Marturie pe Viata

Marturie pe Viata Alege să sărbătorești marele eveniment și în același timp să ne sprijini în procesul de împădurire

De mulți ani avertizăm despre pericolul haldelor de steril din jurul Băii Mari.Ieri, din cauza vântului și a secetei pre...
28/04/2026

De mulți ani avertizăm despre pericolul haldelor de steril din jurul Băii Mari.

Ieri, din cauza vântului și a secetei prelungite(nu a plouat de peste o lună) praful contaminat a fost purtat spre oraș.

Este un subiect pe care l-am dus în fața a peste 500 de elevi băimăreni, în cadrul unor seminarii care abordează tocmai acest tip de probleme.

Copiii, cetățenii, noi toți trebuie să fim conștienți de acest pericol și să punem presiune pe autorități.

Pe fondul verilor tot mai secetoase, ne vom confrunta cu acest fenomen din ce în ce mai frecvent.

Expunerea populației la praful de steril minier(deșeuri fine rezultate din procesarea minereurilor) reprezintă un risc major pentru sănătatea publică, afectând în special sistemul respirator și cardiovascular.

Însă nu vorbim doar despre contaminarea directa, adică afecțiuni respiratorii sau expunere la metale grele și toxine. Există și o contaminare indirectă, contaminarea apei potabile, contaminarea lanțului alimentar: depunerea prafului pe terenurile agricole și în grădini duce la acumularea metalelor grele în fructe, legume și animale.

Doamna ministru Diana Buzoianu a luat la cunoștință aceste probleme încă de anul trecut. Este momentul ca ele să fie nu doar cunoscute, ci prioritizate și rezolvate urgent.

🌿 Când am pornit la drum, nu știam exact unde ajungem. Dar primăvara lui 2026 ne-a arătat.Tabere 🏕️ | Workshop-uri 🎨 | W...
15/04/2026

🌿 Când am pornit la drum, nu știam exact unde ajungem. Dar primăvara lui 2026 ne-a arătat.

Tabere 🏕️ | Workshop-uri 🎨 | Weekend-uri la cabană 🏔️ | Seminarii 📚 | Campanii de plantare 🌳 | Campanii de informare 📢

Peste 150 de elevi au participat și au beneficiat de educație ecologică doar primăvara aceasta. 💚

Continuăm. Prevenim. Protejăm.

Omul nu va putea recrea vreodată ceea ce natura ne-a lăsat. 🌿

Peste 1.500 de puieți plantați în Maramureș pentru voi în ultimele 2 zile.Știm că avem susținători și donatori din toată...
31/03/2026

Peste 1.500 de puieți plantați în Maramureș pentru voi în ultimele 2 zile.

Știm că avem susținători și donatori din toată țara. Vă mulțumim nespus de mult.

Știm că fiecare dintre voi și-ar dori să plantăm în zona lui.

În ultimii ani am plantat în Ilfov, Cluj și Maramureș.

Însă, încetul cu încetul creștem ca și puieții plantați de noi și vom acoperi tot mai multe zone din România.

Putem învăța atât de multe din natură. Creșterea organică ia timp.

De la un simplu ONG care planta puieți primăvara și toamna, am ajuns la un nivel de care suntem mândrii: predăm ecologie pentru peste 700 de elevi din școli și licee, organizăm anual tabere, seminarii, excursii și alte activități în natură.

Continuăm și în această primăvară campaniile de conștientizare și informare 🌱 Ne așteaptă o perioadă plină: tabere, semi...
21/03/2026

Continuăm și în această primăvară campaniile de conștientizare și informare 🌱 Ne așteaptă o perioadă plină: tabere, seminarii, campinguri și acțiuni de plantare, toate cu același scop — să ducem mesajul nostru mai departe. 🌿

Mulțumim elevilor și profesorilor de la Colegiul Național „Mihai Eminescu" Baia Mare și Școala Gimnazială „Nichita Stănescu" pentru implicare și entuziasm 🙏 După această primăvară, mesajul nostru va fi ajuns la peste 500 de elevi în doar doi ani.🌳

Știm că am putea fi mai prezenți pe rețelele de socializare. Adevărul e simplu: când faci multe lucruri în teren, social media rămâne mereu pe locul doi 😅 Lucrăm la asta. 💚

13/03/2026
Începând din această primăvară avem un nou ajutor în campaniile noastre de plantare, completare și descopleșire. 🛻Multe ...
13/03/2026

Începând din această primăvară avem un nou ajutor în campaniile noastre de plantare, completare și descopleșire. 🛻

Multe dintre plantări, ați văzut și Dvs., mai ales în zona Maramureșului, se fac în zone greu accesibile sau chiar pe versanți unde cu mașinile personale nu puteam ajunge.

