Sympatycy Stowarzyszenia Suozun

Sympatycy Stowarzyszenia Suozun Upamiętnienie wszelkimi dostępnymi środkami ofiar nienawiści ukraińskich nacjonalistów. Ocalenie od zapomnienia prawdy o rozmiarach popełnionych zbrodni.

http://www.suozun.org

Cele i środki działania Stowarzyszenia

Upamiętnienie wszelkimi dostępnymi środkami ofiar nienawiści ukraińskich nacjonalistów, w szczególności ofiar ludobójczych zbrodni popełnionych od pierwszych dni wojny we wrześniu 1939 roku na ówczesnym obszarze Państwa Polskiego, aż do ustania zorganizowanej zbrodniczej działalności nacjonalistów ukraińskich kilka lat po wojnie na obe

cnym terytorium państwa. Ocalenie od zapomnienia prawdy o rozmiarach popełnionych zbrodni i stosowanych metod eksterminacji. Przyczynienia się do upowszechnienia wiedzy o ideologicznych korzeniach ukraińskiego nacjonalizmu, jego związkach z hitleryzmem oraz o rodowodzie Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii. Przeciwstawianie się uogólnieniom, które prowadzą do fałszywego obrazu dążeń narodowych Ukraińców, utożsamiania z tymi dążeniami działalności Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Wskazywanie niebezpieczeństw bezkrytycznej pochwały zbrodniczej ludobójczej przeszłości odradzającej się ideologii nazizmu, jej rozpowszechniania i związanych z tym zagrożeń dla powstającej państwowości ukraińskiej. Przeciwdziałanie wrogiej propagandzie przeciwko Narodowi Polskiemu w kraju i poza granicami, prowadzonej przez zorganizowane, działające legalnie i nielegalnie ośrodki nacjonalizmu ukraińskiego. Wskazywanie winnych popełnionych zbrodni i zawiadamianie o tym organów powołanych do ścigania zbrodniarzy. Udzielanie pomocy pokrzywdzonym w dochodzeniu swych praw, w dochodzeniu do ukarania winnych dokonanych zbrodni.

„UKRAIŃCY ZWYCIĘŻĄ W III WOJNIE ŚWIATOWEJ”?„PANTEON UKRAIŃSKICH BOHATERÓW” zainicjowali obywatele Ukrainy narodowości ży...
16/06/2026

„UKRAIŃCY ZWYCIĘŻĄ W III WOJNIE ŚWIATOWEJ”?

„PANTEON UKRAIŃSKICH BOHATERÓW” zainicjowali obywatele Ukrainy narodowości żydowskiej. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński i szef jego Biura, Kyryło Budanow. Jak na ironię, gdyby plany ustrojowe pierwszego przeniesionego do panteonu „bohatera”, wodza OUN Andrija Melnyka, zostały zrealizowane, Zełeński i Budanow nie mogliby zająć swoich stanowisk, ba, jako Żydzi nie uzyskaliby (gdyby w ogóle żyli) nawet obywatelstwa Ukrainy.

ILUSTRACJA nr 1:

„Gratulacje dla szanownego Kyryła Budanowa z okazji 40. urodzin i nowego, bardzo ważnego stanowiska dla Ukrainy! Kabała i nasze święte księgi nauczają, że czterdziestka to wiek prawdziwego zrozumienia, głębokiej mądrości i wewnętrznej dojrzałości. To czas, w którym człowiek prawdziwie realizuje swoją misję i powołanie. Kyryło Budanow to mądry i silny człowiek, obdarzony wieloma darami. W tym momencie rozpoczął się nowy etap w jego życiu – czas nowego rozwoju duchowego i zawodowego. W imieniu mojej rodziny i społeczności żydowskiej Ukrainy życzę mu dobrego zdrowia, radości i zwycięstwa. Niech Wszechmogący zawsze będzie z nim, prowadzi go właściwą ścieżką i pomaga mu z powodzeniem wypełniać wszystkie jego obowiązki. Chwała Ukrainie!”

Źródło fotografii i cytowanego tekstu: post na X naczelnego rabina Ukrainy.

ŻYDOM DO SS „GALIZIEN” WSTĘP BYŁ WZBRONIONY

ILUSTRACJA nr 2: Tłumaczenie z języka ukraińskiego:

Jewhen Czepeljański

28 kwietnia

Ciągłość pokoleń Ukraińskich Ochotników.

W czasie Drugiej Wojny Światowej Ukraińcom nie udało się zdobyć Państwowości oraz zwycięstwa w Drugich Wyzwoleńczych Zmaganiach, ale nasi sławni Dziadkowie walczyli o wolność na zawsze wzmacniając Ducha Narodu.

Ukraińcy zwyciężą w Trzeciej Światowej, niszcząc doszczętnie satanistyczną moskwę [sic]. Dla przyszłości.

28 kwietnia 1943 roku została utworzona sławna Ukraińska Dywizja Waffen SS „Hałyczyna” [„Galizien”]!

Chwała Bohaterom!

Ciągłość pokoleń ukraińskich ochotników

„Jewhen Czepeljański, dowódca kompanii im. UWO Konowalca, nie mógł się powstrzymać od nazwania dzisiejszych ukraińskich żołnierzy spadkobiercami Dywizji Waffen-SS „Galizien”, powołując się na rzekomą „ciągłość pokoleń”.”

Zrzut ekranu i cytowany tekst: Marta Hawryszko, Facebook.

ILUSTRACJA nr 3:

Tłumaczenie z języka niemieckiego: „Gott mit uns” = „Bóg z nami”. Bóg z neonazistami?

„To nie tylko naruszenie ducha ukraińskich ustaw o pamięci z 2015 roku. To prezent w świątecznym opakowaniu dla kremlowskiej propagandy.
Ale najwyraźniej wszystko ma być w porządku, bo Naczelny Dowódca jest Żydem. Prawda?”

Fotografia i cytowany tekst: Marta Hawryszko, Facebook.

OUN CHCIAŁA ZMIENIĆ REZULTATY II WOJNY ŚWIATOWEJ?

Jeśli tak (przebieg granic chciała zmienić na pewno), to Grupa Operacyjne „Wisła” na to nie pozwoliła.

