Ręka Metody

Ręka Metody Harcerstwo to dotyk ręki metody. Trzeba go poczuć na własnej skórze...

"Ręka Metody", zwana dalej Ruchem, jest ogólnopolskim ruchem programowo- metodycznym działającym na podstawie paragrafu 32 Statutu ZHP. Członkiem Ruchu mogą zostać instruktorzy ZHP po zadeklarowaniu woli członkostwa pisemnie lub drogą elektroniczną na adres [email protected], którzy swoją postawą i działaniem propagują cele Ruchu i biorą udział w realizacji postawionych przed nim zadań.

Nasz Przyjaciel Dariusz Morsztyn, Wódz Harcerskiego Ruchu Ochrony Środowiska im. św. Franciszka z Asyżu, wysłał do nas l...
22/05/2026

Nasz Przyjaciel Dariusz Morsztyn, Wódz Harcerskiego Ruchu Ochrony Środowiska im. św. Franciszka z Asyżu, wysłał do nas list - prośbę, którą w całości publikujemy. Dotyczy on budowy Muzeum Ruchu Puszczańskiego w Republice Ściborskiej.

Warto wesprzeć tę wspaniałą inicjatywę.
---------------------------------------------------------------------
Dlaczego proszę o wsparcie projektu budowy Muzeum Ruchu Puszczańskiego i Ekologicznego?
Namawiam Was do tego aby stać się częścią tej wyjątkowej, harcerskiej inicjatywy.
Zostało tylko kilka dni do końca zrzutki: https://zrzutka.pl/ksmv6p
Przekażcie wiadomość w harcerskim kręgu.
Puszczaństwo – rozumiane jako metoda wychowawcza, to główna istota harcerstwa i skautingu. W dzisiejszych czasach totalnego rozwoju problemów cywilizacyjnych (uniezależnienie od Internetu, fatalna żywność, choroby cywilizacyjne,…) i oddalenia od natury, to właśnie powinien być wiodący kierunek wychowawczy w skautingu. I na świecie często tak się dzieje. Skauci i natura, to powinien być nierozerwalny tandem. I w naszym kraju jeszcze kilkadziesiąt lat temu to także była norma. Choć nie nazywano tego puszczaństwem, to jednak wiele elementów tego ruchu było codziennością. Aby puszczaństwo, czyli nasz polski woodctraft wróciło na właściwe stanowisko, trzeba konkretnych działań. I dlatego powstaje Muzeum Ruchu Puszczańskiego i Ekologicznego. Chcemy w metodyczny sposób pokazywać dobre wzorce obecne i dawne aby każdy mógł z nich czerpać i inspirować się do harcerskiej służby. Polski ruch ekologiczny i m.in. edukatorów przyrody, to najlepsze wzorce dla harcerzy aby rozwinąć się ekologicznie i wyrobić w sobie właściwe w naturze nawyki. Dlatego w muzeum łączymy te sfery. Oprócz tematów puszczańskich i ekologicznych w muzeum wiele miejsca poświęcimy polskiemu harcerstwu przedwojennemu (m.in. pokażemy po raz pierwszy publicznie kilkadziesiąt oryginalnych zdjęć z Jamboree w 1913 r. w Birmingham i wiele innych dokumentów) i lat 90-tych.
Miejsce tworzenia muzeum jest wyjątkowe. Republika Ściborska nawiązuje do takich tradycji jak: Rzeczpospolita Podhalańska, przedwojenne szkoły instruktorskie połączone z gospodarstwami rolnymi, projektem „Wielka Przygoda” (utworzenie przed wojną państwa harcerskiego w Brazylii), scouts farms – bardzo popularne w świecie skautowe farmy rolnictwa ekologicznego. Utworzenie Republiki Ściborskiej było jednym z elementów próby na Harcerza Rzeczypospolitej. Jest to nasza harcerska służba w dorosłym życiu. Bardzo wielu polskich harcerzy już od dawna wie czym jest Republika. Robiliśmy "Akcję Dzikie Mazury" (wzięło w niej udział ponad 2000 harcerzy z kilku organizacji), odbyło się tu wiele obozów, biwaków, szkoleń. Nie ma w Polsce drugiej takiej puszczańskiej osady. Nowe muzeum jeszcze bardziej rozwinie możliwości edukacyjne, a w planach jest wiele inny elementów. Naszą główną ideą jest zdecydowanie lepsze rozwinięcie harcerstwa w dziedzinie ekologicznej. Wszak mamy to zapisane w naszym prawie. A nie jest niestety z tym najlepiej…
