02/02/2023
IMPORTANT! Mai jos un mesaj pentru voi toți, de la colega noastră Lucia Bibarț
“LA MULȚI ANI, TUTUROR!
DRAGI colegi,
cred că materialele despre clădirile istorice ale Aradului, la studiul și redactarea cărora am muncit cu toții, cu ani în urmă, în Academia Arădeană de Lideri, ar putea fi, în sfârșit, valorificate, dacă sunteți de acord.
Prefectura Arad, mai degrabă dl. Sinaci, subprefectul, în colaborare cu Bucureștiul, Uniunea arhitecților din România, au în vedere centralizarea clădirilor istorice din Arad pentru alcătuirea „Dicționarului arhitecților, inginerilor și lucrărilor (monumente) din România”,
M-am gândit că munca noastră ar putea fi utilă într-o astfel de lucrare, păstrând paternitatea fiecărui material scris.
Probabil datele furnizate de noi vor fi verificate de arhitecți și aduse la zi, dacă va fi cazul, dar constituie o bază valoroasă pentru dicționar.
Pentru conformitate, anunț că din proiect fac parte și arhitecți ai Aradului, unul apropiat nouă, dl. Alexandru Nagy Vizitiu, prof. de istorie, jurnaliști, istorici arădeni, ca Antoniu Martin și Ioan Tuleu, Sebastian Bunghez, Maria Pantea, Horia Truță, etc.
Azi l-am întrebat și pe dl. Doru Sinaci, dacă ar fi de folos prezentările noastre și a fost foarte plăcut surprins aflând la ce am lucrat noi, dumnealui fiind istoric.
În măsura în care se dorește, aștept răspunsurile voastre pe peretele Academiei.
Pe cei care sunt de acord, am să-i rog să-mi trimită lucrările pe mail : [email protected].
Menționez că nu toate materialele vor fi considerate despre monumente, de aceea, unele nu vor fi necesare, dar, în calitate de redactor-șef al revistei bibliotecii de cultură „Ateneu arădean”, le-aș integra pe rând în publicație, la capitolul patrimoniu.
E păcat să se risipească munca noastră, să nu rămână în memoria scrisă.
Ce spuneți?
Mulțumesc, Adela, numai bine, tuturor!”