04/04/2026
Crize de nervi de la autism?
Da, autismul este o tulburare neurologica. Așa este.
Dar comportamentele negative ale copiilor noștri nu sunt datorate numai autismului.
Sunt NORMALE. Absolut normale. Căci creierul adult se maturizează până pe la 22-27 ani. Și DOAR daca in copilărie adulții au coreglat copilul pentru a se putea regla singur la maturitate.
Așa că orice am face, oricum "am dat-o", vorba unui tătic, :) numai noi, părinții, putem sa ne ajutam copiii sa se autoregleze.
Fetița mea de 2 ani a avut azi, in 2 ore, 6 "crize de comportament".
Cu toate metodele științei aplicate de mami și tati.
Pt că e NORMAL sa le aibă.
Pentru că de asta suntem noi, părinții: să-i ajutăm să se liniștească atunci când e prea greu pt ei.
Ce fac eu pentru ca Roberta sa nu mai aibă comportamente negative?
NIMIC. Tot ce fac, fac pt a o ajuta sa se autoregleze, nu sa nu mai aibă așa comportamente.
Pt că toți le avem.
Problema noastră, a părinților, este că vrem sa fie mereu cuminți.
Și mai grav, cerem asta de la ei fără să ne jucam mult cu ei pt a-i liniști.
Și nu suntem cu ei in greutatea prin care trec în timpul crizelor.
Țipăm la ei, ii pedepsim, ii amenințam.
Exact ce NU trebuie sa facem.
Da, știu, așa am fost și noi crescuți.
Dar putem schimba modul în care ne creștem copiii, chiar daca noi am trăit în haos.
In poza aveți un copil care în 20 de minute de pictat a făcut 4 crize. :)
Ba că nu vrea sa fie murdara, ba că e uda foaia, ba că nu vrea cu pensula, ba că nu vrea cu degetele.
Și s-a liniștit numai după ce m-a pus, pt prima dată, sa aplic o soluție pe care am aplicat-o de mii de ori:
- Pune patulica și mângâie-ma mult.
Nu, nu doar autismul e responsabil pt comportamentele negative ale copiilor.
Ci în primul rând mediul in care ne creștem copiii.
Dacă vrei să înveți metode să-ți ajuți copilul, abonează-te la newsletter-ul meu. Ai Link către abonare în comentarii!👇