Szare Szeregi

Szare Szeregi Harcerska Organizacja
Szare Szeregi
KRS: 0001088291

Bądź gotów! broń pneumatyczna, Air Soft Guns, Real Action Marker, paintball). Do 24 lutego 2022r.

Oficjalna strona prowadzona przez Harcerską Organizację Szare Szeregi - KRS: 0001088291.

„Cząstka narodu zawsze musi być pod bronią, bez niej swoi czy obcy z domu Cię wygonią. Kto sarkał na wojsko i na nie nie płacił utraciwszy wszystko Ojczyznę utracił”- pisał polski wieszcz narodowy Adam Mickiewicz. To była długa droga...

- od 1988 roku działaliśmy jako 24 Drużyna Harcerska „Wędrowcy” i byliś

my jedną z drużyn harcerskich działających przy Szkole Podstawowej nr 3 w Grodkowie - Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Grodków im. Szarych Szeregów.

- w 1993 roku zmieniliśmy nazwę na 24 Drużynę Harcerską „BUSZ”.

- w 2003 roku zawiązaliśmy Szczep Drużyn Wiejskich „BUSZ”.

- w latach 2004-2010 działaliśmy jako koło terenowe Ligii Obrony Kraju przy Zarządzie Rejonowym Ligi Obrony Kraju w Grodkowie.

- w 2005 roku w związku z likwidacją Szczepu podjęliśmy decyzję o stworzeniu drużyny specjalnościowej i zmieniliśmy nazwę na 23 Strzelecka Drużyna Wielopoziomowa „BUSZ”.

- od 2013 roku działaliśmy jako Fundacja K2 z siedzibą w Żywcu - i działamy nadal, bo jest taka potrzeba i zainteresowanie instytucji, organizacji pozarządowych i ludzi.

- od 2017 roku do realizacji działań statutowych Fundacji K2 w obszarach proobronnych postanowiliśmy powołać Klub Sportów Obronnych im Szarych Szeregów.

27 września 2023 roku w kolejną rocznicę utworzenia konspiracyjnej organizacji harcerskiej Szare Szeregi utworzyliśmy Harcerską Organizację Szare Szeregi, która została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym w dniu 15 lutego 2024 roku - KRS nr 0001088291. Organizacja harcerska została założona, bo taka była potrzeba ludzi z którymi współpracowaliśmy przez ostatnie ponad 30 lat.

„Każdy obywatel, niezależnie od wieku i miejsca zamieszkania, wszystkie cywilne instytucje i organy państwowe oraz samorządowe, podmioty gospodarcze, stowarzyszenia i organizacje obywatelskie muszą być zdeterminowane, by przeciwstawić się agresji i okupacji." Ważnym czynnikiem w umacnianiu obronności państwa i przygotowania obronnego społeczeństwa jest naszym zdaniem szkolenie obronne, wojskowe i patriotyczne młodzieży oraz osób dorosłych. Szkolenia te, powinny polegać na praktycznym przygotowaniu osób zainteresowanych do pełnienia roli pomocniczej w sytuacji konfliktu lub klęski żywiołowej. Nie mogą to być zajęcia teoretyczne ponieważ każdy człowiek woli uczyć się w sposób praktyczny, realny i rzeczywisty. Każdy obywatel naszego kraju musi umieć postępować w razie napadu na swoją osobę lub bliskich, znać podstawowe zasady pierwszej pomocy przedmedycznej, wiedzieć jak reagować podczas klęski żywiołowej oraz bezpiecznie posługiwać się bronią palną lub przedmiotem podobnym (m.in. Punktem zwrotnym w zakresie postrzegania przez wiele osób swojego bezpieczeństwa oraz bezpieczeństwa państwa okazała się inwazja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę 24 lutego 2022r. każdy żył swoim życiem, nikt nie martwił się tym co będzie – bo powodów do zmartwień żadnych nie było. Wojnę co najwyżej niektórzy mogli znać z gier komputerowych, filmów fabularnych i dokumentalnych oraz z newsów puszczanych przez redakcję telewizyjnych kanałów informacyjnych.

Świat się jednak zmienia i być może będzie dalej ewoluował w kierunku nam nieznanym lub zagrażającym naszemu bezpieczeństwu - chcemy się na to przygotować, a czasu na te przygotowania naszym zdaniem jest coraz mniej...

