐩𝐥𝐞𝐭𝐚 𝐝𝐞𝐜𝐥𝐚𝐫𝐚𝐭̦𝐢𝐚 𝟏𝟕𝟕. 𝐋𝐢𝐧𝐤 𝐢̂𝐧 𝐜𝐨𝐦𝐞𝐧𝐭𝐚𝐫𝐢𝐢!