11/11/2025
Koleżanki i Koledzy,
Przyjaciele ZMW,
Grudzień to piękny czas – pełen rodzinnych spotkań i świątecznej magii. Dla Związku Młodzieży Wiejskiej jest to miesiąc szczególny pod wieloma względami. Co roku spotykamy się na uroczystej Radzie Krajowej, a także podczas spotkań wigilijnych w gronie obecnych i byłych działaczy ZMW. Grudzień ma również wyjątkowe znaczenie historyczne – to właśnie 45 lat temu, dzięki iskrze ruchu solidarnościowego, odrodził się niezależny Związek Młodzieży Wiejskiej. Był to długo wyczekiwany przejaw wolności i samorządności młodzieży z obszarów wiejskich.
Chcąc upamiętnić ten czas, pragniemy spotkać się i wysłuchać historii bezpośrednio od świadków tamtych wydarzeń, które mogą stać się inspiracją dla obecnych pokoleń. Przede wszystkim jednak chcielibyśmy, by był to moment wspólnego świętowania w gronie naszej wielkiej, związkowej rodziny. Liczymy, że jak najwięcej członków Związku Młodzieży Wiejskiej z różnych zakątków kraju przyjedzie, by wspólnie rozmawiać, wspominać i dzielić się doświadczeniami.
Wiemy, że wielu naszych dawnych działaczy pełni dziś odpowiedzialne funkcje i ma liczne obowiązki, jednak wierzymy, że Jubileusz będzie okazją do ponownego zjednoczenia i wspólnego spędzenia czasu.
Podczas grudniowego spotkania chcemy zainaugurować obchody 100-lecia Związku Młodzieży Wiejskiej, a także powołać Instytut Solarza – statutowe ciało doradcze, złożone z byłych i obecnych działaczy ZMW. Tak jak przedwojenne „Wici” rozwijały się przez lata, by ostatecznie skonsolidować się w 1928 roku, tak i my pragniemy rozpocząć nasze obchody już teraz – by w kolejnych latach organizować regionalne spotkania pokoleń, zbierać materiały do wydawnictw i nagrań, oraz wspólnie celebrować rocznice ważne z punktu widzenia historii Związku i jego przyszłych pokoleń.
Pamiętajmy, że to, co od zawsze łączyło Związek Młodzieży Wiejskiej, to wspaniała, niemal rodzinna więź między członkami oraz głębokie przywiązanie do historii i tradycji. Wierzymy, że również tym razem spotkamy się w tym duchu.
Serdecznie zapraszamy na Jubileusz 45-lecia Odrodzenia Związku Młodzieży Wiejskiej, który odbędzie się 5 grudnia o godzinie 11:00 w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi.
Z koleżeńskim pozdrowieniem,
Szymon Migoń
Prezes Zarządu Krajowego ZMW