Mówiąc delikatnie…
Dlaczego ośmielam się prosić o pomoc harcerzy? To nie jest prywatna albo komercyjna inicjatywa – ma służyć wszystkim. Razem z moją rodziną włożyliśmy w budowę muzeum 20 lat pracy i setki tysięcy złotych. Dlatego zwracam się z gorącą prośbą o wsparcie nas w tym działaniu. Niestety nie przewidzieliśmy pandemii, wojny, totalnego zmniejszenia (do 10% tego co było przed pandemią) się ruchu turystycznego w naszym, przygranicznym z rosją (celowa pisownia z małej litery) rejonie. I brakuje nam środków aby projekt godziwie dokończyć. A przyznacie, że trzeba to zrobić uczciwie i absolutnie godnie. W Republice Ściborskiej stworzyliśmy już 10 społecznych muzeów i mamy tu ponad 15 000 eksponatów. Jednak to nowe muzeum będzie największe i w specjalnie wybudowanym w mazurskim stylu budynku. Do muzeum przygotowuję się kilkadziesiąt lat. Nie udało nam się nigdy niestety zdobyć żadnej dotacji na ten cel…. Trzeba brać na ten cel kredyty i pożyczki… Co łatwe, jak wiadomo nie jest ale chcemy w końcu muzeum otworzyć.
Zależy nam i jesteśmy zdeterminowani tym aby mogła doczekać otwarcia muzeum Pani Basia Gancarczyk ps. Pająk – ostatnia członkini Batalionu Harcerskiego Wigry, która w marcu skończyła 103 lata. W muzeum będzie pierwsza w Polsce ekspozycja Wigierczyków. HROŚ jest z nimi związany. To właśnie w 1986 roku nad Wigrami, w Zatoce Harcerskiej rozpoczęła się nasza historia. To tu m.in. w 1991 roku mieliśmy swój przełomowy obóz ekologiczny. Od kilku lat prowadzimy tam badania historyczne i mamy znalezionych już wiele artefaktów po tych historycznych obozach. Spowodowaliśmy też powstanie na miejscu obozów specjalnego pomnika. Nasza kochana Pani Basia niech ma wiadomość, że jest małe muzeum poświęconej Wigierczykom – jej przyjaciołom.
Plan generalnie jest taki.
18 lipca otwieramy Muzeum Ruchu Puszczańskiego i Ekologicznego. Tego dnia też planujemy spotkania, prelekcje i wspólne świętowanie m.in. z okazji 40-lecia pracy HROŚ.
Aby wszystko zrealizować brakuje nam około 80 000 złotych.
Dlatego ogłosiliśmy zrzutkę do 30 maja: https://zrzutka.pl/ksmv6p , przyjmujemy też bezpośrednie wpłaty na konto HROŚ: 23 93390006 0040 0400 0794 0001 (Bank Spółdzielczy w Olecku, oddział w Gołdapi).
POTRZEBUJEMY ZEBRAĆ na:
- zakup produktów i instalacja kompleksowa systemu energooszczędnego i ekologicznego oświetlenia muzeum 300m2 obiektu i gablot edukacyjnych. W tym: 90 energooszczędnych punktów świetlnych ( lampy zewnętrzne 25 szt. (recycling), lampy wewnętrzne (recycling) 15 szt., oświetlenie gablot energooszczędnymi taśmami LED (400 mb taśm + startery), gniazdka 17 szt., doświetlenie gablot i muzeum energooszczędnymi lampami punktowymi – 30 szt., 3 punkty zabezpieczenia p-poż, 1 punkt zabezpieczenia p-włamaniowego, położenie 2000 mb kabli energetycznych do instalacji 90 punktów energetycznych, montaż wyłączników prądu 10 (recycling), montaż skrzynki energetycznej, robocizna specjalistycznej firmy - RAZEM 30 000 zł.
Przygotowanie kompletu 25 specjalistycznych gablot o dużym gabarycie (ok. 2-3 m3) z recyclingu (szkło i drewno) – 22 500 zł.
Wykonanie powiększeń zdjęć i tablic edukacyjnych – 20 tablic x 300 zł, 5 makiet x 500 zł – razem 8500
Zakup brakujących desek podłogowych – 26 000 zł.

