Stowarzyszenie na rzecz Forum Inicjatyw Pozarządowych było apolityczną, nienastawioną na zysk organizacją pozarządową. Powołana została w 1996 roku przez liderów organizacji pozarządowych dla wspierania działalności społecznego ruchu Forum Inicjatyw Pozarządowych. Po wypełnieniu swojej misji przekazało rozpoczęte inicjatywy innym organizacjom pozarządowym rozwiązując się w 2015 r. Stowarzyszenie n
a rzecz FIP od czasu powstania zrealizowało szereg programów, z których część działań została przejęta przez inne organizacje i jest przez nie kontynuowana i rozwijana. Najważniejsze programy prowadzone przez Stowarzyszenie na rzecz FIP:
1) FIPress - Był niezależną agencją informacyjną działającą na rzecz organizacji pozarządowych. Agencja wydawała serwis informacyjny WIADOMOŚCI i prowadziła działania promujące trzeci sektor współpracując z mediami lokalnymi i ogólnopolskimi. Agencja zbierała i udostępniała informacje dotyczące wydarzeń ważnych dla sektora pozarządowego, krajowych i zagranicznych szkoleń, konferencji i spotkań, regulacji prawnych, dostępnych funduszy oraz publikacji pozarządowych. W roku 2002 program ten został przekazany do Stowarzyszenia Klon/Jawor i funkcjonuje obecnie jako jeden z serwisów portalu organizacji pozarządowych www.ngo.pl.
2) Dobroczyńca Roku - W latach 1998-2000 wraz z Akademią Rozwoju Filantropii organizowaliśmy coroczną promocję, zgłaszanych przez organizacje pozarządowe, prywatnych i państwowych przedsiębiorstw wspomagających inicjatywy społeczne w ramach konkursu „Dobroczyńca roku”. Obecnie działania te prowadzi Akademia Rozwoju Filantropii.
3) Federalizacja – Od 2002 r. prowadzone były inicjatywy dotyczące zbudowania ogólnopolskiej reprezentacji III sektora. Podczas III OFIP-u powołano Grupę Inicjatywną na rzecz budowania federacji organizacji pozarządowych. Przystąpiło do niej około 60 organizacji z całej Polski. Powstała grupa robocza, która zajęła się opracowaniem statutu. 21 stycznia 2003 r. odbyło się spotkanie podsumowujące prace nad statutem. Przekształciło się ono w spotkanie założycielskie Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych. Pierwsze Walne Zgromadzenie odbyło się 6 grudnia 2003 roku.
4) Karta Zasad Działania Organizacji Pozarządowych - Zasady działalności organizacji pozarządowych opracowane w wyniku dyskusji w środowisku pozarządowym mają stanowić swoisty kodeks etyczny, którego podstawą są zasady przyjęte na I Ogólnopolskim Forum Inicjatyw Pozarządowych we wrześniu 1996 r.
5) OFIP-y - Co trzy lata w Warszawie Stowarzyszenie na rzecz FIP organizuje 2.dniowe spotkania organizacji pozarządowych z Polski i zagranicy pod nazwą Ogólnopolskie Forum Inicjatyw Pozarządowych. W dotychczasowych sześciu forach ogólnopolskich, które odbyły się w roku 1996, 1999, 2002, 2005, 2008 i 2011 wzięło udział ponad 6 tysięcy osób związanych z organizacjami pozarządowymi. Celem spotkań jest omówienie najważniejszych problemów i wyzwań, przed którymi stoją organizacje, wymiana doświadczeń oraz nawiązywanie współpracy z przedstawicielami administracji publicznej, sektora gospodarczego oraz mediów. Przedstawiciele organizacji pozarządowych biorą udział w licznych konferencjach i warsztatach. http://www.ofip.org.pl