W 1947 roku OUN jeszcze kontynuowała beznadziejną walkę; tak jakby wciąż chciała odwrócić niekorzystną dla niej klęskę nazistowskich Niemiec. Sugestię taką wzmacnia obecność Niemców w szeregach UPA. To już historia. A współczesność?

UKRAINA MA SWOJĄ WŁASNĄ „ARMIĘ WŁASOWA”?

Dowódca Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego walczącego po stronie Ukrainy używając naszywki ROA wydaje się kontynuować tradycje Rosyjskiej Armii Wyzwoleńczej, czyli rosyjskiej formacji rosyjskich kolaborantów Hitlera.

Gdybym nie wiedział na pewno, że to Federacja Rosyjska napadła na Ukrainę, a nie odwrotnie, to miałbym wrażenie, że kierownictwo polityczne w Kijowie pragnie rewanżu za nieudaną inwazję Hitlera na Związek Radziecki. Analogia dla prezydenta Zełenskiego raczej nieprzyjemna...

ILUSTRACJA nr 4:

„W dzisiejszych czasach, podczas gdy Ukraińcy oddają hołd krewnym zamordowanym przez nazistów i tym, którzy zginęli w walce z nimi, dowódca RDK (Rosyjskiego Ochotniczego Korpusu) neonazista Denis „Biały Król” Kapustin, dopieszczany przez HUR (zarząd ukraińskiego wywiadu wojskowego), obnosi się z naszywką Armii Własowa – kolaborantów, służących Hitlerowi.
Ukraina dała rosyjskim neonazistom broń, pieniądze, wsparcie medialne i paszporty. Teraz rosyjscy neonaziści kpią z pamięci Ukraińców poległych w II wojnie światowej, nazywając siebie „obrońcami” Ukrainy.
Kiedy wreszcie skończy się ten krwawy cyrk z nazistowskimi dekoracjami finansowanymi z pieniędzy Unii Europejskiej?”

Fotografia i cytowany tekst: Marta Hawryszko, Facebook.

SCHWYTANY 16.06.1947 – ROZSTRZELANY 28.08.1948

Mowa o członku ludobójczej OUN, Eustachym Brewce, pseudonim „Kłym”, który wpadł żywy w ręce żołnierzy Grupy Operacyjnej „Wisła”. W UPA pełnił rolę „politruka” w sotniach kolaborantów Hitlera – kolejno –„Hromenki”, „Łastiwki” i „Kryłacza”. Na przesłuchiwaniach „sypał”.

Zachowując w pamięci powyższe fakty, przejdźmy do lektury kolejnego meldunku nr 47 z cyklu KRONIKI WISŁY.

DOKUMENT ARCHIWALNY

IPN Rz 072/1, t. 113, k. 119-120. Rękopis w języku polskim.

IPN Rz 072/1, t. 113, k. 119. Strona 1.

„Rzeszów, 17.06.1947 r.

Do Gabinetu Ministra Bezpieczeństwa Publicznego.

Meldunek sytuacyjny nr 47

za dzień 16.06.1947 r. […]

Akcja wojska:

zabito bandytów 1

ujęto z bronią 6

aresztowano podejrzanych 45.

Zdobyto:

RKM 3

karabinów 2

automatów 1

granatów 4

bagnetów 1

lornetek 1

mąki pszennej 500 kg.

Zniszczono bunkrów 10.

3 pułk piechoty w dniu 16 bieżącego miesiąca w miejscowości Wierzbica 9414 przeprowadził operację, w wyniku której ujęto dotychczas 3 bandytów z bronią oraz 5 ujęto podejrzanych o współpracę, zdobyto 3 RKM, 1 kb, 3 granaty.

Oddziały 14 pułku piechoty, operując w rejonie Kryłów (1812), Czerniczyn (2804), ujęto 18 podejrzanych o współpracę z bandami.

Grupa operacyjna G.O. 3 Dywizji Piechoty dnia 16 bieżącego miesiąca w rejonie wsi Siedliska (7282), Hrebenne (7484), wykryła 5 bunkrów, w których znaleziono 500 kg mąki”

IPN Rz 072/1, t. 113, k. 120. Strona 2.

„oraz zatrzymano 22 osoby podejrzane o współpracę z bandami.

Dnia 14 bieżącego miesiąca zasadzka rezerwy brygady w rejonie (5208), gdzie poprzednio znajdował się szpital „Beskid”, zabiła 1 bandytę, wyżej wymieniony bandyta był sanitariuszem w szpitalu „Beskid” pod pseudonimem „Pomsta”.

10 pułk piechoty w rejonie Żary (7650) wykrył 5 bunkrów, które zostały zniszczone, oddziały, które przeprowadzały przeczesanie lasu na wschód od Jabłonica Ruska (0686) złapały 2 bandytów.

36 pułk piechoty złapał 1 bandytę z bandy „Burłaki” i zdobył 1 kb.

4 pułk piechoty złapał zastępcę dowódcy sotni „Kryłacza” pseudonim „Kłym”, zdobył pistolet.

W dniu dzisiejszym odprawiono 5 transportów, w nich ludzi 1668.

[…]”

PŁACILI KRWIĄ ZA GRANICE I TERYTORIA POLSKIWiosną 1945 r. żołnierze polscy szli dobijać niemieckich nazistów oraz ich uk...
15/06/2026

PŁACILI KRWIĄ ZA GRANICE I TERYTORIA POLSKI

Wiosną 1945 r. żołnierze polscy szli dobijać niemieckich nazistów oraz ich ukraińskich kolaborantów.

Wiosną 1947 r. ci sami żołnierze, którzy uniknęli śmierci lub kalectwa w walce z nazizmem, jako Grupa Operacyjna „Wisła” szli dobijać banderowskich ludobójców oraz ich niemieckich sojuszników.

W dniu 15.06.1947 r. w walce z niedobitkami nazistowskich kolaborantów, którzy przemocą wcielili do UPA wielu ukraińskich wieśniaków, zginęło 8 żołnierzy Wojska Polskiego, weteranów wojny z nazizmem. Na rzecz kogo „potępiają” ich różni „sygnatariusze”, na rzecz uczestnika Holokaustu Jarosława Kociołka?

ILUSTRACJA nr 1: Żołnierze Wojska Polskiego, uczestnicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. Dwa lata po kapitulacji III Rzeszy dopełniali zwycięstwa, pędząc po lasach ukraińskich kolaborantów Hitlera, a także już nielicznych, pozostających w UPA Niemców.

