OSP Węgliniec

OSP Węgliniec Strona poświęcona działalności OSP Węgliniec. Jednostka włączona do KSRG interweniuje głównie na terenie Gminy Węgliniec i powiatu zgorzeleckiego

Zarząd:
Prezes: Łukasz Pańków
Naczelnik: Radosław Flinik
Członek Zarządu: Adrian Wałega
Sekretarz: Marek Pańków
Skarbnik: Krzysztof Pańków

Historia:
Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Węglińcu została założona w 1946 roku. W skład komitetu założycielskiego wchodzili: Pan Wiktor Sobczak, Pan Wojciech Koper, Pan Tadeusz Pięta, Pan Józef Ciaciek i Pan Jan Szczęsny. Pierwszym Komendantem jednos

tki został Pan Wiktor Sobczak, były żołnierz Armii Generała Andersa. Na początku swojej działalności jednostka dysponowała sprzętem, który pozostał po okupancie- była to wysłużona p***a na wozie konnym. Sprzęt ten służył jednostce aż do 1950 roku, po czym został zamieniony na mocno wysłużony samochód DKW, który przez założycieli jednostki został dostosowany do prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych na terenie Węglińca i miejscowości ościennych. W dowód uznania za odwagę, ofiarność i narażanie życia przez strażaków OSP podczas wielu akcji gaśniczych, jednostka w 1955 roku otrzymała od Powiatowej Komendy Straży Pożarnych w Zgorzelcu samochód pożarniczy Star 25 wraz z pełnym wyposażeniem. Samochód ten przez 14 lat służył jednostce do wykonywania jej zadań, po czym w 1969 roku został przekazany do Ochotniczej Straży Pożarnej w Starym Węglińcu.
1969 roku jako najbardziej prężna jednostka, uczestnicząca w wielu bardzo trudnych akcjach gaśniczych, OSP Węgliniec otrzymała dwa samochody gaśnicze Star 660, a Pan Wiktor Sobczak został powołany na Komendanta Gminnego Ochotniczych Straży Pożarnych. Jednostka od tego czasu brała udział w najcięższych akcjach gaśniczych w regionie. Sprzęt ten służył w Ochotniczej Straży Pożarnej w Węglińcu przez 19 lat. W 1988 roku jednostka otrzymała nowy samochód ratowniczo-gaśniczy Star 266 z Komendy Rejonowej Straży Pożarnej w Bolesławcu, który był jednym z najlepszych pojazdów strażackich dostępnych w tamtym czasie.
27 listopada 1988 roku zmarł założyciel naszej jednostki, pierwszy Komendant i ówczesny Prezes Pan Wiktor Sobczak. W 1988 roku nastąpiły zmiany w Zarządzie OSP Węgliniec. Funkcje Prezesa jednostki przejął Druh Stanisław Szeliga, a naczelnikiem został druh Zbigniew Michalik. W 1994 roku nastąpiły kolejne zmiany i na funkcję Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Węglińcu został wybrany druh Krzysztof Pańków.
31 maja 1995 roku decyzją Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej jednostka została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
05 maja 1996 roku podczas obchodów Dnia Strażaka Ochotniczej Straży Pożarnej w Węglińcu wręczony został sztandar, ufundowany przez społeczność miasta Węgliniec. W 1998 roku do OSP Węgliniec został kupiony Polonez Truck- nowy samochód ratownictwa drogowego, który służył do 2014 roku. Przełomowy w historii jednostki okazał się rok 2008. Ochotnicza Straż Pożarna w Węglińcu zmieniła swoja siedzibę na nowoczesny obiekt po zlikwidowanej Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Węglińcu. W grudniu tego samego roku rozstrzygnięty został przetarg na dostawę nowoczesnego średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego Mercedes Atego, wraz z pełnym wyposażeniem, którego oficjalne przekazanie odbyło się 06.02.2009 roku. W 2009 roku nastąpiły kolejne zmiany w Zarządzie OSP Węgliniec. Naczelnikiem jednostki został druh Andrzej Fink, który pełnił tę funkcję do roku 2012. Od roku 2012 do chwili obecnej funkcję Naczelnika Ochotniczej Straży Pożarnej w Węglińcu pełni druh Radosław Flinik. Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Węglińcu przez cały okres swojej działalności wykazywali się dużym zaangażowaniem, biorąc udział w ćwiczeniach i zawodach sportowo-pożarniczych, w których zajmowali czołowe miejsca na podium. Jednostka wielokrotnie zdobywała pierwsze miejsce w Gminnych Zawodach Sportowo-Pożarniczych, oraz zdobywała czołowe miejsca na szczeblu powiatowym. W 2015 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Węglińcu wygrała Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze w Czerwonej Wodzie. Jednostka przez cały okres swojej działalności brała udział w wielu trudnych akcjach na terenie całego województwa, między innymi: w gaszeniu poligonów wojskowych wojsk radzieckich, w usuwaniu skutków powodzi tysiąclecia w 1997 roku, w usuwaniu skutków powodzi w Bogatyni i Zgorzelcu w 2010 roku, w gaszeniu pożaru zakładu „Imka” w Lubaniu w 2012 roku, w gaszeniu pożaru Zamku Kliczków w 2014 roku i wielu innych.

