Asociatia Cer insorit pentru Sara

Asociatia Cer insorit pentru Sara AUTISMUL, cea mai perfidă tulburare a copilăriei,care se corecteaza cu multa terapie comport. Va mulțumesc🙏.

costisitoare,pe un termen lung.Pentru susținere prin donații și redirectionari,folositi contul: RO27RNCB0016182277890001.Donația ta,contează❤️.

17/06/2026
https://www.facebook.com/share/p/1HuUqpTDxi/
27/05/2026

https://www.facebook.com/share/p/1HuUqpTDxi/

Dacă la 5 ani un copil poartă scutec și mănâncă doar alimente pasate, problema nu este că nu știe animalele domestice.

Atunci când ca și specialiști construim planul de intervenție primul gând cu care pornim este funcționalitatea.

Cum îl ajută pe copil în viața lui de zi cu zi acest obiectiv pe care îl pun în plan și cât de mult contribuie la creșterea gradului său de autonomie?

Faptul că un test de evaluare spune că unui copil îi lipsește abilitatea de a arăta animalele sau de a le sorta pe categorii, nu înseamnă automat că asta voi cuprinde în plan.

Una dintre situațiile care se întâmplă în practică este legată de faptul că planurile de intervenție nu sunt gândite în termeni de “abilități ce necesită a fi construite”, ci în termeni de “programe care trebuie masterate”.

Și ajungem să avem copii care au numeroase programe masterate, dar un grad foarte redus de funcționalitate.

Iar pe termen lung avem adolescenți dependenți de părinți și cu comportamente dizruptive, care fac foarte dificilă (dacă nu chiar imposibilă adaptarea la mediu).

Copiii au nevoie (și merită asta din partea noastră ca specialiști) să își manifeste potențialul. Iar părinții lor merită o calitate a vieții crescută.

Noi ca specialiști avem obligația etică de a oferi soluții și de a ne ajută pacienții/clienții așa cm au ei nevoie, nu așa cm ne este nouă mai ușor.

Redirectionezi si ajuti!🙏❤️Ultima șansă să redirecționați gratuit o mica parte din impozitul pe venit,pentru Sara. Nevoi...
19/05/2026

Redirectionezi si ajuti!🙏❤️
Ultima șansă să redirecționați gratuit o mica parte din impozitul pe venit,pentru Sara. Nevoile pentru recuperare sunt multe și orice ajutor e binevenit!
Va multumesc celor care deja ati făcut acest gest,care ține doar de bunăvoința fiecăruia. Dumnezeu sa va răsplătească după inimă!🙏❤️

💗Sustine-o pe Sara prin formularul 230💗

https://formular230.ro/asociatia-cer-insorit-pentru-sara

Te invit sa redirectionezi 3,5% din impozitul pe venit către Asociatia Cer insorit pentru Sara.

Implicarea ta,contează mult pentru noi și nu te costa nimic,totul este gratuit. Impozitul pe profit,ca angajat, îl poți redirectiona către o asociație sau va fi luat automat de către stat. Durează 1 minut,este atât de ușor.
Se completează cu datele personale și jos semnătura ta.

Alergarea pentru dobândirea de achiziții,desensibilizare, atenție, comunicare verbala, prin terapie comportamentală, ocupațională,ludica, meloterapie, logopedie, ateliere de socializare etc, este un proces intensiv pe termen lung iar recuperarea din autism trebuie sa continue cu orice preț,pentru a ajunge la o funcționare optimă în familie și societate.

Pentru cei care doriți formatul fizic, hard copy,puteți sa ma contactați.

Apreciez 🙏și iti mulțumesc mult pentru acest bine❤️.

Exact
15/05/2026

Exact

Dacă într-o grupă este înscris un copil cu CES (cerințe educaționale speciale), educatorul/profesorul pentru educație timpurie are obligații profesionale și legale legate de incluziune și adaptarea actului educațional. Nu este obligat „să facă terapie”, dar este obligat să asigure acces REAL la educație și participare în grupă.

Concret, în România, educatorul trebuie să:

* adapteze activitățile la nivelul copilului;
* colaboreze cu profesorul de sprijin/itinerant, CJRAE și familia;
* participe la realizarea curriculumului adaptat;
* faciliteze integrarea socială și emoțională a copilului;
* prevină excluderea, etichetarea sau discriminarea;
* urmărească progresul copilului și să ofere feedback părinților;
* aplice recomandările din certificat/orientare școlară, în limitele rolului său.