Twórca angielskiego skautingu Generał Robert Baden-Powell powiedział kiedyś: "Starajcie się zostawić ten świat choć trochę lepszym, niż go zastaliście". Staramy się każdego dnia zrobić chociaż mały krok w tym kierunku... nawet najdłuższy marsz rozpoczyna się od pierwszego kroku... idziemy naprzód...

Bądź gotów!

13/04/2026

𝐉𝐚𝐧𝐢𝐧𝐚 𝐈𝐫𝐞𝐧𝐚 𝐊𝐚𝐫𝐚𝐬́ (𝐊𝐚𝐫𝐚𝐬𝐢𝐨́𝐰𝐧𝐚) działała w konspiracji już od 27 września 1939 roku i należała do grona kilkunastu pierwszych współzałożycieli Służby Zwycięstwu Polski (SZP).

Jako przedstawicielka generała Stefana „Grota” Roweckiego, komendanta Okupacji Niemieckiej ZWZ, uczestniczyła pod pseudonimem „Rybczyńska” w konferencji belgradzkiej (29.05–2.06.1940).

Niedługo przed wyjazdem do Belgradu objęła funkcję szefa Oddziału V-K (łączność konspiracyjna) Komendy Głównej ZWZ (która do końca 1940 roku działała jeszcze jako Komenda Okupacji Niemieckiej) i pełniła ją aż do upadku Powstanie Warszawskie. Było to najwyższe stanowisko, jakie w Armii Krajowej zajmowała kobieta.

Więcej o tajnej łączności oraz szyfrowanym przekazom Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej opowiemy już wkrótce :D

𝐇𝐢𝐬𝐭𝐨𝐫𝐢𝐞 𝐝𝐨 𝐳ł𝐚𝐦𝐚𝐧𝐢𝐚: 𝐓𝐚𝐣𝐞𝐦𝐧𝐢𝐜𝐞 𝐬𝐳𝐲𝐟𝐫𝐨́𝐰 𝐀𝐊 | 𝟐𝟑.𝟎𝟒
O tym, jak zorganizowana była tajna łączność AK
Centrum Szyfrów Enigma
wstęp wolny

O tym, jak zorganizowana była tajna łączność AK z rządem w Londynie opowie Aleksandra Pietrowicz, historyczka i badaczka organizacji podziemnych podczas niemieckiej okupacji w Wielkopolsce w latach 1939 – 1945. Najciekawsze przypadki stosowanych przez AK szyfrów przeanalizuje natomiast Krystian Sobański, łamacz szyfru Iskra Dog.

Fot. Domena publiczna
__________
czarno-białe archiwalne zdjęcie portretowe kobiety w mundurze

13/04/2026

12/04/2026
27/03/2026
27/03/2026
21/03/2026

Polacy od Enigmy. Najwybitniejsi matematycy swoich czasów w czasie wojny zostali odsunięci na boczny tor. DLACZEGO?
Omawiam to w najnowszym odcinku. Zapraszam do oglądania: https://youtu.be/pdvg1MN96_U?si=WSNZRFE5U3_S5Aip