6) Organizacje a legislacja - Celem Programu Organizacje Pozarządowe a Legislacja OPAL było działanie na rzecz poprawy warunków prawnych regulujących funkcjonowanie organizacji pozarządowych. Projekt regulował zasady, tryby oraz formy współpracy pomiędzy organami administracji publicznej (rządowymi i samorządowymi), a organizacjami pozarządowymi, działalność tych organizacji, zasady ich funkcjonowania, zasady wyodrębniania organizacji użyteczności publicznej oraz nadzoru nad tymi organizacjami, a także ich kontroli. Projekt regulował również warunki pracy wolontariuszy. Do systemu polskiego prawa wprowadza się definicję "organizacji pozarządowej" oraz "wolontariusza". Ponadto wprowadza się nową instytucję prawną - organizacje użyteczności publicznej. Program OPAL był adresatem wszystkich uwag i opinii dotyczących ułomności istniejących przepisów, a także na temat propozycji nowych rozwiązań. Nie zajmował się natomiast poradnictwem prawnym, to znaczy doradzaniem jak żyć w warunkach ułomnego prawa. Wynikiem pracy wielu zaangażowanych w sprawę osób 24 kwietnia 2003 roku Sejm uchwalił Ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
7) Program Europejski - W ramach Programu Europejskiego, który stanowił kontynuację programu Organizacje pozarządowe a integracja europejska:
1. podejmowaliśmy działania zmierzające do zwiększenia i ułatwienia organizacjom pozarządowym wykorzystania Funduszy Strukturalnych zarówno w byłym, jak i obecnym okresie programowania,
2. konsultacji programów operacyjnych, który wspierał organizacje pozarządowe w konsultacjach dokumentów programowych służących wydatkowaniu środków z Funduszy Strukturalnych w latach 2007-2013,
3. monitorowaliśmy wykorzystanie środków z Funduszy Strukturalnych przez organizacje pozarządowe,
4. współpracowaliśmy z partnerami międzynarodowymi wymieniając się informacjami i doświadczeniami z zakresu funduszy unijnych, ich dostępności dla organizacji pozarządowych w innych krajach, a także działań Komisji Europejskiej w zakresie funduszy i współpracy z organizacjami,
5. dostarczaliśmy organizacjom pozarządowym informacje o funduszach unijnych prowadząc stronę internetową Programu Europejskiego www.ue.ngo.pl, przygotowując newsletter oraz publikując biuletyn EUlotka i inne materiały, zwłaszcza dotyczące prowadzonego przez nas monitoringu
Obecnie działania Programu Europejskiego kontynuuje i rozwija Program Europejski Federacji Centrum Szpitalna
8) Standardy działania NGO - Podstawowym celem programu było zwiększenie wiarygodności i podniesienie standardów działania polskich organizacji pozarządowych. Tej tematyce poświęcone zostały specjalne biuletyny oraz publikacje. Po wypełnieniu swojej misji Stowarzyszenie na Rzecz Forum Inicjatyw Pozarządowych podjęło decyzję o likwidacji stowarzyszenia. Do Stowarzyszenia należeli:
Monika Agopsowicz, Krzysztof Balon, Katarzyna Batko-Tołuć, Jerzy Boczoń, Nathalie Bolgert, Karolina Bortkiewicz, Piotr Czekierda, Marcin Dadel, Łukasz Domagała, Piotr Frączak, Krzysztof Herbst, Jolanta Horynek-Bubel, Arkadiusz Jachimowicz, Zofia Komorowska, Beata Juraszek-Kopacz, Paweł Krzeczunowicz, Paweł Łukasiak, Krzysztof Leończuk, Piotr Masłowski, Katarzyna Morawska, Marzena Mendza-Drozd (śp.), Maria Rodak, Róża Rzeplińska, Katarzyna Sadło, Jan Saloni, Anna Sieprawska, Tomasz Schimanek, Radosław Skiba, Aleksandra Sztetyłło-Budzewska, Piotr Todys, Łukasz Waszak, Waldemar Weihs, Jan Jakub Wygnański. Członkami honorowymi Stowarzyszenia byli: Anne Durufle-Łozińska i Karol Sachs
Ostatni Zarząd Stowarzyszenia w składzie:
Jan Jakub Wygnański - Prezes
Katarzyna Batko-Tołuć - Członkini
Waldemar Weihs - Członek
oraz dzielnie wspierająca Zarząd Zosia Komorowska :)
Stowarzyszenie wypełniając swoją misję rozwiązało się w 2015 r. (wykreślenie z KRS nastąpiło z dniem 11.04.2016 r.)