BYŁOBY SUPER, GDYBYŚCIE WSPARLI NAS TEŻ POMOCĄ FIZYCZNĄ (np. przy budowie lub instalacji wystaw) ALBO POPRZEZ PRZEKAZYWANIE EKSPONATÓW LUB ELEMENTÓW SCENOGRAFII (puszczańskie leśne ozdoby).
Miła będzie też pomoc na miejscu spotkania.

DZIĘKUJEMY WSZYTKIM, KTÓRZY NAS W JAKIKOLWIEK SPOSÓB WSPOMOGĄ. KAŻDA POMOC I KAŻDA ZŁOTÓWKA JEST WAŻNA.
POCZUJCIE, ŻE TO TAKŻE WASZE DZIAŁANIE I WŁĄCZCIE SIĘ W NIE. POWIADAMIAJCIE O TYM INNYCH.
Zapraszam do Republiki Ściborskiej.
Dariusz Morsztyn Biegnący Wilk 604 29 29 97

NAJWIĘKSZYCH OFIARODAWCÓW CHCEMY UHONOROWAĆ:
- min. 100 złotych – wpis na listę darczyńców
- min. 200 złotych – wpis na listę darczyńców i przekazanie specjalnej pamiątki
- min. 500 złotych – wpis na listę darczyńców, przekazanie specjalnej pamiątki, rodzinny bezpłatny pobyt w chacie traperskiej (weekendowy)
- min. 1000 złotych – wpis na listę darczyńców, przekazanie specjalnej pamiątki, rodzinny bezpłatny pobyt w chacie traperskiej (weekendowy )oraz stały, stały bezpłatny wstęp do zwiedzania muzeów Republiki Ściborskiej i rabaty na wszystkie nasze produkty
- min. 5000 zł – wpis na listę darczyńców, przekazanie specjalnej pamiątki, stały bezpłatny wstęp do zwiedzania muzeów Republiki Ściborskiej i rabaty na wszystkie nasze produkty, stałe bezpłatne nocowanie w chatach traperskich.

PROSIMY O WSPARCIE BUDOWY SPOŁECZNEGO MUZEUM RUCHU PUSZCZAŃSKIEGO I EKOLOGICZNEGO w Republice Ściborskiej na Mazurach. TO MIEJSCE NIECH STANIE SIĘ TEŻ TWOIM!Budujemy i przygotowujemy się do otwarcia absolutnie wyjątkowego społecznego muzeum. To projekt niekomercyjny i edukacyjny. Pracujemy n...

To już 11 lat!? Czas płynie szybko. Pamiętam nie tak dawno spotykaliśmy się w Łodzi, a potem w Zalesiu by wykuwać podwal...
14/05/2026

To już 11 lat!? Czas płynie szybko. Pamiętam nie tak dawno spotykaliśmy się w Łodzi, a potem w Zalesiu by wykuwać podwaliny tego czym stała się współczesna "Ręka Metody". Późniejszy czas to około 20 kursów kadry kształcącej i podharcmistrzowskich, kilkanaście różnych form kształceniowych, opinie do coraz to kolejnych reform w ZHP. Był to czas i mocno burzliwy, i spokojniejszy. Jak to w kole historii. Mam nadzieję, że zostawiliśmy w sercach i umysłach około 1000 instruktorów i instruktorek, którzy byli na naszych kursach, lub byli członkami naszej Wspólnoty, trwały ślad. Trudno powiedzieć jakie będą dalsze losy Ruchu. Zakładam, że nadal będzie działał u podstaw. Nadal mamy do wykonania misję, która się nie kończy. Z wiarą w lepsze jutro, życzę Wam wszystkim wytrwałości w poglądach, budowania własnej harcerskiej tożsamości, nieszablonowych pomysłów.

hm. Dariusz "Mors" Zajączkowski HR
Przewodniczący RPM "Ręka Metody"

ps. Pod postem zostawcie Wasze zdjęcie lub wspomnienie związane z RM.

