28/04/2026
De mulți ani avertizăm despre pericolul haldelor de steril din jurul Băii Mari.
Ieri, din cauza vântului și a secetei prelungite(nu a plouat de peste o lună) praful contaminat a fost purtat spre oraș.
Este un subiect pe care l-am dus în fața a peste 500 de elevi băimăreni, în cadrul unor seminarii care abordează tocmai acest tip de probleme.
Copiii, cetățenii, noi toți trebuie să fim conștienți de acest pericol și să punem presiune pe autorități.
Pe fondul verilor tot mai secetoase, ne vom confrunta cu acest fenomen din ce în ce mai frecvent.
Expunerea populației la praful de steril minier(deșeuri fine rezultate din procesarea minereurilor) reprezintă un risc major pentru sănătatea publică, afectând în special sistemul respirator și cardiovascular.
Însă nu vorbim doar despre contaminarea directa, adică afecțiuni respiratorii sau expunere la metale grele și toxine. Există și o contaminare indirectă, contaminarea apei potabile, contaminarea lanțului alimentar: depunerea prafului pe terenurile agricole și în grădini duce la acumularea metalelor grele în fructe, legume și animale.
Doamna ministru Diana Buzoianu a luat la cunoștință aceste probleme încă de anul trecut. Este momentul ca ele să fie nu doar cunoscute, ci prioritizate și rezolvate urgent.