Fotografia: Krzysztof Podgórski, Facebook.

ILUSTRACJA nr 2: Pamięć o tym, za co płacił własną krwią ten polski żołnierz, dzisiaj jest „oddawana” bez walki. Neonaziści zbrojeni przez Unię Europejską otwarcie i bezkarnie wzywają do upamiętniania żołnierzy nazistowskich, a my sami mamy usuwać z pamięci naszych rodaków, zdobywców Berlina?

Fotografia: Krzysztof Podgórski, Facebook.

GLORYFIKACJA NAZISTOWSKICH ZBRODNIARZY – POCZĄTEK NA UKRAINIE

ILUSTRACJA nr 3:

„Dziś, 9 maja, rosyjski neonazista, były ideolog Azowa, a obecnie bojownik Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego, a zarazem obywatel Ukrainy, Aleksiej Lowkin, zachęca swoich fanów do wysłuchania utworu gloryfikującego „zapomnianych bohaterów” wojny, którzy nosili Żelazne Krzyże.”

Zrzut ekranu i cytowany tekst: Marta Hawryszko, Facebook.

ILUSTRACJA nr 4: Międzynarodówka nazistowska? Rosjanin Lowkin z lewej, Ukrainiec Biłećkyj z prawej. Szef uważanego za neonazistowski Azowa i były „ideolog” tego ruchu. Gloryfikują nazistowskich żołnierzy?

„Ci sami „bohaterowie” byli odpowiedzialni za śmierć 27 milionów mieszkańców ZSRR, w tym 10 milionów Ukraińców. Ich gloryfikowanie na Ukrainie jest przestępstwem.
Przypomnę, że to sam Lowkin niedawno otworzył wystawę poświęconą Rosyjskiemu Korpusowi Ochotniczemu w Muzeum Wojny przy Pomniku Ojczyzny w Kijowie. Ironia, prawda?”

Fotografia i cytowany tekst: Marta Hawryszko, Facebook.

Zachowując w pamięci powyższe fakty, przejdziemy do lektury kolejnego meldunku nr 46 z cyklu KRONIKI WISŁY.

DOKUMENT ARCHIWALNY

IPN Rz 072/1, t. 113, k. 117-118. Rękopis w języku polskim.

IPN Rz 072/1, t. 113, k. 117. Strona 1.

„Rzeszów, 16.06.1947 r.

Do Gabinetu Ministra Bezpieczeństwa Publicznego.

Meldunek sytuacyjny nr 46

z dnia 15.06.1947 r. […]

Akcja wojska:

zabito bandytów 14

ujętych z bronią 16

aresztowano podejrzanych 8.

Zdobyto:

RKM 4

automatów 4

karabinów 12

garłaczy 1

SWT 1

rusznic przeciwpancernych 1

koni 4.

Zniszczono bunkrów 8.

W wyniku walki z bandą „Kryłacza” 1 pułk piechoty zabił 12 bandytów, batalion KBW zabił 2 bandytów. 4 pułk piechoty ujął 3 bandytów z sotni „Łastiwki”, zdobyto broni, przez 1 pułk piechoty 2 RKM, 2 PPSZ, 5 kbk. Straty własne 8 zabitych, 10 rannych, straty broni 1 pułk piechoty 1 RKM, 4 PPSZ, 4 kbk. W batalionie KBW zostało uszkodzonych 4 RKM.

W rejonie Borowica (0694) 1 pułk piechoty ujął 2 bandytów z sotni „Kryłacza”, zdobyto 1 kbk.

36 pułk piechoty w rejonie Berezka (9400) ujął 1 bandytę z sotni „Kryłacza” oraz posterunek MO w Gołuszków ujął 1 bandytę.”

IPN Rz 072/1, t. 113, k. 118. Strona 2.

„W wyniku operacji 11 pułku piechoty i dywizyjnej kompanii zwiadu w rejonie na północ od miejscowości Surmaczówka (5430) wykryto 8 bunkrów, w których znaleziono 1 kbk, 1 garłacz, 1 SWT.

3 pułk piechoty w rejonie Suszów (0408) w wyniku operacji ujęto 7 banderowców z bronią, oraz 8 aresztowano podejrzanych o współpracę, zdobyto 2 RKM, 1 RPPanc, 1 automat, 4 kbk, konie.

Grupa alarmowa sztabu grupy operacyjnej 3 Dywizji Piechoty w rejonie Siedliska (7282) ujęła 2 bandytów z bronią, zdobyto 1 kbk, 1 PPSZ.

W dniu 15.06.1947 r. odprawiono 6 transportów, w nich ludzi 2300.

W dniu dzisiejszym odprawiono 3 transporty, w nich ludzi 846.

[…]”

W KWIETNIU 1944 – OBDZIERAŁ LUDZI ZE SKÓRY żywcem. Było to w Rzeczycy. Córka jednej z ofiar wskazała dowódcę sprawców, „...
14/06/2026

W KWIETNIU 1944 – OBDZIERAŁ LUDZI ZE SKÓRY żywcem. Było to w Rzeczycy. Córka jednej z ofiar wskazała dowódcę sprawców, „Łystka”:

https://suozun.org/dowody-zbrodni-oun-i-upa/n_katownie-masowe-groby-slady-tortur/

Opis kaźni (nie było to rozstrzelanie, lecz bestialskie tortury):

https://suozun.org/dowody-zbrodni-oun-i-upa/n_zapedzal-do-komor-gazowych/

14.06.1947 r. żołnierze polscy Grupy Operacyjnej „Wisła” pomścili ofiary tego banderowskiego potwora – zastrzelili ludobójcę „Łystka”. Dowiadujemy się tego z kolejnego dokumentu z cyklu „Kroniki Wisły”, meldunku nr 45.

„BŁOGOSŁAWIENI, KTÓRZY ŁAKNĄ SPRAWIEDLIWOŚCI”

Na przykładzie „Łystka” widzimy, że Grupa Operacyjna „Wisła” stała się „mieczem” sprawiedliwości. Kropka.

ILUSTRACJA nr 1: Obraz „Sąd Ostateczny”, centralna część tryptyku.