Zakończyły się już zgłoszenia na kurs. Tym razem zgłoszeń trochę mniej niż ostatnio, ale nadal z niemal całego kraju. Ci...
27/04/2026

Zakończyły się już zgłoszenia na kurs. Tym razem zgłoszeń trochę mniej niż ostatnio, ale nadal z niemal całego kraju. Cieszymy się już na nasze czerwcowe spotkanie.
Lada moment komenda je przejrzy i prześle potwierdzenie przyjęcia.
Bądźcie czujni! ✋⚜️💚

Panta rhei... 🕯️🪔🕯️czas płynie nieubłaganie szybko. "Dobre duchy" umożliwiły Sikorowe wspominki z Jasnej Góry. W imieniu...
15/04/2026

Panta rhei... 🕯️🪔🕯️
czas płynie nieubłaganie szybko. "Dobre duchy" umożliwiły Sikorowe wspominki z Jasnej Góry. W imieniu rodziny zapraszamy mszę św. w sobotnie popołudnie, na żywo lub online.

szczegółowe informacje - na grafice

Msza święta w intencji taty na Jasnej Górze. Dziękujemy bardzo za ten gest wraz z rodziną. Dla tych, którzy chcą w niej uczestniczyć, jednak nie mogą dojechać, poniżej przesyłam link. Kod QR na grafice także przeniesie was do transmisji.

Transmisja na żywo: https://www.kaplica.nazywo.jasnagora.pl/

Mamy to! Pierwszy raz w tej części kraju!Na trójstyku województw lubelskiego, mazowieckiego i podlaskiego odbędzie się n...
20/01/2026

Mamy to! Pierwszy raz w tej części kraju!
Na trójstyku województw lubelskiego, mazowieckiego i podlaskiego odbędzie się nasz kolejny kurs podharcmistrzowski ⚜️💚🖐️. Gościć nas będzie stanica hufca Biała Podlaska. Zapisujcie termin, sprawdźcie jak dojechać i czekajcie kolejnych wiadomości. My już w trakcie przygotowań.
Na zdjęciu: malowniczy przełom Bugu, który w filmie "Nad Niemnem" grał tytułową rolę. ;)

za kilka dni odbędzie się zbiórka konstytucyjna na której wybierzemy nową komendę Ruchu i zaplanujemy kolejne działania....
18/02/2025

za kilka dni odbędzie się zbiórka konstytucyjna na której wybierzemy nową komendę Ruchu i zaplanujemy kolejne działania. Głos mają wszyscy członkowie, więc jeśli chcesz decydować, jeśli chcesz otrzymywać wsparcie - zgłoś się poprzez formularz rejestracyjny! Zapraszamy zwłaszcza absolwentów naszych kursów!

Link do zgłoszeń: https://www.rekametody.pl/dolacz-do-nas (jako osoba wprowadzająca wpisz znajomą osobę z RM - nie znasz nikogo wpisz "nie znam, ale poznam")