Gdy w połowie 1943 roku, wycieńczeni, dotarli w końcu na brytyjską ziemię, spotkało ich absolutne upokorzenie. Bletchley Park nie wyraziło nimi najmniejszego zainteresowania. Ludzi, którzy złamali najważniejszy szyfr w historii ludzkości, oddelegowano do podrzędnej jednostki wojskowej w Boxmoor pod Londynem. Spędzili resztę wojny, mozolnie, ręcznie rozkodowując mało istotne szyfry formacji SS. Aż do samego końca konfliktu nie mieli bladego pojęcia, że zaledwie kilkadziesiąt kilometrów dalej potężny zespół Alana Turinga wygrywa wojnę, opierając się wprost na ich własnych, przedwojennych odkryciach.
Po wojnie zasłona milczenia opadła całkowicie, przypieczętowana drakońskimi brytyjskimi przepisami o tajemnicy państwowej. Zygalski został w Anglii, żyjąc skromnie jako nauczyciel matematyki w prowincjonalnej szkole. Rejewski wrócił do komunistycznej Polski i w obawie przed Urzędem Bezpieczeństwa całkowicie zataił swoją przeszłość, pracując przez lata jako zwykły urzędnik i księgowy. Świat dowiedziałby się o nich znacznie później, gdyby nie wyłom we Francji w 1973 roku. To wtedy francuski generał Gustave Bertrand opublikował książkę, w której jako pierwszy na świecie oficjalnie przyznał, że to Polacy złamali Enigmę.
Rok później brytyjski oficer wywiadu wydał własny bestseller, w którym skandalicznie zmarginalizował Polaków, twierdząc, że jedynie „ukradli” maszynę. Ta dziejowa niesprawiedliwość sprawiła, że Marian Rejewski ostatecznie wyszedł z cienia. Ze swojego skromnego mieszkania w Bydgoszczy zaczął pisać wspomnienia i artykuły historyczne. Metodycznie udowadniał światu, jak on i jego koledzy rozbili Enigmę za pomocą algebry i teorii permutacji. Ostateczny, druzgocący cios dla brytyjskiego mitu samotnego geniusza przyszedł jednak z samego serca Bletchley Park w 1982 roku. Gordon Welchman, jeden z czołowych brytyjskich kryptologów, napisał w swoich wspomnieniach wprost: bez polskich fundamentów ośrodek w Bletchley Park po prostu nigdy by nie ruszył z miejsca. Alan Turing zaprojektował wspaniały gmach zwycięstwa, ale to trzej Polacy wylali pod niego fundamenty. Sojusznicy odpowiedzieli im, zapominając ich nazwiska.

20/03/2026

Symbol Polski Walczącej pojawił się na murach okupowanej Warszawy 20 marca 1942 i- tak naprawdę tylko nieliczni wiedzieli czym on jest i co oznacza, a już na pewno nikt nawet nie myślał o tym, że wkrótce „Kotwica” stanie się jednym z najbardziej rozpoznawalnych znaków i opanuje Warszawę, przekroczy jej umęczone wojną granice i weźmie we władanie cały kraj – walczący z hitlerowskim najeźdźcą.

Wcześniej próbowano działać Niemcom na nerwy rysując na murach swastyki na szubienicach, Hitlera w rożnych ośmieszających pozach, czy żółwia z napisem ” pracuj powoli”. To wszystko było swego rodzaju manifestem i podkreśleniem tego, że Warszawa się nie poddaje, ale też niosło ze sobą pewien humorystyczny przekaz, bo przecież ośmieszanie znienawidzonego wroga podnosiło ducha narodu. Przez jakiś czas wykorzystywano również „V” – uniwersalny symbol zwycięstwa, ale nie dość, że kojarzyło się to z angielskim i francuskim słowem, to na dodatek sami Niemcy zaczęli wykorzystywać ten znak dla podkreślenia własnych sukcesów , zatem trefne i spalone ”V” koniecznie należało czymś zamienić.
Pierwotnie myślano o naszym prastarym znaku, czyli Białym Orle, ale wyobraźcie sobie narysowanie skomplikowanego orła na murze z widmem nadciągającego niemieckiego patrolu- zbyt trudne i praktycznie nierealne w warunkach konspiracji, dlatego Biuro Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK ogłosiło w początkach 1942 roku konkurs na znak dla Organizacji Małego Sabotażu „Wawer”. Symbol miał być prosty, chwytliwy i co najważniejsze- łatwy w rysowaniu -nawet dla niewprawnych rąk przyzwyczajonych do trzymania broni.

Wybrano ” Kotwicę” z wpisanym „P” – symbolizującym Polskę. Kotwica kojarzyła się ze stabilnością, czymś stałym i pewnym, a już połączona z „P” utwierdziła wszystkich w przekonaniu, że pomimo tego, że sytuacja z pozoru wydaje się beznadziejna , to Polska nie zginęła, walczy i po okresie klęsk, burz nadejdzie czas pokoju i bezpiecznego zawinięcia do portu, w którym Polska na stałe zakotwiczy na mapie i znajdzie swoje miejsce pomiędzy innymi narodami. Dodatkowo smaku symbolowi nadawał fakt, że dolną część znaku można było odczytywać jako literę „W”, co pozwalało na swobodą interpretację- typu „Podziemne Wojsko”, czy „Polskie Wojsko”.

