26/04/2026
După o pauză de cca. 2 ani, se pare, din păcate, că avem din nou activitate. După lupte "seculare" exploatatorii locali au înțeles, unii mai ușor, alții constrânşi, că exploatarea masei lemnoase se face respectând atât legislația cât și comunitățile afectate.
Din păcate unii sunt mai egali decât alții considerând că legile trebuie respectate doar de unii.
Speța actuală: Ocolul Silvic Țibleș Someș a scos la licitație un parchet de cca. 2.000m³, care nu ține nici administrativ nici teritorial de satul Bichigiu respectiv com. Telciu.
Dat fiind faptul că Primăria, pe raza căruia este parchetul în cauză au restricționat traficul greu, rămâne Bichigiu, aici e permis orice.
Parchetul în cauză e scos de ceva timp la licitație dar exploatatorii locali nu au licitat, fiind conștienți că nu se poate exploata decât pe cursul apei.
Firma Frasinul a ignorat acest aspect și au licitat-o, au început și exploatarea, deocamdată au pregătit masa lemnoasă la marginea cursului apei, urmând să fie transportată la locul de încărcare, cca. 1 km pe cursul apei. Reprezentații firmei afirmă că nu vor transporta pe cursul apei dar altă posibilitate nu există decât elicopter.
Le atragem atenția că legislația în vigoare nu permite exploatarea masei lemnoase pe cursul apei, dacă acest lucru se va întâmpla vom sesiza toate autoritățile competente.
Sperăm ca cei implicați să respecte atât legislația cât și prejudiciile aduse comunității, în special crescătorilor de animale cărora le-au murit animalele pentru că au băut apă din acest pârâu de munte dar care era era tulbure și infestat cu reziduri de combustibil și uleiuri de la utilaje. Și da, au început să apară din nou peștii care dispăruseră în ultimii ani din cauza poluării.