Sobotnią zbiórka szkoleniowa w OSP Węgliniec. Strażacy regularnie podnoszą swoją wiedzę na temat sprzętu i technik dział...
18/04/2026

Sobotnią zbiórka szkoleniowa w OSP Węgliniec.

Strażacy regularnie podnoszą swoją wiedzę na temat sprzętu i technik działania.

Tym razem pod okiem Zastępcy Naczelnika Wojciech Ostrowski kierowcy ćwiczyli tankowanie geodezyjne i przetłaczanie wody miedzy samochodami.

18/04/2026
17/04/2026

Nocny pożar w Czerwonej Wodzie.

Po Zawodach Wojewódzkich MDP Drużyny reprezentujące Powiat Zgorzelecki - MDP Czerwona Woda i MDP Węgliniec spotkały się ...
23/03/2026

Po Zawodach Wojewódzkich MDP Drużyny reprezentujące Powiat Zgorzelecki - MDP Czerwona Woda i MDP Węgliniec spotkały się w ramach integracji nad stawem Balaton w Czerwonej Wodzie na wspólnym grillu, grach i zabawach.

Za nami Zawody Wojewódzkie MDP! Drużyna MDP Węgliniec zajęła 9 miejsce w Województwie Dolnośląskim! 🚒 Zawody, które odby...
23/03/2026

Za nami Zawody Wojewódzkie MDP!
Drużyna MDP Węgliniec zajęła 9 miejsce w Województwie Dolnośląskim!

🚒 Zawody, które odbyły się 21.03.2026 w Witoszowie Dolnym, zgromadziły 39 drużyn oraz blisko 200 zawodników indywidualnych z całego województwa! 👏

🏆 W klasyfikacji końcowej drużyn:

MDP Węgliniec (drużyna mieszana) zajęła 9. miejsce

W klasyfikacji indywidualnej

🥉 Lena Czechowska zajęła 3. miejsce wśród dziewczynek!!!

Zawodnicy wykazali się ogromnym zaangażowaniem, świetnym przygotowaniem oraz umiejętnością współpracy, godnie reprezentując Gminę Węgliniec oraz powiat zgorzelecki na szczeblu wojewódzkim.

Gratulacje dla Drużyny MDP Czerwona Woda (chłopcy)która zajęła 1 miejsce i będzie reprezentować województwo dolnośląskie podczas zawodów ogólnopolskich, które odbędą się 11 kwietnia w Kędzierzynie-Koźlu! 🚒🔥

👏 Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

03/03/2026

🚑❤️‍🔥 Jak wykonać RKO krok po kroku ❤️‍🔥🚑

Każda sekunda ma znaczenie! ⏱️
Gdy ktoś nagle traci przytomność i nie oddycha — nie czekaj, działaj! Poniżej prosta instrukcja resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO) 👇

🩺 1️⃣ Sprawdź bezpieczeństwo
Upewnij się, że miejsce zdarzenia jest bezpieczne dla Ciebie i poszkodowanego.

