Ekspedycja 404

Ekspedycja 404 Grupa naukowa ds. terenów zdegradowanych i zanieczyszczonych. Organizujemy spotkania, warsztaty, konsultacje.

Przyświeca nam rzetelność, niezależność i transparentność. Ekspedycja 404 to niezależna grupa specjalistów z dziedzin ochrony środowiska, chemii, geologii i gospodarki odpadami, działająca jako pomost między administracją publiczną a obywatelami. Nasza wiedza ekspercka pozwala nam zadawać precyzyjne, merytoryczne pytania w kwestiach technicznych i środowiskowych, które mają kluczowe znaczenie dla

społeczności lokalnej. Jako zespół ekspertów:
- Uczestniczymy w spotkaniach z władzami, gdzie reprezentujemy interes społeczny, wykorzystując naszą specjalistyczną wiedzę
- Monitorujemy i analizujemy działania dotyczące skażeń środowiskowych
- Informujemy społeczeństwo o postępach i rezultatach prowadzonych działań
- Doradzamy w kwestiach związanych z ochroną środowiska i gospodarką odpadami

Obecnie szczególnie skupiamy się na sytuacji w Przylepie po tragicznym pożarze składowiska odpadów w 2023 roku. Jako mieszkańcy tego regionu, dzielimy obawy naszej społeczności i chcemy aktywnie uczestniczyć w procesie rozwiązywania problemów związanych z tym zdarzeniem. Zależy nam na bezpieczeństwie i dobru naszego wspólnego środowiska. Działamy w sposób całkowicie niezależny, nie będąc związani z żadną opcją polityczną. Naszym celem jest merytoryczna ocena sytuacji i wypracowywanie skutecznych rozwiązań poprzez dialog oparty na wiedzy eksperckiej. Zapewniamy również regularny dostęp do informacji o postępach w rozwiązywaniu problemów środowiskowych. Zapraszamy do śledzenia naszych działań wszystkich zainteresowanych ochroną środowiska i bezpieczeństwem ekologicznym naszej społeczności.

Potencjalne zanieczyszczenie strumyka Leśnik na Ochli gilfosatem. Nie uwierzymy w wersję, że ktoś od tak przedzierał się...
13/06/2026

Potencjalne zanieczyszczenie strumyka Leśnik na Ochli gilfosatem. Nie uwierzymy w wersję, że ktoś od tak przedzierał się przez zarośla żeby rzucić tam puste opakowanie.

Co miało już się wlać to wlało. Niewiadomo ile to tam leży? Miesiące? Lata? Ile by to nie było to wściekłość na bezkarność za dewastację naszych rzek pozostał.

Zgłoszenie do WIOŚ wysłałe.

   ... 🇵🇱 🇵🇱 🇵🇱
12/06/2026

... 🇵🇱 🇵🇱 🇵🇱

Aleje przydrożne są nie tylko piękne. Mają też wartość dla obronności państwa!

Doświadczenia z wojny w Ukrainie wskazują, że dojrzałe zadrzewienia wzdłuż szlaków komunikacyjnych mogą stanowić wartościowy element ochrony wojsk i sprzętu.

Pnie i korony drzew ograniczają obserwację optyczną, rozbijają sylwetki pojazdów oraz ułatwiają ich ukrycie przed rozpoznaniem naziemnym i powietrznym.

Zadrzewienia mogą również wspomagać instalowanie siatek antydronowych.

Usuwanie wielokilometrowych szpalerów drzew oznacza bezpowrotną utratę naturalnych osłon terenowych, których odtworzenie wymaga dziesięcioleci. W warunkach współczesnego konfliktu zbrojnego elementy te mogą zwiększać szanse przetrwania wojskowych kolumn transportowych oraz utrudniać ich wykrywanie i identyfikację.

Dlatego będziemy apelować do MON, aby uwzględnić znaczenie alei przydrożnych dla obronności. W ostatnich tygodniach była mowa o przeznaczeniu pół miliarda złotych na renaturyzację terenów przygranicznych, aby wykorzystać naturalne uwarunkowania terenu do celów obronnych. Czas dostrzec, że także aleje przydrożne mogą stanowić element tak rozumianej odporności państwa.

Przypominamy, że do jutra trwa głosowanie w Budżecie Obywatelskim! O naszym już pisaliśmy wcześniej: chcemy stworzyć ser...
08/06/2026

Przypominamy, że do jutra trwa głosowanie w Budżecie Obywatelskim! O naszym już pisaliśmy wcześniej: chcemy stworzyć serię tablic opowiadających historię naszych rzek, stawów i mokradeł. Zainteresowanie najbliższą przyrodą zaczyna się najczęściej przypadkiem. Chcemy temu przypadkowi pomóc.

https://zielonagora.konsultacjejst.pl/budzet-obywatelski -projektow

08/06/2026

Adrian jest hydrologiem i działa z nami już od ponad pół roku. To on przygotowywał nam mapy do projektu Kroniki Zielonogórskich Rzek, robił modelowanie do renaturyzacji Śląskiej Ochli, opowiadał o rzekach w radiu i na livestreamie podczas Parady Odrzańskiej i pomagał w inwentaryzacji starolasów. Czas iść krok dalej i od teraz będzie mi pomagał w tworzeniu postów i filmów w social mediach.