Na centralnym planie dzieła przedstawiony jest obraz Chrystusa ukazanego na złotym tle, zasiadającego na tęczy, ze stopami spoczywającymi na złotej sferze. Chrystus unosi prawą dłoń w geście błogosławieństwa, lewą zaś trzyma opuszczoną – gesty te odpowiadają ukazanej wyżej lilii zmiłowania oraz rozżarzonemu mieczowi sprawiedliwości; Wielka postać odziana w zbroję to św. Archanioł Michał, stojący pośród rozległej równiny i oddzielający dusze błogosławione od potępionych.

Autor Hans Memling, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1455943

Gdy myślę o Polakach podpisujących się pod potępieniami działań GO „Wisła”, na myśl przychodzą mi ci polscy milicjanci i cywile, którzy w listopadzie 1946 r. pili wódkę z mordercą ludności polskiej „Łystkiem”:

https://www.suozun.org/warto-obejrzec-i-przeczytac/i_pili-wodke-z-ludobojca-polacy/

Tak jak nie wierzę w zapewnienia „historyków”, że obdzierający ludzi żywcem ze skóry „Łystok” walczył z bolszewizmem o „demokrację”, tak samo nie wierzę, że neonaziści obecni w Siłach Zbrojnych Ukrainy walczą o „nasze wspólne europejskie wartości”.

DOŚĆ. „CZAS PRZESTAĆ UDAWAĆ, ŻE NA UKRAINIE NIE MA PROBLEMU Z NAZIZMEM”

ILUSTRACJA nr 2:

„Zachodni politycy nieustannie wmawiają nam, że Ukraina walczy o „wolność i demokrację” oraz o nasze „wspólne wartości”.
Jeśli chcą, aby ich działania były zgodne z ich retoryką, powinni natychmiast zaprzestać finansowania, szkolenia, wspierania dyplomatycznego lub w inny sposób wspierania jednostek wojskowych w ukraińskiej armii, które otwarcie posługują się symbolami i wizerunkami nazistowskimi.
Dobrym punktem wyjścia byłyby brygady afiliowane z Azowem i podobne formacje.
Oto pomocne przypomnienie, link

https://responsiblestatecraft.org/nazis-in-ukraine-military/?fbclid=IwY2xjawSZLOpleHRuA2FlbQIxMABicmlkETA1UTNaUGtGUnZsQUFPN3dJc3J0YwZhcHBfaWQQMjIyMDM5MTc4ODIwMDg5MgABHgpsKgVpsyWyCCnTeywKiQdIYgA9ExtIisIQcRf5jdGcF8bAsRjk0aOAC_Zt_aem_wg_ptNawM3CoY8TFoqkSPQ
Czas przestać udawać, że Ukraina nie ma problemu z nazizmem”

Zrzut ekranu i cytowany tekst: Marta Hawryszko, Facebook.

Zachowując w pamięci powyższe fakty, przejdziemy do lektury kolejnego meldunku nr 45 z cyklu KRONIKI WISŁY.

DOKUMENT ARCHIWALNY

IPN Rz 072/1, t. 113, k. 115-116. Rękopis w języku polskim.

IPN Rz 072/1, t. 113, k. 115. Strona 1.

„Rzeszów, 15.06.1947 r.

Do Gabinetu Ministra Bezpieczeństwa Publicznego.

Meldunek sytuacyjny nr 45

z dnia 14.06.1947 r. […]

Akcja wojska:

zabito bandytów 11

ujętych z bronią 2

aresztowano podejrzanych 15.

Zdobyto:

RKM 1

karabinów 13

automatów 3

pistoletów 2

granatów 1

amunicji 155

koni 4.

Zniszczono bunkrów 10.

W dniu 14 bieżącego miesiąca na Torfowiskach, koordynaty (9294), na południowy zachód od miejscowości Rzeczyca (9094) oddział 5 pułku piechoty zetknął się z czotą bandy „Szuma”, w wyniku czego zabito 9 bandytów, w tym dowódca 2 czoty bandy „Szuma”, pseudonim „Listek” [„Łystok”], oraz kuszczowy, pseudonim „Fibrand”, wzięto do niewoli 2 bandytów, w tym 1 ranny.

Zdobyto: 10 kb, 3 automaty, 2 pistolety, 1 granat oraz 120 sztuk amunicji.

Straty własne, 1 zabity żołnierz Wojska Polskiego.

W miejscowości Rzeczyca ujęto 9 członków podejrzanych o współpracę z bandami, zdobyto 4 konie banderowskie, oraz wykryto 5 bunkrów.”

IPN Rz 072/1, t. 113, k. 116. Strona 2.

„Oddział 3 pułku piechoty w miejscowości Dłużniów (9612) wykrył bunkier, w którym znaleziono 3 metry zboża, 10 kg mydła, aresztowano 3 osoby podejrzane o współpracę z bandami, akcja trwa.

Batalion Wrocław, operując w rejonie (5016) zabił 2 bandytów, z czego została ranna towarzysząca im kobieta. Straty własne 1 ranny żołnierz Wojska Polskiego.

Dnia 12 bieżącego miesiąca grupa zwiadowcza w rejonie (5008) wykryła 2 bunkry, w których znaleziono 100 sztuk instrumentów chirurgicznych.

Pluton zwiadu w rejonie Komiszowa (0620) znalazł 1 kb, 35 sztuk amunicji, wykryto 2 bunkry.

1 pułk piechoty podczas prowadzenia operacji odnalazł 1 RKM, 2 kb.

6 pułk piechoty w rejonie Ropa (9602) aresztował 3 osoby podejrzane o współpracę z bandami.

[…]”

„CHWAŁA ZWYCIĘSKIM ŻOŁNIERZOM NIEMIECKIM”Obserwując jawne i bezkarne wezwania do gloryfikacji nie tylko Wehrmachtu, ale ...
13/06/2026

„CHWAŁA ZWYCIĘSKIM ŻOŁNIERZOM NIEMIECKIM”

Obserwując jawne i bezkarne wezwania do gloryfikacji nie tylko Wehrmachtu, ale także niemieckich zbrodni na froncie wschodnim, pesymistycznie pytam nie „czy”, lecz „kiedy” zmienimy święto zwycięstwa nad III Rzeszą w dzień żałoby po poległych zbrodniarzach – nazistach?

KIEDY POTĘPIMY ZWYCIĘSTWO NAD NAZIZMEM?