Când iepurașul o întâlnește pe Sara🤪....🥚🐣🐰🐇Sărbători pascale binecuvântate, tuturor!!!🌿🐣🐏✝️🙏
08/04/2026

Când iepurașul o întâlnește pe Sara🤪....🥚🐣🐰🐇
Sărbători pascale binecuvântate, tuturor!!!🌿🐣🐏✝️🙏

04/04/2026

Crize de nervi de la autism?

Da, autismul este o tulburare neurologica. Așa este.

Dar comportamentele negative ale copiilor noștri nu sunt datorate numai autismului.

Sunt NORMALE. Absolut normale. Căci creierul adult se maturizează până pe la 22-27 ani. Și DOAR daca in copilărie adulții au coreglat copilul pentru a se putea regla singur la maturitate.

Așa că orice am face, oricum "am dat-o", vorba unui tătic, :) numai noi, părinții, putem sa ne ajutam copiii sa se autoregleze.

Fetița mea de 2 ani a avut azi, in 2 ore, 6 "crize de comportament".

Cu toate metodele științei aplicate de mami și tati.

Pt că e NORMAL sa le aibă.

Pentru că de asta suntem noi, părinții: să-i ajutăm să se liniștească atunci când e prea greu pt ei.

Ce fac eu pentru ca Roberta sa nu mai aibă comportamente negative?

NIMIC. Tot ce fac, fac pt a o ajuta sa se autoregleze, nu sa nu mai aibă așa comportamente.

Pt că toți le avem.

Problema noastră, a părinților, este că vrem sa fie mereu cuminți.

Și mai grav, cerem asta de la ei fără să ne jucam mult cu ei pt a-i liniști.

Și nu suntem cu ei in greutatea prin care trec în timpul crizelor.

Țipăm la ei, ii pedepsim, ii amenințam.

Exact ce NU trebuie sa facem.

Da, știu, așa am fost și noi crescuți.

Dar putem schimba modul în care ne creștem copiii, chiar daca noi am trăit în haos.

In poza aveți un copil care în 20 de minute de pictat a făcut 4 crize. :)

Ba că nu vrea sa fie murdara, ba că e uda foaia, ba că nu vrea cu pensula, ba că nu vrea cu degetele.

Și s-a liniștit numai după ce m-a pus, pt prima dată, sa aplic o soluție pe care am aplicat-o de mii de ori:

- Pune patulica și mângâie-ma mult.

Nu, nu doar autismul e responsabil pt comportamentele negative ale copiilor.

Ci în primul rând mediul in care ne creștem copiii.

Dacă vrei să înveți metode să-ți ajuți copilul, abonează-te la newsletter-ul meu. Ai Link către abonare în comentarii!👇

❤️💙💗❤️💙💗❤️
24/02/2026

❤️💙💗❤️💙💗❤️

24/02/2026

Greu......intervenție timpurie

✴️💡Las și eu aici aceasta informație,pentru cei care vor sa știe cam cât înseamnă această redirecționare, în funcție de ...
31/01/2026

✴️💡Las și eu aici aceasta informație,pentru cei care vor sa știe cam cât înseamnă această redirecționare, în funcție de salariul sau brut.

Redirecționarea eliberata de ANAF in contul asociatiei pe care ati ales-o,prin formularul 230, pentru anul 2025,se va primi undeva începând cu toamna anului 2026.

Termenul pana la care puteți face acest gest ,care ține doar de bunăvoința fiecăruia, este luna mai 2026.

🙏❤️Va mulțumesc din suflet, celor care ați ales să susțineți cauza pentru recuperarea fetiței mele prin Asociatia Cer însorit pentru Sara 💗

https://formular230.ro/asociatia-cer-insorit-pentru-sara

Address

Arad

Opening Hours

Monday 09:00 - 17:00
Tuesday 09:00 - 17:00
Wednesday 09:00 - 17:00
Thursday 09:00 - 17:00
Friday 09:00 - 17:00

Telephone

+40745158414

Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Asociatia Cer insorit pentru Sara posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Organization

Send a message to Asociatia Cer insorit pentru Sara:

Share