„Kotwica” okazała się być strzałem w 10! W bardzo krótkim czasie można było dojrzeć ją w każdym możliwym miejscu w stolicy. Szybko zaczęto ja rysować w Generalnym Gubernatorstwie, na Górnym Śląsku, Pomorzu, Galicji i na Wileńszczyźnie. Logo Małego Sabotażu zawojowało polskimi sercami i błyskawicznie stało się symbolem Armii Krajowej, a w czasie Powstania Warszawskiego- ten ukochany symbol wolności i walki zdobił biało-czerwone opaski na ramionach Powstańców.

Warszawskie Dzieci pod tym znakiem szły na barykady, żeby w powstańczym zrywie zawalczyć o swoją matkę- Polskę. ” Kotwica” na biało-czerwonej tkaninie była światłem w ciemności, które dawało nadzieję i wiarę w zwycięstwo, kraj wolny od niemieckiej zarazy.

A jak jest dzisiaj? Dla wielu nadal jest sacrum, znakiem, który znają wszyscy. Polskę Walczącą noszą dumnie na swoich mundurach żołnierze jednostek specjalnych, którzy kultywują tradycje batalionów Armii Krajowej , ostatnio noszą również żołnierze WOT ale-jak sami wiecie- znak PW pojawia się w najmniej oczekiwanych miejscach i okolicznościach, które urągają jego wartości i symbolice. Dbajmy o niego , bo to nie tylko wartość historyczna. Pamiętajcie, że ten symbol to ludzie, krew i śmierć, które utorowały nam drogę do wolności. Ten symbol to Polska, która nigdy się nie poddaje.

12/03/2026

📩 KOLEJNY PDF DO POBRANIA❗❗❗ Czy wiecie, że w latach 1944–1956 aresztowano i uwięziono trzydziestu siedmiu żołnierzy Batalionu Armii Krajowej „Zośka”❓

ℹ Aresztowania kilku z nich wiązały się z ich indywidualną działalnością w pierwszych latach powojennych, natomiast trzydziestodwuosobowa grupa byłych zośkowców została zatrzymana w zorganizowanej akcji i oskarżona o działalność konspiracyjną zmierzającą do zmiany ustroju w Polsce.

W zakładce e-booki zamieściliśmy właśnie książkę Agnieszki Pietrzak, która przedstawia ich losy. Podstawą źródłową pracy były głównie relacje żołnierzy oddziału oraz dokumenty przez nich udostępnione, a także archiwalia znajdujące się w zasobie Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej.

📒📩 Pobierajcie i czytajcie❗ https://ipn.gov.pl/pl/wydawnictwo/e-booki/238727,Zolnierze-Batalionu-Armii-Krajowej-Zoska-represjonowani-w-latach-19441956.html

12/03/2026
12/03/2026

🇵🇱 27. rocznica wstąpienia Polski do NATO 🇵🇱

12 marca 1999 r. Polska stała się członkiem NATO – najpotężniejszego sojuszu obronnego w historii. To jedna z najważniejszych decyzji strategicznych w naszej najnowszej historii.

Członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim zapewniło Polsce realne gwarancje bezpieczeństwa oparte na zasadzie wspólnej obrony wynikającej z art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego. Otworzyło także dostęp do wspólnego planowania obronnego, najnowocześniejszych zdolności wojskowych, technologii oraz ścisłej współpracy z najsilniejszymi armiami świata.

Polska jest dziś jednym z pionierów transformacji w NATO – szczególnie w zakresie modernizacji Sił Zbrojnych RP. Nasz kraj zajmuje pierwsze miejsce w Sojuszu pod względem wydatków na obronność w relacji do PKB, a także pierwsze miejsce pod względem udziału środków przeznaczanych na modernizację techniczną – aż 52% budżetu obronnego.

Dziś Polska jest nie tylko beneficjentem bezpieczeństwa NATO, ale także jednym z filarów bezpieczeństwa wschodniej flanki Sojuszu.