ILUSTRACJA nr 1: Tłumaczenie z języka ukraińskiego:

„Chwała zwycięskim żołnierzom niemieckim!”

„Takich w Niemczech już nie robią”

„Dziś, 9 maja – gdy wielu Ukraińców oddaje hołd krewnym poległym w walce z nazizmem – założyciel tzw. „chrześcijańskiego” batalionu HUR [zarząd ukraińskiego wywiadu wojskowego] „Bractwo” i jego „duchowy przywódca”

Zrzut ekranu i cytowany tekst: Marta Hawryszko, Facebook.

ILUSTRACJA nr 2:

„Dmytro Korczyński, otwarcie gloryfikują żołnierzy Wehrmachtu i ich zbrodnie na froncie wschodnim. Zgodnie z ukraińskim prawem grozi za to kara do pięciu lat więzienia. Pytanie brzmi: czy sprawiedliwość kiedykolwiek dosięgnie tego apologetę nazizmu i wiernego sługę Zełenskiego, który otwarcie opowiada się za jego dyktaturą?”

Fotografia i cytowany tekst: Marta Hawryszko, Facebook.

ILUSTRACJA nr 3:

„Zełenski nie może ustąpić w sprawie „Bohaterów UPA” i elitarnej jednostki wojskowej.
Od czasu jawnych gróźb śmierci skierowanych pod jego adresem przez działaczy Azowa i Prawego Sektora w 2019 roku, stał się politycznie zależny od radykalnej prawicy ukraińskiej i ekstremistów wszelkiej maści.
Zawarto układ: oni otrzymują wpływy wojskowe i polityczne, a on ochronę swojej pozycji i politycznego przetrwania.
Więc śmiało, odbierzcie mu Order Białego Orła.
I przygotujcie się na kolejny etap banderyzacji na Ukrainie.
To, co kiedyś było marginalnym kultem regionalnym, ograniczonym głównie do zachodniej Ukrainy, zostało teraz podniesione do rangi oficjalnej polityki krajowej.”

Zrzut ekranu i cytowany tekst: Marta Hawryszko, Facebook.

Czy nadejdzie taki czas, że w ślad za potępieniem działań GO „Wisła”, zwalczającej ludobójców naszego narodu, będziemy zmuszeni do głoszenia „chwały OUN-UPA”?

Co będzie dalej? Czy takie potępienie – rzekomo w trosce o ludność cywilną – nie jest jednym z wielu elementów procesu wybielania zbrodniarzy? Oceńmy sytuację logicznie. Czyż nie obserwujemy procesów zmierzających – przez gloryfikację ludobójców ukraińskich – do gloryfikacji niemieckich?

Zachowując w pamięci powyższe fakty, przejdziemy do lektury kolejnego meldunku nr 44 z cyklu KRONIKI WISŁY.

DOKUMENT ARCHIWALNY

IPN Rz 072/1, t. 113, k. 113-114. Rękopis w języku polskim.

IPN Rz 072/1, t. 113, k. 113. Strona 1.

„Rzeszów, 14.06.1947 r.

Do Gabinetu Ministra Bezpieczeństwa Publicznego.

Meldunek sytuacyjny nr 44

z dnia 13.06.1947 r. […]

Akcja wojska:

zabito bandytów 5

ujęto bandytów z bronią 2

Zdobyto:

karabinów 3

granatów 5

automatów 1

pistoletów 1

magazynków do PPSZ 2.

W dniu dzisiejszym oddział 11 pułku piechoty zabił w rejonie miejscowości Wielkie Oczy (4454) 2 bandytów z bandy „Kruka” i 1 wzięto do niewoli. Zdobyto 1 kbk, 4 granaty.

W rejonie (5630) natknął się na bandę, prawdopodobnie „Kalinowicza”, akcja w toku.

8 pułk piechoty ujął dnia 11 bieżącego imienia w miejscowości Wańkowa (8606) banderowca pseudonim „Ryś”, który był łącznikiem prowidnyka rejonu „G-5” „Ihora”, zdobyto 1 PPSZ, 2 magazynki do PPSZ i 1 granat.

Dnia 11 bieżącego miesiąca w walce z bandą „Hromenki” 1 Brygada WBW zabiła w rejonie (6086) 3 bandytów, zdobyto 2 kbk, 1 pistolet. Straty własne 3 zabitych żołnierzy Wojska Polskiego, 1 ranny.”

IPN Rz 072/1, t. 113, k. 114. Strona 2.

„W dniu dzisiejszym odprawiono 3 transporty, w nich 903 osoby.

[…]”

CZY POLSKA URATUJE UKRAINĘ? Czy Polska uratuje Ukrainę przed nią samą?Tak, ale muszą być spełnione 2 warunki:Polacy, po ...
12/06/2026

CZY POLSKA URATUJE UKRAINĘ?

Czy Polska uratuje Ukrainę przed nią samą?

Tak, ale muszą być spełnione 2 warunki:

Polacy, po przyjacielsku, powinni POWIEDZIEĆ Ukraińcom, że gloryfikując banderyzm ryzykują „zjazd” w neonazistowski totalitaryzm;

Ukraińcy powinni POSŁUCHAĆ dobrej rady, jak alkoholik wyciągany z nałogu, bo zrozumieć intencji w tej fazie „choroby” nie są w stanie.

ILUSTRACJA nr 1:

„Dziś zainaugurowaliśmy kampanię obywatelskiego projektu ustawodawczego penalizacji ideologii UPA – Stop banderyzmowi Organizację i przewodzenie projektowi zbiórki podpisów, pod inicjatywę ustawodawczą wziął na siebie prezydent Jakub Banaszek. To ponadpolityczna inicjatywa skupiająca samorządowców i działaczy społecznych, zorientowana na zebranie podpisów tak, aby to naród polski jako emanacja i podmiot polityki, wyraził wolę wprowadzenia takiego rozwiązania. Unikając redukcji inicjatywy do pojedynczej formacji politycznej, to naród będzie ustawodawcą, dlatego im więcej podpisów, tym szerszy mandat będzie mieć ta idea. Wejdź na https://stopbanderyzmowi.pl/ Udostępnij, pomóż nam w zbiórce!”

Fotografia i cytowany tekst: Facebook. Post Rafał Mekler.

