21/08/2024
Daca vrei, poți!
“Am crescut într-o familie creștină în Arad, dar am început să nu ascult de părinți și m-am implicat în anturaje care mi se păreau puternice, dorind să mă fac remarcat la acea vârstă, în jurul a 14 ani. Mai târziu, mi-am dat seama că nu era atât de simplu când deja mă învățasem cu toate legăturile celui rău, cm ar fi băutura, tutunul, drogurile și altele.
Credeam că controlez totul, dar într-un moment dat am realizat că cei din jurul meu, chiar și prietenii de pahar, fugau de mine și nu voiau să mai stea în preajma mea. Am ajuns într-o situație disperată și am plecat în Franța să lucrez, dar și acolo, în scurt timp, am găsit un alt anturaj similar cu cel din România. M-am cufundat și mai adânc în droguri și alte probleme, fiind chiar internat într-un spital de psihiatrie și ținut în camasa de forță pentru mai multe zile.
După aproximativ o lună, frații mei m-au scos și am început să îmi revin, dar într-un an de zile, m-am întors la vechile obiceiuri și la ofertele pe care mi le punea în față cel rău. De această dată, situația mea s-a agravat considerabil.
M-am întors în România, crezând că va fi mai bine, dar lucrurile au mers și mai rău. În loc să ascult de sfaturile familiei și ale celor dragi, m-am îndepărtat tot mai mult de ei și m-am cufundat tot mai adânc în păcate.
Am plecat în Europa cu prietenii de pahar să fac bani, dar banii nu stăteau alături de mine. Mă cufundam tot mai adânc în mizerie. Cei dragi nu încetau să roage către Dumnezeu. Am ajuns să dorm pe sub poduri și pe străzi, alături de oameni ai străzii, în Austria. A venit ziua în care, fără să-mi dau seama, am decis să plec spre România. Cu un tren care m-a dus până la granița cu Ungaria, apoi am mers pe jos, dorindu-mi să ajung acasă din cauza dorului arzător care s-a aprins în mine. În timp ce călătoream cu trenul și pe jos, fără bani și îmbrăcat ca un om al străzii, am durat două săptămâni până la Arad, unde locuia mama și fratele meu mai mic.
Nu mă mai înțelegeam cu nimeni și am devenit de fapt nebun. Ulterior, am fost considerat "nebunul Aradului". Familia a cerut ajutorul bisericii și rugăciunile mai multor frați pentru mine. Au venit frați să încerce să stea de vorbă cu mine, dar nu au avut cu cine să se înțeleagă.
Un frate mi-a căzut la inimă în toată nebunia mea, am început să-l ascult încet și să mă înțeleg cu el, pas cu pas. Apoi, Dumnezeu, prin intermediul acestui frate, m-a ajutat să fac distincția între bine și rău, și astfel inima mea a fost copleșită de Dumnezeu. Astăzi, mă bucur de libertatea cu care Dumnezeu m-a binecuvântat.
Dacă vrei, poți. Această experiență m-a determinat să depun această mărturie pentru că știu că mulți tineri cred că nu mai au nicio șansă. Dumnezeu ne primește pe toți și se bucură de oricine îl acceptă în viața lor. Este în puterea ta să decizi cine vrei să fii de acum înainte.
Dumnezeu te așteaptă. Noi vrem să te ajutăm, dar trebuie să te lași ajutat. Dacă vrei, poți.
Așa cm pentru mine a fost o soluție să știu că și pentru tine este o soluție. “
Caută Asociația "DACA VREI POTI". Dumnezeu a pregătit oameni pentru tine pentru ca schimbarea ta să fie mai ușoară și mai eficientă.