Akademia Samorządności – geneza, etapy rozwoju
Akademia Samorządności stanowi przykład konsekwentnej realizacji idei wsparcia ruchu samorządowego przez Prawo i Sprawiedliwość, w oparciu o zasadę zrównoważonego rozwoju i rozwoju niszowego społeczeństw lokalnych. Inspiracją do podjęcia tych działań były potrzeby tych społeczeństw, ujawniane w toku kampanii wyborczych oraz zapotrzebowanie na edukacj
ę w tym zakresie. Koncepcję rozwoju Akademii Samorządności, jako forum wiedzy i edukacji dla samorządowców, zainspirował Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński w toku kampanii samorządowej w 2010 roku, będąc jednocześnie aktywnym uczestnikiem spotkań z samorządowcami w trakcie prac Akademii Samorządności. Rozwój koncepcji funkcjonowania Akademii Samorządności, jako forum dyskusyjnego i ruchu samorządowego, był efektem pracy posłanki Izabeli Kloc, wspieranej organizacyjnie i merytorycznie przez posła Krzysztofa Jurgiela. W trakcie tych działań, w 2010 i do połowy 2011 roku, Akademia Samorządności zorganizowała dwie debaty z udziałem samorządowców oraz wydała dwie broszury programowe. W maju i czerwcu 2011 roku sprecyzowane zostały dokumenty programowe i prawne Akademii Samorządności jako fundacji, tworzonej przez czołowych polityków Prawa i Sprawiedliwości. Do grona fundatorów weszli: Prezes Jarosław Kaczyński, posłowie P*S - Adam Lipiński, Krzysztof Jurgiel, Izabela Kloc oraz Stanisław Kostrzewski i Kazimierz Kujda, stanowiący Zgromadzenie Fundatorów. Prace organizacyjne i rejestrowe prowadzone przez dra Karola Krajewskiego doprowadziły do rejestracji Akademii Samorządności w dniu 1 września 2011 roku. W efekcie, w toku kampanii wyborczej, w dniu 24 września 2011 roku w Katowicach odbyła się ważna konferencja „I Forum Marki Polskiej”, a w 2012 roku debata na temat funduszy strukturalnych UE (9 luty) oraz spotkanie z samorządowcami w Parczewie (17 marca), jako praktyczna realizacja idei Fundacji.