ILUSTRACJA nr 2:

„Przez ostatnie cztery lata Polska milczała.
Milczała, gdy w ferworze „dekomunizacji” ulice nazwane imionami Stepana Bandery i Romana Szuchewycza zaczęły pojawiać się w miejscach, gdzie ludzie pamiętają OUN i UPA nie jako bojowników o wolność, lecz jako morderców komsomolców i żołnierzy Armii Czerwonej.
Polska milczała, gdy w ukraińskich siłach zbrojnych pojawiła się jednostka wojskowa o nazwie Nachtigall – nazistowska jednostka kolaboracyjna.
Milczała, gdy brygady powiązane z Azowem coraz częściej przedstawiały się jako spadkobiercy OUN i UPA, założyły Szkołę Konowalca, i zaczęły obchodzić rocznicę powstania Dywizji Waffen-SS „Galizien” zamiast Dnia Zwycięstwa nad nazizmem.
Milczała, gdy ruch Azowski promował mapy „Wielkiej Ukrainy”, obejmującej ziemie należące do Polski.
Ale z każdym rokiem milczenia Polski ten potwór nacjonalizmu etnicznego staje się silniejszy, bardziej agresywny i bardziej wymagający. Cykl milczenia musi zostać przerwany – nie tylko po to, by bronić polskich interesów narodowych, ale także po to, by ocalić Ukrainę przed nią samą.
Bo Ukraina, która dziś się kształtuje, jest coraz bardziej konsumowana przez szowinistyczną, zmilitaryzowaną formę nacjonalizmu etnicznego. To ideologia, która pożera kraj od wewnątrz, jednocześnie stając się źródłem niepokoju dla sąsiadów.
Ignorowanie tego trendu nie sprawi, że zniknie. Milczenie go nie złagodziło. Milczenie go umożliwiło.
I dopóki to milczenie się nie skończy, konsekwencje nie zatrzymają się na granicach Ukrainy.”

Fotografie i cytowany tekst: Marta Hawryszko, Facebook.

NIESTETY, DZIŚ JESZCZE NIE SŁUCHAJĄ

Może – po długim milczeniu – polski szept jest zbyt cichy, zbyt anemiczny?

Wyciąganie sąsiada alkoholika lub narkomana z nałogu to nie tylko dobry uczynek – to akt samoobrony, aby alkoholik czy narkoman nie podpalił także naszego domu.

ILUSTRACJA nr 3:

„Ukraina chce mieć bohaterów narodowych z polską krwią na rękach. Kropka.
„Nasza ziemia – Nasi bohaterowie!”
„Chwała nacji! – Śmierć wrogom!”

Zrzut ekranu i cytowany tekst: Marta Hawryszko, Facebook.

„WDZIĘCZNOŚĆ” UKRAINKI DLA UPAwyraziła się w donosie napisanym przez ukraińską mieszkankę wsi Młyny. Gdy tylko po PRZESI...
12/06/2026

„WDZIĘCZNOŚĆ” UKRAINKI DLA UPA

wyraziła się w donosie napisanym przez ukraińską mieszkankę wsi Młyny. Gdy tylko po PRZESIEDLENIU poczuła się BEZPIECZNA, z własnej woli poinformowała Wojsko Polskie o swoich prześladowcach – banderowcach.

Ten fakt uważam za najbardziej istotny w opublikowanym poniżej meldunku nr 43 z cyklu Kroniki Wisły. W wyniku przesiedlenia sytuacja materialna ludzi pogarszała się albo poprawiała, z tym było różnie, ale jedno jest pewne – z dala od „obrońców” z OUN-UPA, nazistowskich kolaborantów „zaprawionych” w mordowaniu bezbronnych – było zwyczajnie bezpieczniej.

CEL GRUPY OPERACYJNEJ „WISŁA” – BEZPIECZEŃSTWO

Jeśli ktoś się z tym (cel = bezpieczeństwo) nie zgadza, to niech to nazwie skutkiem ubocznym działań GO „Wisła” – ludzie żyli bezpieczniej. W statystykach znowu zaczęły dominować zgony związane ze starością i chorobami. Kula, stryczek, kije – zaczęły zanikać. To chyba nie jest zbyt trudne do zrozumienia?

BANDEROWSKIE „DZIEDZICTWO” HOLOKAUSTU

OUN nigdy nie zdecydowała się na oczyszczenie swoich partyjnych bojówek (SB, UPA) ze zbrodniarzy Holokaustu. To obciążenie najwyraźniej przeszło wraz z „dobrodziejstwem inwentarza” na ideowych spadkobierców OUN-UPA, gloryfikatorów? Nie są w stanie przepędzić z Ukrainy przybywających zewsząd neonazistów?

ILUSTRACJA nr 1: Media i liczni historycy „chronią” społeczeństwo przed informacją, że ukraińskiemu pozdrowieniu „Sława Ukrainie” i „Herojam Sława” towarzyszył dokładnie taki gest jak na ilustracji książki Rogera Eatwella w wykonaniu włoskiego faszysty. Jeśli zmienilibyśmy oznakowanie na czapce faszysty na „tryzub” prawda historyczna wyrażana przez okładkę nie zostałaby skażona, wręcz przeciwnie. Źródło fotografii: https://www.kobo.com/ca/en/ebook/fascism-1

ILUSTRACJA nr 2:

„Tak wygląda zniekształcanie i nadużywanie historii Holokaustu. Wersja Zełenskiego.
Jeśli tak bardzo zależy ci na pamięci i odpowiedzialności, zacznij od oczyszczenia ukraińskiej armii z symboli nazistowskich: Totenkopfów, runów SS, Czarnych Słońc, nazistowskich orłów, odniesień do Dirlewangera, Luftwaffe i Nachtigall.
Głoszenie moralności przy jednoczesnym tolerowaniu tego to czysta hipokryzja.”

Zrzut ekranu i komentarz: Marta Hawryszko, Facebook.

Zachowując w pamięci powyższe fakty, przejdziemy do lektury kolejnego meldunku nr 43 z cyklu KRONIKI WISŁY.

DOKUMENT ARCHIWALNY

IPN Rz 072/1, t. 113, k. 110-112. Rękopis w języku polskim.

IPN Rz 072/1, t. 113, k. 110. Strona 1.

„Rzeszów, 13.06.1947 r.