Kamil jest filozofem z przyrodniczym tłem. Nasze drogi przecięły się już wcześniej odnośnie sprawy toksycznego stawu w Mirocinie Dolnym. Teraz chce działać z nami. Jest naukowcem, ma cierpliwość do pisania długich artykułów, zna kożuchowskie lasy na wylot i ma dzikość w sercu. Takich ludzi nam potrzeba w Ekspedycji 404.

Jak są zanieczyszczane nasze rzeki? Dlaczego nieczystości wlewane są podczas opadów? O tym posłuchacie w audycji w Radiu...
04/06/2026

Jak są zanieczyszczane nasze rzeki? Dlaczego nieczystości wlewane są podczas opadów? O tym posłuchacie w audycji w Radiu Zachód:

https://zachod.pl/1495397/bocian-wojtek-uratowany-przez-ornitologa/

Mówiliśmy między innymi o:

• trudnej sytuacji prawnej związanej z brakiem obowiązku regularnego badania CO tak na prawdę opuszcza oczyszczalnie ścieków 🔬

• relacji z naszych wypraw - szczególnie tych gdzie rzekami płynęły detergenty, ścieki i surfaktanty. 🏭

• co każdy z nas może (i nie może) zrobić dla poprawienia wody w swojej okolicy 🔎

• naszym pomyśle stworzenia monitoringu wody na Środkowej Odrze - nie porzucamy tego planu, a powoli powoli idziemy do przodu 🏞️

W tym krótkich tygodniu zajęć udało nam się jednak zawitać w Zespole Edukacyjnym nr 4 w Zielonej Górze by kontynuować na...
03/06/2026

W tym krótkich tygodniu zajęć udało nam się jednak zawitać w Zespole Edukacyjnym nr 4 w Zielonej Górze by kontynuować naszą opowieść o zielonogórskich stumieniach, strugach, rowach i kanałach.

Projekt realizowany dzięki finansowemu wsparciu Miasto Zielona Góra.

CZAS Zielonej Góry Radio Zielona Góra

Mamy świetną wiadomość. Nasz projekt znalazł się na tegorocznej liście zadań w Budżecie Obywatelskim Miasto Zielona Góra...
28/05/2026

Mamy świetną wiadomość.

Nasz projekt znalazł się na tegorocznej liście zadań w Budżecie Obywatelskim Miasto Zielona Góra.

Nie obyło się bez przeszkód. Ostatecznie musieliśmy go nieco okroić ale mimo wszystko myślimy, że przyczyni się to do budowania świadomości przyrodniczej zielonogórzan i znajomości swojego dziedzictwa przyrodniczego.

Głównym założeniem jest stworzenie siedmiu (z planowanych 17!) edukacyjnych tablic informacyjnych dotyczących zielonogórskiej przyrody oraz lokalnej historii.

Tabliczka w Barcikowicach opowie historie rzeki, i to nie byle jakiej, a Śląskiej Ochli, tabliczka w Ługowie zdradzi nam czym są potorfia i rośliny torfowiskowe, natomiast tabliczka w Parku Poetów przedstawi nam bliżej zaczarowany świat krenalu czyli ekosystemu źródlisk.

Dlaczego uważamy, że warto oddać głos właśnie tam? Wiele osób mija codziennie cenne przyrodniczo strumyki oraz obszary chronione, nie znając ich nazwy ani kluczowej roli, jaką pełnią w retencji wody i ochrony bioróżnorodności miasta. Proponowane tablice wypełnią lukę tożsamościową, przywracając pamięć o dawnych nazwach historycznych oraz naturalnych funkcjach terenów, które kształtowały krajobraz miasta przez wieki.

+ dopilnujemy by treści zostały stworzone przez specjalistów a nie AI :)

Projekt nr 46
Dziedzictwo przyrodnicze Zielonej Góry - historia i współczesność

https://zielonagora.konsultacjejst.pl/budzet-obywatelski -projektow

3% dla Nauki — 100% dla Polski 🇵🇱 🇵🇱 🇵🇱
28/05/2026

3% dla Nauki — 100% dla Polski 🇵🇱 🇵🇱 🇵🇱

26/05/2026

Z Głogowem same dobre wspomnienia. Postindustrialna regeneracja ekosystemu w swojej najlepszej postaci.

Adres

Zielona Góra

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Ekspedycja 404 umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij