Academia Arădeană de Lideri

Academia Arădeană de Lideri Academia Arădeană de Lideri este un proiect educațional al Mișcării Arădene În ce constă proiectul? Cea de a 2-a ediție a demarat în septembrie 2012.

Proiectul constă într-o serie de cursuri, workshop-uri și programe de practică, sub forma unei Școli de Talente, ce se derulează pe perioada a 2 ani și jumătate. Programul va oferi know-how pe teme de administrație, legislație, management și organizare, dar mai ales va contribui la dezvoltarea unor abilități de leadership și comunicare. Programul va pregăti arădenii care sunt interesați să devină

vârfuri în domenii ca administrație, jurnalistică, politică, educație și nu numai. Programul se adresează tuturor tinerilor arădeni care sunt interesați să devină vârfuri în domenii ca administrație, politică, jurnalistică, educație, dar nu numai.

În fapt, programul este foarte asemănător unui program profesionist de MBA, cu 2 diferențe majore:

- Este gratuit, acesta fiind cadoul Mișcării Arădene pentru Arad
- Abordează inclusiv teme de interes local

Pașii proiectului
Programul a demarat în luna septembrie 2011.

02/02/2023

IMPORTANT! Mai jos un mesaj pentru voi toți, de la colega noastră Lucia Bibarț

“LA MULȚI ANI, TUTUROR!
DRAGI colegi,
cred că materialele despre clădirile istorice ale Aradului, la studiul și redactarea cărora am muncit cu toții, cu ani în urmă, în Academia Arădeană de Lideri, ar putea fi, în sfârșit, valorificate, dacă sunteți de acord.

Prefectura Arad, mai degrabă dl. Sinaci, subprefectul, în colaborare cu Bucureștiul, Uniunea arhitecților din România, au în vedere centralizarea clădirilor istorice din Arad pentru alcătuirea „Dicționarului arhitecților, inginerilor și lucrărilor (monumente) din România”,

M-am gândit că munca noastră ar putea fi utilă într-o astfel de lucrare, păstrând paternitatea fiecărui material scris.

Probabil datele furnizate de noi vor fi verificate de arhitecți și aduse la zi, dacă va fi cazul, dar constituie o bază valoroasă pentru dicționar.
Pentru conformitate, anunț că din proiect fac parte și arhitecți ai Aradului, unul apropiat nouă, dl. Alexandru Nagy Vizitiu, prof. de istorie, jurnaliști, istorici arădeni, ca Antoniu Martin și Ioan Tuleu, Sebastian Bunghez, Maria Pantea, Horia Truță, etc.

Azi l-am întrebat și pe dl. Doru Sinaci, dacă ar fi de folos prezentările noastre și a fost foarte plăcut surprins aflând la ce am lucrat noi, dumnealui fiind istoric.

În măsura în care se dorește, aștept răspunsurile voastre pe peretele Academiei.
Pe cei care sunt de acord, am să-i rog să-mi trimită lucrările pe mail : [email protected].

Menționez că nu toate materialele vor fi considerate despre monumente, de aceea, unele nu vor fi necesare, dar, în calitate de redactor-șef al revistei bibliotecii de cultură „Ateneu arădean”, le-aș integra pe rând în publicație, la capitolul patrimoniu.
E păcat să se risipească munca noastră, să nu rămână în memoria scrisă.
Ce spuneți?
Mulțumesc, Adela, numai bine, tuturor!”

Address

Arad

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Academia Arădeană de Lideri posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Share