Fundacja Giardino di Delizie to młoda fundacja która została założona w 2023 roku przez Dr Ewę Annę Augustynowicz, skrzypaczkę, managerkę muzyki i pasjonatkę muzyki dawnej. Jej głównym celem jest popularyzowanie, wspomaganie i promowanie muzyki różnych stylów, epok i gatunków w zakresie muzyki poważnej z naciskiem na muzykę dawną i muzykę polską. Fundacja rozwija te cele poprzez ścisłą współpracę
z zespołem muzyki dawnej Giardino di Delizie, który działa prężnie na europejskim rynku muzycznym od 2014 roku. Zespół Giardino di Delizie nagrał do tej pory 7 płyt dla renomowanej firmy fonograficznej Brilliant Classics i dla Da Vinci Publishing: Lonati: Complete Sinfonias (2018), Gems of the Polish Baroque (2020), Colista: Sinfonie a tre (2020), Stradella: Complete: Violin Sinfonias (2021), Isabella Leonarda: Complete Trio Sonatas (09.2022) i Alla Polacca. Polish influences in Baroque music (04.2022), Carlo Mannelli: Trio Sonatas op. 3 (03.3023). Wiele z tych publikacji to pierwsze nagrania światowe, których wydanie spotkało się z bardzo pozytywnymi reakcjami ze strony krytyki międzynarodowej a płyty z Sinfoniami Lelio Colisty, Carlo Mannellego i Alla Polacca były nominowane do prestiżowej nagrody Preis der deuschen Schallplattenkritik. Ruch Muzyczny podsumował płytę “Gems of the Polish Baroque” w ten sposób:„To być może najlepsze jak dotąd interpretacje dzieł czołowych polskich twórców barokowych-od Zieleńskiego przez Jarzębskiego po Szarzyńskiego. Znakomita promocja muzyki polskiej na świecie.”
Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie zespołu www.giardinodidelizie.com
Kolejnym celem fundacji jest rozwój edukacji artystycznej i kulturalnej poprzez organizacje kursów muzycznych, seminariów, klas mistrzowskich i lekcji gry na instrumentach i muzyki w ogólnym rozumieniu oraz umożliwienie pełnego uczestnictwa w życiu kulturalnym i edukacyjnym osobom wykluczonym lub zagrożonym wykluczeniem społecznym ze względu na płeć, wiek, status materialny, miejsce zamieszkania, niepełnosprawność fizyczną lub psychiczną, stan zdrowia, pochodzenie narodowe lub etniczne. Fundacja jak i zespół składają się głównie z kobiet muzyków i naszym celem jest wspieranie kobiet muzyków w ich rozwoju zawodowym jak również wsparcie dla zespołów muzycznych żeńskich (kobiecych) w promocji i organizacji ich działań. Bardzo ważnym celem fundacji jest wspieranie polsko-europejskich kontaktów, działania mające na celu zachowanie wspólnego dziedzictwa kulturowego oraz wspieranie kontaktów kulturowych między Rzeczpospolitą Polską a różnymi krajami Europy, w szczególności działania edukacyjne, seminaria, konferencje, promowanie kultury i muzyki polskiej oraz tej europejskiej poprzez koncerty, nagrania audio i video, tournee koncertowe i festiwale międzynarodowe. W 2023 Fundacja Giardino di Delizie zorganizowała 2 nagrania CD zespołu muzyki dawnej Giardino di Delizie. Pierwsze nagranie miało miejsce we wrześniu 2023 i angażowało artystów polskich i włoskich przy pierwszym światowym nagraniu kantat i arii rzymskiego kompozytora Lelio Colisty. Drugie nagranie odbyło się w październiku 2023 i dotyczyło Triosonat Carlo Mannellego w większości dotąd nienagranych. Otworzenie fundacji w 2023 roku jest naturalną konsekwencją działalności polsko-włoskiego zespołu muzyki dawnej Giardino di Delizie, który działa na rynku muzycznym od prawie 10 lat i ma na swoim koncie liczne koncerty w Polsce i za granicą jak również nagranie dla międzynarodowych firm fonograficznych cieszących się dużą popularnością. Nagrania zespołu były nominowane wiele razy do prestiżowej niemieckiej nagrody Preis der deutschen Schallplattenkritik a sam zespół może poszczycić się długą listę świetnych rejencji renomowanych czasopism muzycznych na całym świecie. Giardino di Delizie niejednokrotnie bał gościem audycji radiowych polskich i zagranicznych rozgłośni radowych takich jak Radio Watykańskie, Polskie Radio im. Witold Lutosławskiego, Radio Rai 3, Radio Classica Milano, Deutschrundfunk, Radio litewskie itp. Fundacja była również współorganizatorem udziału zespołu Giardino di Delizie w festiwalu Beskid Classics IV w Bielsku-Białej który miał miejsce we wrześniu 2023 roku z repertuarem polsko-włoskim jak również współorganizatorem koncertu tego zespołu podczas sezonu muzycznego w Villa Falconieri we Frascati pod Rzymem z muzyką kompozytorów późno- barokowych. W najbliższych 3 latach Fundacja Giardino di Delizie planuje rozwinąć Międzynarodowy Festiwal Muzyki dedykowany królowom Sobieskim w Rzymie i ich działalności jako patronek muzyki. Festiwal będzie odbywał się na terenie Włoch i Polski i będzie związany z miejscami z którymi były nierozerwalnie związane Maria Kazimiera i Maria Klementyna Sobieskie. Fundacja ma w planie zaproszenie artystów z całej Europy, którzy będą proponować programy związane z działalnością dwóch królowych w Rzymie jak również programy które promują i pokazują współpracę polską-włoską w dziedzinie kultury i muzyki od 17 do 19 wieku. W ramach tego festiwalu fundacja planuje zorganizować nagranie płyty z muzyką dedykowaną Marii Klementynie Sobieskiej i Marii Kazimierze Sobieskiej dla ważnych firm fonograficznych na rynku europejskim takich jak Brilliant Classics, Dux i Passacaille. Kolejnymi zadaniami, które planuje fundacja to promocja polskiej kultury za granicą poprzez promowanie programu "Alla Polacca. Polskie wpływy w muzyce barokowej jak również programu "Perły polskiego Baroku" z utworami takich kompozytorów jak Marcin Mielczewski, Adam Jarząbki, Kaspar Foerster, Mikołaj Zieleński czy Stanisław Sylwester Szarzyński." Są to również tematy dwóch płyt zespołu Giardino di Delizie. Płyta Alla Polacca była nominowana do prestiżowej niemieckiej nagrody Preis der deutschen Schallplattenkritik. Fundacja ma w planie organizację polsko-włoskich kursów mistrzowskich dla młodzieży polskiej i włoskiej z wymianą kulturową na terenie Polski i Włoch a także Rumunii gdzie ostatnio nawiązała kontakt z Festiwalem Barokowym w Timisoara.