W dniu 10 października 1969 roku z inicjatywy sołtysa wsi Zaścienie Kazimierza Jankowskiego oraz ówczesnego Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Wołominie kapitana Czesława Trzcińskiego odbyło się pierwsze zebranie organizacyjne, na którym to 39 mężczyzn wyraziło dobrowolną zgodę na wstąpienie w szeregi Ochotniczej Straży Pożarnej w Zaścieniach. Komenda Powiatowa Straży Pożarnych pr
zekazała pierwszy sprzęt pożarniczy: wóz konny, motopompę, węże, odzież ochronną itp. Jeszcze w 1969 roku ze składek mieszkańców zakupiono plac pod budowę remizy OSP i zaraz zaczęto gromadzić materiały budowlane. By pozyskać pieniądze strażacy podejmowali szereg inicjatyw między innymi organizowali zabawy taneczne, z których dochód był przeznaczany na zakup materiałów budowlanych. Lata 1972-1975, to czas wykonywania prac przy budowie i zagospodarowaniu strażnicy. Przy okazji padła propozycja, by na oddanie remizy zorganizować wielkie święto związane z nadaniem sztandaru /Akt Nadania Sztandaru z dnia18-05-1975 r./ i oddaniem drogi asfaltowej do użytku. Należy tu stanowczo podkreślić, że prawie wszystkie prace wykonywane były przez strażaków i ich rodziny w czynie społecznym. Członkowie OSP w tym czasie nie zapominali o zadaniach szkoleniowych i ratowniczych. Na zawodach rejonowych zdobywają czołowe miejsca. Na lata następne Zarząd OSP nakreślił następujące zadania:
- rozbudowa organizacji,
- prowadzenie działalności zapobiegawczej,
- współpraca z organizacjami politycznymi, społecznymi i gminą,
- prowadzenie szkoleń,
- udzielanie pomocy i ratunku w czasie pożarów i klęsk żywiołowych,
- rozwijanie wśród członków stowarzyszenia zamiłowania do pracy społecznej,
- polepszenie zaopatrzenia wodnego poprzez wybudowanie zbiornika do celów gaśniczych,
- powołanie Młodzieżowej Drużyny Żeńskiej. W tych latach pozyskano samochód pożarniczy NYSA, który w niedługim czasie wymieniono na ŻUKA. Uroczystość wręczenia sztandaru i oddania do użytku drogi asfaltowej oraz strażnicy zbudowanej w czynie społecznym, odbyła się w dniu 18 maja 1975 r. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych, którzy w swych wystąpieniach wyrazili wielkie uznanie dla działalności OSP Zaścienie. Kolejne lata, to działania związane z ogrodzeniem placu, pracami wykończeniowymi wewnątrz budynku, pozyskiwaniem coraz to nowszego sprzętu, wozów bojowych, ubrań ochronnych oraz szkolenia. Co roku odbywały się zebrania sprawozdawcze, zmieniał się także skład Zarządu OSP. wraz z zaniechaniem organizowania zabaw tanecznych, postanowiono przeznaczyć część strażnicy na kaplicę, ze względu na odległość do kościoła /7 km./ i wiek niektórych mieszkańców. Wraz z tym postanowieniem wyzwala się wiele pozytywnych inicjatyw społecznych takich jak budowa ołtarza, robienie ławek, postawiono również przydrożny krzyż. Jesienią tegoż roku Ordynariusz Diecezji Warszawsko-Praskiej Biskup Kazimierz Romaniuk wyświęca kaplicę i od tamtej pory po dzień dzisiejszy co niedziele i święta odbywają się msze święte, na które oprócz mieszkańców Zaścień przybywają ludzie z okolicznych wiosek. Budynek w międzyczasie zmienił diametralnie swój wygląd zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Nie sposób wszystkiego wyliczyć, ale wspomnieć należy o większych zmianach takich jak:
- wymiana całej konstrukcji dachowej ze stropodachu na dwuspadowy poryty blachą,
- wymiana okien z drewnianych na plastikowe,
- wymiana drzwi z drewnianych na metalowe,
- odnowienie wnętrz – gipsowanie i malowanie,
- ułożenie terakoty w garażach i glazury w magazynku i kuchni,
- wygospodarowanie kącika sanitarnego,
- ułożenie kostki na chodniku i parkingu. Na dzień dzisiejszy OSP posiada w wyposażeniu samochody pożarnicze: średni Star 200 S /GBM/ oraz lekki Żuk. Wykorzystali każdą okazję, by doposażać jednostkę poprzez zakupy z dotacją nowego sprzętu: piła do drewna, motopompa pływająca, motopompa półszlamowa, agregat prądotwórczy, radiotelefon i inne akcesoria oraz wyposażenie strażaków. OSP skupia w swych szeregach 28 czynnych, przeszkolonych członków. Zadbano również o regulację prawną jednostki. OSP posiada KRS, NIP, REGON, uregulowaną własność placu i budynku. Kontrole z zewnątrz zawsze wypadały pozytywnie. W 2009 r. obchodziła 40 lecie powstania OSP, ale główne uroczystości połączone z przekazaniem nowego sztandaru dla jednostki zaplanowane zostały na dzień 10 października 2010 roku.