Ministerstwo Obrony Narodowej
Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych
18 Bielski Batalion Powietrznodesantowy
6 Batalion Powietrznodesantowy
6 Batalion Dowodzenia w Krakowie
16 Batalion Powietrznodesantowy
6 Batalion Logistyczny
Sztab Generalny WP
WCR Kraków
Wojsko Polskie
Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji

12/03/2026

‼️12 marca 1943 r. oddział partyzancki „Jędrusie” oraz żołnierze z miejscowej placówki AK zaatakowali więzienie w Opatowie❗

🔵 Decyzję o uwolnieniu aresztowanych podjął pułkownik Antoni Żółkiewskia "Lin" z inspektoratu AK w Sandomierzu a odpowiedzialna za wykonanie rozkazu została Komenda Obwodu AK Opatów. Ci jednak zwrócili się o pomoc do Oddziału Partyzanckiego "Jędrusie".

🔵 Oddział "Jędrusie" wywodził się z lokalnej organizacji konspiracyjnej "Odwet", która działała na terenie Kielecczyzny od jesieni 1939 roku do wiosny 1941 roku, kiedy Niemcy dokonali masowych aresztowań. Założycielowi "Odwetu" Władysławowi Jasińskiemu "Jędrusiowi" udało się przetrwać ten okres i w okolicy Sandomierza założył oddział partyzancki.

🔵 W wyniku zdrady "Jędruś" wpadł w zasadzkę Niemców i poległ w styczniu 1943 roku w Trzciance koło Połańca. Dowództwo po nim przejął Józef Wiącek "Sowa". Do niego zgłosiła się o pomoc opatowska Armia Krajowa, w celu przygotowania akcji na lokalne więzienie. Pod dowództwem "Sowy" oddział "Jędrusie" działał coraz śmielej. Gdy 11 marca doszło do masowych aresztowań już tego samego dnia żołnierze OP "Jędrusie" próbowali odbić więźniów w Bogorii. Informacja o ich przewiezieniu do Opatowa tym bardziej utwierdziła "Sowę" w przekonaniu, iż należy odbić więźniów.

🔵 "Jędrusie" mieli kwaterę w Świni Krzywdzie nieopodal Iwanisk, niecałe 20 km od Opatowa. Działano błyskawicznie, załadowano wozy ciężką bronią i wyruszono do Opatowa, gdzie lokalni żołnierze AK czekali, aby pomóc w odbiciu więźniów.
Józef Wiącek dowodził akcją. Pierwsza próba wysadzenia bramy granatami ręcznymi nie powiodła się, jednak druga pozwoliła wejść partyzantom do więzienia. Strażnicy byli zaskoczeni i poddali się bez walki. Błyskawicznie otworzono cele i wypuszczono 80 osób na wolność. W tym czasie od strony opatowskiego rynku na pomoc strażnikom ruszyli Niemcy, którzy zostali ostrzelani z broni maszynowej. Ubezpieczani w ten sposób grupa Józefa Wiącka wycofała się z terenu z uwolnionymi osobami.

🔵 Gdy opuszczano Opatów "Jędrusie" natknęli się na lokalnego niemieckiego urzędnika, który wracał z przyjęcia u opatowskiego folksdojcza Winnickiego, na którego AK wydała wyrok śmierci. "Jędrusie" zaprowadzeni przez urzędnika do domu "Winnickiego" wykonali na nim wyrok.

🔵 Wykonanie wyroku, a przede wszystkim uwolnienie z więzienia w Opatowie 80 osób przyniosło rozgłos Oddziałowi Partyzanckiemu "Jędrusie", jeszcze w tym samym miesiącu, żołnierze Józefa Wiącka dokonali jeszcze bardziej spektakularnego ataku na więzienie w Mielcu 29 marca 1943 roku.

📸 Na zdjęciu: Żołnierze OP Jędrusie, fot. z zasobów Muzeum Armii Krajowej

Adres

Ulica Ogrodowa 6
Zywiec
34-300

Godziny Otwarcia

Poniedziałek 09:00 - 15:00
Wtorek 09:00 - 15:00
Środa 09:00 - 15:00
Czwartek 09:00 - 15:00
Piątek 09:00 - 15:00

Telefon

+48604814332

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Szare Szeregi umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Ta Organizacja

Wyślij wiadomość do Szare Szeregi:

Udostępnij