Așadar, cu ajutorul vostru, nu mai depindem de nimeni! 🌱🌲

Primăvara prinde rădăcini împreună cu noi!După o iarnă lungă, natura se trezește din nou la viață. Primăvara ne aminteșt...
03/03/2026

Primăvara prinde rădăcini împreună cu noi!

După o iarnă lungă, natura se trezește din nou la viață. Primăvara ne amintește că fiecare început are puterea de a aduce schimbare.
La Asociația Mărturie pe Viață, credem că fiecare gest mic poate însemna un nou început pentru natură. Fiecare certificat oferit la un eveniment special înseamnă un copac plantat, o rădăcină pusă în pământ, o promisiune pentru generațiile viitoare.

Ne bucurăm că primim telefoane și mesaje de la persoane care doresc sa se alătre la următoarea campanie de plantare. Pe aeastă cale vă informăm faptul ca vom avea o campanie de plantare in județul Cluj în această primăvară (aprilie cel mai probabil) și suntem în discuții cu Ocolul Silvic Brănești, cu care am colaborat în zona București-Ilfov și sunt șanse să putem organiza o campanie de plantare de puieți, în locurile unde nu s-au prins puieții plantați anterior.
Vă vom ține la curent odată ce reușim să stabilim mai multe detalii.

Pentru că fiecare copac plantat astăzi înseamnă aer mai curat mâine!
Cu recunoștință,
Echipa Mărturie pe Viață

Un pas mare facut spre oprirea defrisarilor ilegale. 🌲🌲
23/01/2026

Un pas mare facut spre oprirea defrisarilor ilegale. 🌲🌲

🌲 STOP transporturilor ilegale de lemn! 🌲

🚨 Am actualizat aplicația SUMAL (Sistemul de Urmărire a Materialului Lemnos) pentru a opri metode de furt de lemn care erau folosite de ani de zile.

Ce s-a schimbat? 🔄

Până acum, transportatorii de lemn mergeau la depozite, plecau cu lemnul din depozite și emiteau avizul din SUMAL pentru transportul de lemn. Dar, cei care doreau să încalce legea, în loc să încarce acest aviz emis mai departe în server, opreau internetul de la telefon și mergeau cu camionul plin cu lemne, cu speranța că ajung la destinație fără să îi oprească nimeni astfel încât să nu folosească acel aviz. Și făceau asta pentru atâtea drumuri până îi oprea cineva, moment în care deschideau rapid internetul și urcau avizul emis în server ca să pară că au respectat legea.

Fix pe această metodă de furt am avut o discuție la minister cu Bodnar Daniel și colegii acestuia din cadrul Asociația Străjerii Pădurilor, cărora le mulțumesc pentru informații și pentru pasiunea pe care o pun în a opri infractorii și a proteja pădurile noastre.

La momentul în care am făcut analiza, în ultimele 6 luni analizate, fuseseră aproape 7.000 de avize pentru care a fost o diferență de mai mult de jumătate de oră de la momentul emiterii avizului și momentul încărcării pe server. Această vulnerabilitate a SUMAL a fost exploatată de agenții economici de rea-credință, lucru confirmat prin mai multe controale. Așa că am decis să luăm măsuri!

Ce am făcut? 🚨

Am actualizat aplicația SUMAL, astfel încât încărcarea pe server a avizelor de însoțire să poată fi realizată doar în perimetrul depozitului, eliminând posibilitatea transportatorilor de a le încărca de pe traseu, doar când erau opriți la control.

Le mulțumesc colegilor din minister, dar mai ales și dezvoltatorilor și reprezentanților STS - Serviciul de Telecomunicaţii Speciale pentru munca realizată în termen record pe acest subiect și pentru prioritizarea acestui proiect.

Ce urmează?

Lucrăm deja la crearea cadrului pentru dezvoltarea SUMAL 3.0, un sistem care va integra algoritmi de inteligență artificială pentru a detecta automat comportamentele suspicioase în activitățile economice legate de exploatarea forestieră. Asta înseamnă că sistemul va emite alerte în timp real, va analiza tipare și va emite alerte acolo unde sunt identificate riscuri. Vom putea interveni din timp, protejând astfel pădurile și resursele naturale ale țării!

Împreună putem opri tăierile ilegale din pădurile noastre! 🌍

15/10/2025

Îți place aerul curat? Logic. Consideri că ar trebui să existe mai mulți copaci? Normal.

Te poți implica direct în activitatea de împădurire. Stai, stai, nu te îmbrăca în trening încă, nu e nevoie să sapi gropi, poți să faci asta din 24pay app.

Avem un parteneriat cu Marturie pe Viata, asociația care plantează copaci pentru tine. Sau pentru invitații tăi de la botez sau nuntă. E o altfel de mărturie.

Așadar, vrei să marchezi un eveniment sau să faci ceva concret pentru natură? Intră în aplicația 24pay și aduci sute de ani de aer curat cu 8 lei!

24/09/2025

Address

Baia Mare

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Marturie pe Viata posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Share