Do Gabinetu Ministra Bezpieczeństwa Publicznego.

Meldunek sytuacyjny nr 43

z dnia 12.06.1947 r. […]

Akcja wojska:

zabito bandytów 4

ujęto bandytów z bronią 5

zgłosił się dobrowolnie 1

aresztowano podejrzanych 30

Zdobyto:

automatów 2

karabinów 4

pistoletów 5

RPD 1

amunicji 1770

granatów 1.

Zniszczono bunkrów 11

zboża 450 kg (żyta).

W dniu 12.06.1947 r. na posterunek MO w miejscowości Darowice (0828) zgłosił się członek bandy z sotni „Kryłacza”.

W dniu wczorajszym 4 pułk piechoty podczas działania zatrzymał 19 osób, które zostały przesiedlone na zachód, i następnie zbiegły na swoje stare miejsce zamieszkania. Zatrzymanych odstawiono do MBP.

W wyniku działań w dniu wczorajszym przez 5 pułk piechoty w miejscowości Olchówek (9498) zostało złapanych 3 bandytów z bronią, zdobyto 3 kbk, 3 pistolety, 1600 sztuk amunicji”

IPN Rz 072/1, t. 113, k. 111. Strona 2.

„niemieckiej oraz wykryli 8 bunkrów. W rejonie Deniska (9290), złapano 1 bandytę z bronią, zdobyto 1 PPSZ, oraz wykryto 2 bunkry, w których znajdowało się około 150 kg żyta.

Równocześnie w miejscowości Wierzbica (8290) został zatrzymany bandyta z bandy „Tucza”.

14 pułk piechoty w rejonie miejscowości Przewodów (9608), las (9606), wzgórze 250,0 (9604) (stoczył walkę) w wyniku którego zabito 4 bandytów Zachid-San, pseudonim „Daniliw”, w tym 1 oficera Zachid-San, zdobyto 1 PPSZ, 1 RPD, 2 pistolety, 1 kbk, 1 granat, oraz dokumenty wartościowe.

2 pułk piechoty plutonem zwiadowczym w rejonie miejscowości Wołowa (8826) znalazł 170 sztuk amunicji do kb, oraz aresztował w rejonie wzgórza 461 (9818) Halewicz Anna, narzeczona Rybaczka Piotra, który znajduje się w bandzie.

Zwiad 11 pułku piechoty otrzymał list od wysiedlonej [przesiedlonej] z miejscowości Młyny (3848) w roku 1946 Łachno Misi znajdującej się obecnie we Lwowie.

W liście podaje szczegóły w bandzie „Kruka”.

Siedliskiem bandy jest miejscowość Młyny (3848), dowódcą sotni jest Iwanczuk Roman, pseudonim „Kruk”, zastępca Monczak Grzegorz, mieszkaniec miejscowości Młyny, banda posiada bunkry w studniach. Iwanczuk Roman pseudonim „Kruk” pod zmienionym nazwiskiem ma zamieszkiwać we Lwowie wraz z 4 siostrami, które żyją mięsem zabitych krów, które Iwanczuk przeprowadza przez granicę polsko-radziecką. Iwanczuk przechodzi bardzo często w miejscowości Krakowiec (3854) podczas wysiedlenia [przesiedlenia]”

IPN Rz 072/1, t. 113, k. 112. Strona 3.

„rodziny Iwanczuk spalił swego sąsiada Ślabak Katarzyny, nakazując jej przenieść się do jego domu i pilnować gospodarstwa.

Grupa 11 pułku piechoty wysłana do miejscowości Młyny dla sprawdzenia powyższych wiadomości – stwierdziła, że członkami bandy są:

Czołacz Dymitr, ps. Bereza, zam. m. Młyny.

Czołacz Piotr, chodzi w mundurze niemieckim.

Wyszczur Stefan, ps. „Cichy”, m. Młyny.

Maczak Jan.

Iwonek Roman, „Banderas”.

Pastyka Jan.

Cieciak Jan.

W czasie przeszukiwania domu u Ślabak Zofii znaleziono spis zabitych członków „Kruka”.

Zostali zabici:

„Smyrnyj” 18.02.1947 r.

„Snat” 27.03.1947 r.

„Mirko” 29.03.1947 r.

We wsi znaleziono doskonale zamaskowany bunkier członka bandy „Kruka” Czołacza Dymitra, w którym znaleziono 300 kg żyta, oraz aresztowano 15 osób za współpracę z bandy, między innymi sołtysa wsi Młyny Fronczaka Karola.

W dniu dzisiejszym odprawiono 6 transportów, w nich 2015 osób.

[…]”

„NASZYCH SĄSIADÓW I DARCZYŃCÓW MAMY GDZIEŚ”„Zachód stale uzbraja, finansuje i tuszuje reputację ukraińskich radykalnych ...
11/06/2026

„NASZYCH SĄSIADÓW I DARCZYŃCÓW MAMY GDZIEŚ”

„Zachód stale uzbraja, finansuje i tuszuje reputację ukraińskich radykalnych nacjonalistów i neonazistów z ruchu „Azow” – tylko po to, by w zamian dostać wielki środkowy palec”

ILUSTRACJA nr 1: „Głupi daje, cwaniak bierze”. Kasę biorą, chociaż „mają nas gdzieś”.

„W ten sposób Zachód stale uzbraja, finansuje i tuszuje reputację ukraińskich radykalnych nacjonalistów i neonazistów z ruchu „Azow” – tylko po to, by w zamian dostać wielki środkowy palec.”

Cytowany tekst: Marta Hawryszko, Facebook.

„ŻYDZI – WROGOWIE UKRAIŃSKIEGO ODRODZENIA”

Doczesne szczątki autora zacytowanego wyżej stwierdzenia, wodza OUN Jewhena Konowalca, są już przygotowywane do podróży – mają zostać pochowane z honorami państwowymi w „panteonie ukraińskich bohaterów” w Kijowie.

ILUSTRACJA nr 2: Tłumaczenie z języka ukraińskiego:

„Żorin /// Trzeci armijny korpus.

Po wyciu niektórych państw, lewicowych aktywistów oraz zamaskowanych kolaborantów z powodu ponownego pogrzebu Andrija Melnyka, mogę sobie wyobrazić, co się zacznie odnośnie postaci Jewhena Konowalca.