29/01/2025

Czuwaj!
Właśnie trwa konsultacja SSI, zapewne na skrzynki Waszych hufców trafił projekt z grudnia a także formularze do konsultacji. Czytam i nie wierzę własnym oczom - to o co walczyła pierwsza Komenda naszego Ruchu z hm. Jola Kreczmańska na czele (i wiele wiele innych osób - wymienianie zabrałoby baaaardzo dużo miejsca) właśnie zostaje "rozmontowywane". Nie będe się tu pochylać nad całym projektem - chyba, że taka potrzeba dyskusji się pojawi. A powinna bo SSI jest jednym z najważniejszych dokumentów w ZHP. Drodzy "Rękowcy" do brzegu - chcę zwrócić uwagę na fakt usunięcia punktu:
"7. Stosuje metodę harcerską w pracy z instruktorami" cytuję: "Pkt. 7 wypada, ponieważ METODA HARCERSKA JEST METODA WYCHOWAWCZĄ STOSOWANA CO DO ZASADY W PRACY Z DZIEĆMI (WYCHOWANKAMI), A NIE Z DOROSŁYMI"
Hallo, a co robimy na naszych kursach (sic!)
Jest tu jakaś potworna nieznajomość HSW i metody, która jest elementem niezbędnym i wynikającym z pierwszego. Treści zawarte w w HSW - sa niesione przez metodę to całe KNOW HOW harcerstwa.
Pytanie do twórców projektu - jak osoba dorosła, która przychodzi do harcerstwa, bez wcześniejszego przeżycia zrozumie o co chodzi w harcerstwie? Czy wrócimy do zajęć stolikowych, prezentacji o tym jak budować przeżyciowość, jak tworzyć obrzędowość, będziemy się uczyć metody z książek?
Zwracam się do Was "rękowców" dorosłych, którzy doświadczyli kształcenia z metodą, przez metodę i w metodzie - walczmy o to, żeby nam tego nie zabrano. Do dzieła, do formularzy! Czytajcie i komentujcie!
hm. Julita Stępień
https://gkzhp.sharepoint.com/sites/RadaNaczelnaZHP/SitePages/Konsultacje-nowelizacji-Systemu-Stopni-Instruktorskich.aspx?xsdata=MDV8MDJ8anVsaXRhLnN0ZXBpZW5AemhwLm5ldC5wbHxhMGEyMGM0MjMxN2U0NzVmMzZhNjA4ZGQzZWZlODJjMHxlMTM2OGQxZTM5NzU0Y2U2ODkzZGZjMzUxZmQ0NGRjZHwwfDB8NjM4NzM1OTg1MDU3NTE1MzUxfFVua25vd258VFdGcGJHWnNiM2Q4ZXlKRmJYQjBlVTFoY0draU9uUnlkV1VzSWxZaU9pSXdMakF1TURBd01DSXNJbEFpT2lKWGFXNHpNaUlzSWtGT0lqb2lUV0ZwYkNJc0lsZFVJam95ZlE9PXwwfHx8&sdata=OEMxd1VCQ2RmMXk0Y21rVVNIdWF0RHd6RVF6RzJEZzg5OURGNHpsa3ZKRT0%3d

W ostatnią niedzielę tegorocznego adwentu zapraszamy do lektury rozważania hm. Jolanty Łaby.Czy wiesz, z jakiego powodu ...
22/12/2024

W ostatnią niedzielę tegorocznego adwentu zapraszamy do lektury rozważania hm. Jolanty Łaby.

Czy wiesz, z jakiego powodu świętujesz?

Kolejna niedziela adwentu - GAUDETE.Niedziela radości.To dzisiaj Betlejemskie Światło Pokoju wędrując po drogach wojny i...
15/12/2024

Kolejna niedziela adwentu - GAUDETE.
Niedziela radości.

To dzisiaj Betlejemskie Światło Pokoju wędrując po drogach wojny i pokoju wreszcie rozlało swój blask na polskich ścieżkach.
Harcerskie media rozbrzmiewają radością i szumem akcji w oczekiwaniu, aż Światło z Betlejem przyjedzie, przyleci, przyjdzie do naszych miast.
W hufcach organizują się harcerki I harcerze, którzy będą to Światło przekazywać z rąk do rąk, aż trafi na nasze wigilijne stoły.

Czyny Światła są bardzo różne.
Wystarczy spojrzeć dookoła na realizujące się w naszych środowiskach działania.
Mamy sporo pomysłów.
Mimo różnych spraw i kłopotów dnia codziennego wszyscy w grudniu wytrwale wyciągamy ręce, nasze myśli i czyny w stronę Światła z Betlejem.

Chcę dzisiaj przypomnieć o wierności, która jest obliczem harcerskiej wytrwałości.