👋 2️⃣ Sprawdź przytomność
Potrząśnij delikatnie za ramiona i głośno zapytaj:
„Halo! Czy wszystko w porządku?”
Brak reakcji? Działamy dalej.

📞 3️⃣ Wezwij pomoc
Zadzwoń 999.
Podaj dokładną lokalizację, co się stało i ile jest poszkodowanych. Poproś innych świadków o dostarczenie AED

🚨 4️⃣ Sprawdź oddech
Odchyl głowę do tyłu, unieś podbródek.
Przez 10 sekund sprawdź, czy klatka piersiowa się porusza i czy czujesz/słyszysz oddech.
❌ Brak oddechu = zaczynaj RKO!

💪 5️⃣ Uciśnięcia klatki piersiowej
Dłonie połóż na środku klatki, jedna na drugiej.
Ramiona proste, barki nad dłońmi.
Uciskaj 5–6 cm, 100–120/min (rytm 🎵 Stayin’ Alive).

💨 6️⃣ 2 oddechy ratownicze
Jeśli jesteś wyszkolony z zakresu resuscytacji krążeniowo oddechowej, wykonaj oddechy ratownicze. Udrożnij drogi oddechowe, zatkaj nos, obejmij usta poszkodowanego.
Wdmuchnij powietrze przez ok. 1 sekundę — obserwuj uniesienie klatki.
Wykonaj 2 oddechy. Jeśli nie jesteś wyszkolony z zakresu resuscytacji krążeniowo - oddechowej, to skup się na uciskaniu klatki piersiowej.

🔁 7️⃣ Kontynuuj cykl 30:2 lub same uciski.
Nie przerywaj do:
✅ przyjazdu ratowników,
✅ powrotu prawidłowego oddechu,
✅ całkowitego wyczerpania.

⚡ 8️⃣ AED — jeśli jest dostępne
Włącz defibrylator i postępuj zgodnie z poleceniami głosowymi. AED poprowadzi Cię krok po kroku.

❤️ Twoja reakcja może uratować życie. Nie bój się pomagać!

Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Z OSP RP

Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu
Oddział Wojewódzki Związku OSP RP woj. dolnośląskiego
Zarząd OSP - Powiat Dzierżonów
Zarząd Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Polkowicach
Oddział Powiatowy Związku OSP RP w Ząbkowicach Śląskich
Oddział Powiatowy ZOSP RP powiat kamiennogórski
Zarząd Gminny ZOSP RP Gmina Sobótka
Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Oleśnicy
Oddział Powiatowy ZOSP RP w Bolesławcu
Strażacy Kotliny Jeleniogórskiej
Oddział Powiatowy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Strzelinie

🚒🚑🇵🇱

Za nami weekend pełen emocji! Chłopcy i Dziewczęta z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z Węglińca startowali w Gminnych i...
02/03/2026

Za nami weekend pełen emocji!
Chłopcy i Dziewczęta z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z Węglińca startowali w Gminnych i Powiatowych Halowych Zawodach Sportowo-pożarniczych!

Efekt? Jedziemy na Zawody WOJEWÓDZKIE!

Drużyna chłopięca (mieszana) wywalczyła II miejsce w Zawodach Powiatowych co dało awans na zawody na szczeblu wojewódzkim. Drużyna dziewczęca wywalczyła 4 miejsce w na szczeblu powiatowym!

Zawody odbywały się na Hali Sportowej w Węglińcu!

Gratulacje dla dzieci i trenerów za czas poświęcony na treningi!

Podziękowania dla strażaków z OSP Węgliniec za zaangażowanie w przygotowanie hali na zawody!
Gratulacje dla zwycięzców i pozostałych MDP terenu powiatu!

Adres

Karola Wojtyły 16
Wegliniec
59-940

Telefon

+48781124282

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy OSP Węgliniec umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Ta Organizacja

Wyślij wiadomość do OSP Węgliniec:

Udostępnij