Pozwolenie na jego ekshumację Ukraina już otrzymała. Lub innych postaci, których nieodwołalnie trzeba zwrócić ojczystej ziemi.

Obecnie nasza Nacja przechodzi bardzo trudny etap walki, i w pełni zasłużyła na otwartą dumę ze swoich bohaterów. Czy to się komuś podoba, czy nie – absolutnie mamy to gdzieś. To nasza historia i nasz szlak.”

Zrzut ekranu: Marta Hawryszko, Facebook.

UWAGA: UKRAIŃSKI RASIZM

„Jeśli nacjonalizm prowadzi wojnę przeciwko małżeństwom mieszanym z najeźdźcami (zwłaszcza jeśli chodzi o Polaków i Rosjan), to nie można pominąć problemu małżeństw mieszanych z Żydami, którzy są niewątpliwie, jeśli nie większymi, to przynajmniej porównywalnymi, wrogami naszego odrodzenia.”

(Jewhen Konowalec, przywódca Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów).

UWAGA: UKRAIŃSKI IMPERIALIZM

ILUSTRACJA nr 3: Tłumaczenie z języka ukraińskiego: „Nowa książka oficjalnie została wydrukowana. Ukraiński nacjonalizm. RAINSHOUSE”

Mapa na okładce książki ilustruje roszczenia terytorialne wobec sąsiadów, w tym Polski. Czy NATO obroni polskie granice przed ukraińskim imperializmem?

„I drodzy sąsiedzi, nie zapominajcie: Azow od dawna flirtuje z wizjami „Wielkiej Ukrainy”, które prawdopodobnie wprawiłyby w zakłopotanie Polskę, Rumunię, Czechy i kilka innych krajów.”

Zrzut ekranu i cytowany tekst: Marta Hawryszko, Facebook.

ILUSTRACJA nr 4:

„Czy komuś się to podoba, czy nie – szczerze mówiąc, mamy to gdzieś. To nasza historia i nasza droga” – mówi Maksym Żorin, zastępca dowódcy Trzeciego Korpusu Armii, wywodzącego się z Azowa.”

„Azow” ma gdzieś, czy ktokolwiek poza Ukrainą lubi Szuchewycza, Melnyka czy innych „bohaterów”.
„Nasz Naród przechodzi obecnie przez niezwykle trudny etap zmagań i w pełni zasłużył na prawo do otwartej dumy ze swoich bohaterów.”

Fotografia i cytowany tekst: Marta Hawryszko, Facebook.

ILUSTRACJA nr 5: Tak wyglądają symbole współczesnego ukraińskiego imperializmu. Są groźne, niezależnie od tego, czy ich użytkownicy przyznają lub nie ich nazistowski rodowód.

Fotografia: Marta Hawryszko, Facebook.

Żołnierze Grupy Operacyjnej „Wisła” mieli rację. Sternicy polityki zagranicznej Unii Europejskiej wydają się błądzić.

Zachowując w pamięci powyższe fakty, przejdźmy do lektury kolejnego meldunku nr 42 z cyklu KRONIKI WISŁY.

DOKUMENT ARCHIWALNY

IPN Rz 072/1, t. 113, k. 108-109. Rękopis w języku polskim.

IPN Rz 072/1, t. 113, k. 108. Strona 1.

„Rzeszów, 12.06.1947 r.

Do Gabinetu Ministra Bezpieczeństwa Publicznego.

Meldunek sytuacyjny nr 42

za dzień 11.06.1947 r. […]

Akcja wojska:

zabito bandytów 11

ujęto bandytów 1.

Zdobyto broni :

karabinów 9

PPSZ 2

pistoletów 4

granatów 2

amunicji 150

maszyn do pisania 1

powielaczy 1

radioodbiorników 1

koni 1

szabli 3.

Dnia 10 bieżącego miesiąca w rejonie Wierzbica (8290) 5 pułk piechoty złapał 1 bandytę z bronią oraz wykryto 5 bunkrów, zdobyto 2 kbk (1 spalony), 1 pistolet, 3 szable, 1 konia z siodłem, 2 cielaki, 2, tony mąki. Zniszczono ostatecznie działającą w tym rejonie czotę sotni „Szuma” wraz z rejonowym kuszczowym pseudonim „Ołeksij”.

W dniu dzisiejszym przez 14 pułk piechoty zostały zabite w rejonie miejscowości Łaszczów (0292) 4 banderowce, zdobyto: 2 PPSZ”

IPN Rz 072/1, t. 113, k. 109. Strona 2.

„1 kbk, 1 pistolet „Wis”. Straty własne 1 lekko ranny.

6 pułk piechoty znalazł wczoraj, w rejonie miejscowości Śmietnica (8402) w rejonie Gorlic 1 pistolet „Mauzer”.

36 pułk piechoty w dalszym pościgu za bandą „Hromenki” zabił 11 bieżącego miesiąca w rejonie wzgórza 884 (6084) 3 bandytów, zdobył 2 kbk, 2 granaty, 150 sztuk amunicji.

Oddziały 9 Dywizji Piechoty wykryły wczoraj w rejonie 2 km na północny wschód od miejscowości Jamna Górna (0812) zaminowany bunkier sekcji technicznej (techniczne zweno) „Rusłana”, prowidnyka nadrejonu „Chołodnyj Jar”, w bunkrze znaleziono 4 kbk, 1 pistolet, 1 radioodbiornik, 1 maszynę do pisania, powielacz, kostkę trotylu, oraz dokumenty propagandowe. Na skutek eksplozji min część przedmiotów uległa zniszczeniu. Niedaleko od tego bunkra znaleziono zakopaną blaszaną bańkę z ważnymi dokumentami Służby Bezpieczeństwa UPA.

W uzupełnieniu wyniku walk 1 Dywizji WBW z bandą „Hromenki” należy dodać: 4 zabitych bandytów w dniu 9 bieżącego miesiąca w rejonie (7278) przez batalion Rzeszów.

W dniu dzisiejszym odprawiono 4 transporty, w nich ludzi 1592 osoby.

[…]”

Adres

Wroclaw
50-011

Telefon

+48713375359

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Sympatycy Stowarzyszenia Suozun umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Ta Organizacja

Wyślij wiadomość do Sympatycy Stowarzyszenia Suozun:

Udostępnij