Jedna z instruktorek z Hufca Mińsk Mazowiecki opowiedziała mi o niej tak:

"Czym jest dla mnie wierność harcerskim ideałom?
Dołączyłam do ZHP jako bardzo zagubiona nastolatka. Nie miałam swojego miejsca ani nie wiedziałam do końca: kim jestem, ani jak chcę żyć. Harcerstwo ukształtowało mnie. Dzięki ideałom, które mi pokazano zrozumiałam co jest dla mnie ważne i jakim człowiekiem chcę być.
Niestety (a może i na szczęście) szybko zrozumiałam, że ludzie-ideały nie istnieją. Ale to mi nie przeszkadziło w dążeniu do wartości w mojej codzienności.
Bo to właśnie one pomagają w rozpoznaniu, w jakim kierunku chcę podążać. Dla niektórych mogłoby się to wydawać szaleństwem: podążanie za nieosiągalnym ideałem, że to jest jak bycie w błędnym kole.
Dla mnie jest to wartością, próbą sił, ale i szansą, aby nie zagubić się i żyć w zgodzie ze sobą. Z ideałami, na które dobrowolnie się zgodziłam składając Przyrzeczenie Harcerskie i powtarzając je wiele lat później."

Wytrwałość to zaleta i cecha charakteru wypływająca z pracy nad sobą. Można pielęgnować ją poprzez czyny pełne wierności ideałom harcerskim.
Wytrwałość podobna jest do Światła, które troskliwie chronione przed wiatrem, podtrzymywane przez strażników, nieustannie oświetla drogę i rozprasza ciemnosci.

Światło z Betlejem jest mocą i źródłem naszej wiernej i silnej wytrwałości. Niech nam przypomina o wierności w służbie Bogu i ludziom. Tym, którzy stoją obok mnie i proszą o pomoc lub milczą, bo nie potrafią poprosić.

Dzisiaj zachęcam Cię do wierności.
Nawet jeśli czasami jest zimno i ciemno na drodze harcerskich ideałów - podaj rękę komuś obok.
Idźmy razem. Wytrwale.

Niech Światło z Betlejem rozświetla nasze czyny. Pozostańmy wierni.

P.S. Rozważania piszę w drodze.
Zdjęcie zrobiłam tydzień temu podczas instruktorskiego ogniska, na którym Druhna Eliza podzieliła się ze mną refleksją o wierności. Mam nadzieję, że ten żar zainspiruje nas wszystkich.

Pozdrawiam serdecznie
hm. Jolanta Łaba HR

01/12/2024

Zapraszamy na adwentowe rozważania hm. Jolanty Łaby.
Dzis - w pierwszy dzień adwentu zaprasza nas do podjęcia Czynów Światła.
Zajrzyjcie do wydarzeń Ręki Metody.
I podejmijmy razem to wyzwanie!

Jest połowa listopada i mamy (wstępny, +/- 1 dzień) termin następnego kursu podharcmistrzowskiego 🖐⚜️💚 . Data na grafice...
14/11/2024

Jest połowa listopada i mamy (wstępny, +/- 1 dzień) termin następnego kursu podharcmistrzowskiego 🖐⚜️💚 . Data na grafice. Miejsce: baza hufca ZHP Białystok w Borkach (Puszcza Knyszyńska🌲🌲).
Zapisujcie terminy! Pilnujcie kolejnych informacji.

ps. tym razem jako eksperyment 👩‍🔬💥👨‍🔬 poszukujemy 3-4 osób kadry wspierającej kształcenie. Wymagania: stopień phm., doświadczenie w kursach instruktorskich (chyba, że....), OKK - wskazana, acz jeśli nie masz - postaramy się pomóc ją zdobyć lub znaleźć funkcję na kursie do której jej nie potrzebujecie. Link do zgłoszeń w Forms pojawi się w najbliższym czasie. Zaintrygowani??

Adres

Bohaterów Westerplatte 27
Zielona Góra
65-034

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Ręka Metody umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Ta Organizacja

Wyślij wiadomość do Ręka Metody:

Udostępnij