Zarząd:
Prezes: Łukasz Pańków
Naczelnik: Radosław Flinik
Członek Zarządu: Adrian Wałega
Sekretarz: Marek Pańków
Skarbnik: Krzysztof Pańków
Historia:
Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Węglińcu została założona w 1946 roku. W skład komitetu założycielskiego wchodzili: Pan Wiktor Sobczak, Pan Wojciech Koper, Pan Tadeusz Pięta, Pan Józef Ciaciek i Pan Jan Szczęsny. Pierwszym Komendantem jednos
tki został Pan Wiktor Sobczak, były żołnierz Armii Generała Andersa. Na początku swojej działalności jednostka dysponowała sprzętem, który pozostał po okupancie- była to wysłużona p***a na wozie konnym. Sprzęt ten służył jednostce aż do 1950 roku, po czym został zamieniony na mocno wysłużony samochód DKW, który przez założycieli jednostki został dostosowany do prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych na terenie Węglińca i miejscowości ościennych. W dowód uznania za odwagę, ofiarność i narażanie życia przez strażaków OSP podczas wielu akcji gaśniczych, jednostka w 1955 roku otrzymała od Powiatowej Komendy Straży Pożarnych w Zgorzelcu samochód pożarniczy Star 25 wraz z pełnym wyposażeniem. Samochód ten przez 14 lat służył jednostce do wykonywania jej zadań, po czym w 1969 roku został przekazany do Ochotniczej Straży Pożarnej w Starym Węglińcu.
1969 roku jako najbardziej prężna jednostka, uczestnicząca w wielu bardzo trudnych akcjach gaśniczych, OSP Węgliniec otrzymała dwa samochody gaśnicze Star 660, a Pan Wiktor Sobczak został powołany na Komendanta Gminnego Ochotniczych Straży Pożarnych. Jednostka od tego czasu brała udział w najcięższych akcjach gaśniczych w regionie. Sprzęt ten służył w Ochotniczej Straży Pożarnej w Węglińcu przez 19 lat. W 1988 roku jednostka otrzymała nowy samochód ratowniczo-gaśniczy Star 266 z Komendy Rejonowej Straży Pożarnej w Bolesławcu, który był jednym z najlepszych pojazdów strażackich dostępnych w tamtym czasie.
27 listopada 1988 roku zmarł założyciel naszej jednostki, pierwszy Komendant i ówczesny Prezes Pan Wiktor Sobczak. W 1988 roku nastąpiły zmiany w Zarządzie OSP Węgliniec. Funkcje Prezesa jednostki przejął Druh Stanisław Szeliga, a naczelnikiem został druh Zbigniew Michalik. W 1994 roku nastąpiły kolejne zmiany i na funkcję Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Węglińcu został wybrany druh Krzysztof Pańków.
31 maja 1995 roku decyzją Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej jednostka została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
05 maja 1996 roku podczas obchodów Dnia Strażaka Ochotniczej Straży Pożarnej w Węglińcu wręczony został sztandar, ufundowany przez społeczność miasta Węgliniec. W 1998 roku do OSP Węgliniec został kupiony Polonez Truck- nowy samochód ratownictwa drogowego, który służył do 2014 roku. Przełomowy w historii jednostki okazał się rok 2008. Ochotnicza Straż Pożarna w Węglińcu zmieniła swoja siedzibę na nowoczesny obiekt po zlikwidowanej Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Węglińcu. W grudniu tego samego roku rozstrzygnięty został przetarg na dostawę nowoczesnego średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego Mercedes Atego, wraz z pełnym wyposażeniem, którego oficjalne przekazanie odbyło się 06.02.2009 roku. W 2009 roku nastąpiły kolejne zmiany w Zarządzie OSP Węgliniec. Naczelnikiem jednostki został druh Andrzej Fink, który pełnił tę funkcję do roku 2012. Od roku 2012 do chwili obecnej funkcję Naczelnika Ochotniczej Straży Pożarnej w Węglińcu pełni druh Radosław Flinik. Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Węglińcu przez cały okres swojej działalności wykazywali się dużym zaangażowaniem, biorąc udział w ćwiczeniach i zawodach sportowo-pożarniczych, w których zajmowali czołowe miejsca na podium. Jednostka wielokrotnie zdobywała pierwsze miejsce w Gminnych Zawodach Sportowo-Pożarniczych, oraz zdobywała czołowe miejsca na szczeblu powiatowym. W 2015 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Węglińcu wygrała Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze w Czerwonej Wodzie. Jednostka przez cały okres swojej działalności brała udział w wielu trudnych akcjach na terenie całego województwa, między innymi: w gaszeniu poligonów wojskowych wojsk radzieckich, w usuwaniu skutków powodzi tysiąclecia w 1997 roku, w usuwaniu skutków powodzi w Bogatyni i Zgorzelcu w 2010 roku, w gaszeniu pożaru zakładu „Imka” w Lubaniu w 2012 roku, w gaszeniu pożaru Zamku Kliczków w 2014 roku i wielu innych.